Magdalena Zawadzka, Gustaw Holubek
Fot. Mikulski/AKPA
NIEZWYKŁE HISTORIE

Pobrali się w Zakopanem, nigdy nie nosili obrączek. Tak wyglądało małżeństwo Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka

Mieli wspólną cechę, która bawiła do łez

Dorota Falkowska 19 lutego 2024 17:17
Magdalena Zawadzka, Gustaw Holubek
Fot. Mikulski/AKPA

Mówiono o nich: wyjątkowa para, wspaniałe małżeństwo. Odnosili się do siebie z miłością i szacunkiem. Zawodowo imponowali na teatralnych deskach i przed kamerami, a jacy byli od strony prywatnej? Gustaw Holoubek mówił o Magdalenie Zawadzkiej, że była człowiekiem, który najbardziej go w życiu zaskoczył. Oboje dzielili wspólną cechę, z której narodziło się wiele zabawnych anegdot. 

Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek: jak się poznali?

Miała 25 lat, kiedy w tym samym momencie na jej drodze pojawiły się dwie atrakcyjne propozycje zawodowe: rola Rosaury w sztuce "Życie jest snem" hiszpańskiego dramaturga, Pedra Calderona de la Barca,  grana u boku samego Gustawa Holoubka oraz udział we współczesnym filmie. Tą drugą ofertą Magdalena Zawadzka była zainteresowana na tyle mocno, że gotowa była zrezygnować z tej pierwszej. 

"Chyba zwariowałaś!" - usłyszała od dyrektora teatru, kiedy powiedziała mu o swojej decyzji przed rozpoczęciem prób. "Odmawiasz pracy w spektaklu, w którym główną rolę męską będzie grał Gustaw Holoubek?!". Na te słowa aktorka oprzytomniała i zrezygnowała z filmu. W ten sposób poznała nie tylko wybitnego aktora, ale także swoją bratnią duszę i przyszłego męża. 

Zobacz także: Wzdychał do jej urody, nie wiedział, że jest mężatką. Daniel Olbrychski przed laty kochał się w Barbarze Brylskiej 

gustaw holoubek
Fot. Portret z lat 60. fot. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE

Ale to uczucie nie narodziło się od razu. Starszy o 20 lat Gustaw Holoubek musiał wytrwale i cierpliwie zabiegać o względy młodziutkiej aktorki. A ta początkowo opierała mu się bardzo. Oboje byli zresztą wówczas w związkach małżeńskich. 

Widzowie pokochali Magdalenę Zawadzką za rolę Baśki Jeziorkowskiej (słynnego Hajduczka) w ekranizacji Pana Wołodyjowskiego i to ta rola zapewniła jej wielką popularność, wspomina się ją do dziś. To m.in. dlatego Magdalena Zawadzka była jedyną żoną pana Gustawa, która nie przyjęła jego nazwiska. Mimo że współpracowali razem w wielu artystycznych przedsięwzięciach wybitnego aktora, jego żona nigdy nie potrzebowała pomocy męża, aby podtrzymać swoją karierę. 

A jacy byli jako małżeństwo? Roztargnieni, jak na parę artystów przystało. Ale mieli do tego duży dystans i starali się nad tym chaotycznym podejściem do codzienności pracować. 

Czytaj też: Tragedie z dzieciństwa naznaczyły jego życie, ocalał dzięki matce. Niechętnie wracał wspomnieniami do przeszłości

Magdalena Zawadzka i Tadeusz Łomnicki

Tadeusz Łomnicki: życie, kariera, małżeństwa
Fot. INPLUS/East News

Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek: ślub i codzienne życie

Aktorka wspominała, że gdy uczucie w końcu wybuchło, to z wielką siłą. Ale nie lubili się z nim afiszować, nawet we wspólną podróż do Szwecji pojechali osobno i umawiali się w jednym punkcie o określonej godzinie. Ślub w 1973 roku też nie należał do głośnych wydarzeń towarzyskich. Zakochani wymarzyli sobie cichą ceremonię w Zakopanem. Dostali obrączki od babci aktorki, ale nigdy ich nie założyli, były dla nich zbyt cenne, podkreślali, że wręcz bezcenne! 

