Henryk Machalica, "Złotopolscy"
Fot. AKPA
Wspomnienie

Henryk Machalica był gwiazdą „Złotopolskich”. Zmarł po tragicznym wypadku, lekarze byli bezradni

Aktor złamał kręgosłup i został sparaliżowany...

Marta Nawacka 17 października 2023 16:52
Henryk Machalica, "Złotopolscy"
Fot. AKPA

Serial „Złotopolscy” przez lata był jedną z najpopularniejszych produkcji w kraju, która cieszyła się sporą sympatią widzów. Przysporzył także rozpoznawalności wielu aktorom. Niestety jedną z głównych gwiazd słynnej telenoweli spotkał przykry los... Henryk Machalica, który kochał konie, zmarł tragicznie po upadku z jednego z nich. Aktor złamał kręgosłup i doznał paraliżu. Lekarze walczyli o jego życie sześć miesięcy, jednak nieskutecznie...

„Złotopolscy” cieszyli się ogromną popularnością. W serialu pojawiło się wielu znanych aktorów

Przez 13 lat serial „Złotopolscy” cieszył się ogromną popularnością i sympatią widzów. Występowało w nim wielu znanych dziś aktorów, którym udział w telenoweli przyniósł wielką rozpoznawalność. Na ekranie pojawili się między innymi: Alina Janowska, Andrzej Piaseczny, Paweł Wawrzecki, Andrzej Grabowski, Ewa Ziętek, Magdalena Stużyńska, Piotr Machalica, Jacek Rozenek, Kazimierz Kaczor, Anna Nehrebecka oraz zmarła w 2014 roku Anna Przybylska.

Po raz pierwszy serial trafił na antenę TVP w grudniu 1997 roku i gościł na niej przez 13 lat. Produkcja opowiadała o dwóch rodzinach: Złotopolskich i Gabrielów, a głównymi bohaterami było rodzeństwo Dionizy Złotopolski grany przez Henryka Machalicę oraz Eleonora Gabriel, w którą wcieliła się Alina Janowska. Brat i siostra przez wiele lat nie potrafili się dogadać. Widzowie mogli śledzić na ekranach także losy ich dzieci i wnuków. Ostatnie odcinki telenoweli pojawiły się w 2010 roku, po znacznym spadku oglądalności.

Czytaj też: Była gwiazdą Plebanii, nagle zniknęła z ekranu. Tak dziś wygląda życie Małgorzaty Teodorskiej

Henryk Machalica, Anna Milewska,
Fot. Niemiec/AKPA

Henryk Machalica, Anna Milewska, "Złotopolscy"

Henryk Machalica był gwiazdą „Złotopolskich”. Zmarł po tragicznym wypadku

Odtwórca roli Dionizego Złotopolskiego urodził się w 1930 roku, a po 24 latach związał się z aktorstwem. Przez parę lat pracował w Teatrze Lalek w Bielsku-Białej, a dopiero w 1967 roku zaczął występować przed kamerami. Henryk Machalica był jednak nie tylko utalentowanym aktorem teatralnym i filmowym, ale również udzielał się w dubbingu. Podobnie, jak bohater, w którego wcielił się w „Złotopolskich” kochał polską wieś i to właśnie na niej spędził ostatnie lata życia. Fani nie mieli wątpliwości, że doskonale pasował do roli Dionizego.

Henryk Machalica całym sercem kochał konie. Marzył, by zbudować dla nich hotel, niestety tego pragnienia nie udało mu się zrealizować... Po poważnym upadku ze zwierzęcia, które uwielbiał, doznał groźnych obrażeń. Aktor złamał kręgosłup i został sparaliżowany, miał także obrażenia głowy. Lekarze przez sześć miesięcy walczyli o jego życie, niestety bezskutecznie... Zmarł w wieku 73 lat. W tym samym czasie odgrywana przez niego postać Dionizego Złotopolskiego zmarła na gruźlicę.  

Zobacz także: W małżeństwie musiała prosić o miłość. Gdy Hanna Dunowska pokonała chorobę, rozwiodła się bez żalu

Henryk Machalica,
Fot. AKPA

Henryk Machalica, "Złotopolscy"

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.