Ich miesiąc miodowy był w rzeczywistości tygodniem, bo Gustaw Holoubek jako dyrektor teatru musiał wracać do swoich obowiązków. Wybitny aktor okazał się również wspaniałym partnerem życiowym, dżentelmenem także w domu. Magdalena Zawadzka wspominała, że kiedy ona wyjeżdżała na dłuższe występy za granicę, jej mąż przejmował obowiązki pełnoprawnego gospodarza. Z kolei on sam przyznał kiedyś, że to pani Magdalena była człowiekiem, który "najbardziej go w życiu zaskoczył". 

"Krótko po ślubie przekonałem się, że przy pozorach pewności siebie i dzielności boi się życia. Każdy dzwonek do drzwi, niespodziewany telefon lub wizyta wywołują w niej takie napięcie, że trzeba ją niemal ratować”, opowiadał (cytat z książki Sławomira Kopra "Sławne pary PRL"). 

Władza PRL-u, która na losy artystów zwykle nie pozostawała długo obojętna, przyznała im lokum, otrzymali także talon na fiat 127, o którym marzyło wówczas wielu polskich kierowców. 

Zobacz także: To o niej ksiądz Jan Twardowski napisał swój najsłynniejszy wiersz. Kim była wybitna poetka, Anna Kamieńska?

zawadzka holoubek
Fot. Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek byli małżeństwem 35 lat, FOT. WOODY OCHNIO/FORUM
Bardzo popularna jest anegdota ze świętowania po otrzymaniu samochodu, którą małżeństwo lubiło później wspominać. „Radość z kupna tego auta mieliśmy świętować w Krakowie. Obchody tego naszego »święta« miały polegać na tym, że pojedziemy we dwójkę do Krakowa i cały dzień spędzimy na przyjemnościach.

Zostawiliśmy samochód na parkingu strzeżonym i udaliśmy się w miasto. Byliśmy i na krakowskim Rynku, i u Wierzynka, i Pod Jaszczurami. Wreszcie udaliśmy się na dworzec kolejowy i z biletami w ręku wsiedliśmy do pociągu do Warszawy. Wysiedliśmy na pierwszej możliwej stacji, która była już odległa od Krakowa o kilkadziesiąt kilometrów... I wracaliśmy po ten samochód. Furmanka nas wtedy podwoziła, milicja. Na piechotę szliśmy. To było straszne, ale myśmy się cały czas z siebie śmiali. Ani ja jemu, ani on mnie nie zrobił awantury: trzeba było przypomnieć, no przecież wiedziałaś – bo ludzie tak ze sobą rozmawiają – mówiłem ci tyle razy, a ty mimo wszystko. Nie było takich rozmów między nami i tak dalej. Myśmy się śmiali ze swojego roztargnienia. Oboje byliśmy tak samo winni. Bogu dzięki, że byliśmy tacy sami pod tym względem”, wspominała Magdalena Zawadzka. 

Innym zabawnym przykładem na roztargnienie małżeństwa był ich rodzinny wypad w góry. Jako pierwsza pojechała tam matka aktorki wraz z wnukiem, a para miała dotrzeć na miejsce niedługo po niej. Zapakowali kilka walizek, które mieli wrzucić do bagażnika auta, ale po dotarciu do Zakopanego okazało się, że żaden z bagaży nie dotarł wraz z nimi. Zostawili je na ulicy i przepadły. 

Ta chaotyczność była ich wspólną cechą, potrafili się z niej śmiać, ale nie oznaczało to, że nad nią nie pracowali. Pani Magdalena prowadziła w tym celu terminarz, gdzie notowała wszystkie ważne aspekty codzienności, z kolei jej mąż nosił przy sobie mały kalendarzyk, ale nie wyrobił w sobie nawyku zaznaczania w nim tego, o czym powinien pamiętać. Uznawał, że... wszystko ma odnotowane w głowie. Rezultat tego był taki, że gdy potem zerkał na puste kartki w kalendarzu, zadowolony wychodził z założenia, że nie ma żadnych obowiązków.   

Korzystałam z książki Sławomira Kopra "Sławne pary PRL", wyd. Czerwone i Czarne, 2014 r. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.