Kadr z filmu „Pasja” 1
Fot. BEW/Archives du 7e Art/Icon Productions
ZE ŚWIATA FILMU

TOP 10 filmów o Jezusie. Ranking najlepszych produkcji

Różne spojrzenia na życie i śmierć Zbawiciela

Anna Galuhn 18 grudnia 2023 08:29
Kadr z filmu „Pasja” 1
Fot. BEW/Archives du 7e Art/Icon Productions

Filmy o Jezusie to zarówno dosłowne ekranizacje Biblii, jak i bardziej metaforyczne obrazy. Z poetyckich czarno–białych scen wyłania się portret rewolucjonisty, a z utworów Andrew Lloyda Webera – człowieka pełnego niepokojów i dylematów. Na życie Jezusa patrzymy nie tylko z męskiej czy kobiecej perspektywy, ale także z przymrużeniem oka – jak w kreacji artystów z Latającego Cyrku Monty Pythona. 

Spis treści:

Miejsce 1: Żywot Briana (1979) – paralela życia Jezusa w wykonaniu brytyjskich komików

Film grupy Monty Pythona opowiada o życiu Jezusa w zupełnie niestandardowy sposób. Głównym bohaterem jest Brian, który przychodzi na świat dokładnie w tym samym dniu. Przez przypadek docierają do niego trzej królowie, zanim trafią do właściwego dzieciątka. Prze kolejne lata losy tych dwóch postaci przeplatają się ze sobą w zaskakująco niefortunny sposób. 

Brian zostaje uznany za proroka i gromadzi wyznawców, którzy nie dają mu spokoju, kiedy chce spędzić czas z ukochaną. Ucieka przed nimi na pustynię, aż w końcu trafia przez oblicze Piłata, który skazuje go na śmierć na krzyżu.

Z filmu „Żywot Briana” pochodzi kultowa piosenka „Always look on the bright side of life” – w finałowej scenie śpiewają ją wszyscy ukrzyżowani. Doskonała brytyjska komedia zajmuje także 2. miejsce w naszym rankingu filmów o starożytności.

Reżyseria: Terry Jones, ocena na IMDb: 8,0.

Miejsce 2: Maria Magdalena (2018) – kobiece spojrzenie na historię Jezusa

„Maria Magdalena” to opowieść o Jezusie (Joaquin Phoenix) z perspektywy kobiety, która była wierna jego naukom i towarzyszyła mu aż do śmierci. Jest nią Maria z Magdalii (Ronney Mara) – postać wielokrotnie pomijana przez Kościół, jednak przez wielu uznawana za apostołkę Jezusa. 

Rodzina uważa ją za obłąkaną, dlatego Maria Magdalena porzuca swój dom. W drodze do Jeruzalem poznaje Jezusa i dzięki niemu odkrywa swoje powołanie. Jej misją jest przekazywanie jego nauk kobietom, które w tamtych czasach nie mają wstępu do świątyni.

Fabułę filmu w reżyserii Gartha Davisa uzupełnia przepiękna muzyka autorstwa Jóhanna Jóhannssona, za którą kompozytor otrzymał nagrodę Światowej Akademii Filmowej w 2018 r. Ten tytuł znajduje się także w naszym zestawieniu 8 najlepszych filmów o świętych

Ocena na IMDb: 7,7

Miejsce 3: Opowieść o Zbawicielu (2003) – film na podstawie ewangelii św. Jana

Film w reżyserii Philipa Saville'a jest wierną adaptacja ewangelii św. Jana. Fabuła przedstawia cały życiorys Jezusa (Henry Ian Cusick), skupiając się na wydarzeniach z końcówki jego życia oraz po zmartwychwstaniu. Historię zbawiciela opowiada Jan (Stuart Bunce)– świadek jego nauczania.

Autorzy filmu stawiają na wierność ewangelii i ówczesnym realiom. „Opowieść o Zbawicielu” powstaje w konsultacji z Amerykańskim Towarzystwem Biblijnym. Kadry kręcone w Kanadzie i Hiszpanii uzupełnia muzyka Jeffa Danny, nawiązująca do utworów z okresu biblijnego, który brzmienie zrekonstruowano na podstawie znanych wówczas instrumentów. 

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 4: Ewangelia według św. Mateusza (1964) – poetyckie dzieło Pasoliniego

Monochromatyczny dramat biblijny w reżyserii Piera Paola Pasoliniego to poetycka historia Jezusa (Enrique Irazoqui) na podstawie przekazów św. Mateusza. Pasolini nie jest jednak w 100% wierny historii z Pisma Świętego – nadaje portretowi Zbawiciela bardziej uniwersalnego, humanistycznego wymiaru

Jezus to rewolucjonista. Podróżuje po Galilei i naucza o miłosierdziu – co jest w opozycji do popularnej wówczas zasady „oko za oko, ząb za ząb”. Podaje się za Syna Bożego, czym naraża się faryzeuszom – przywódcom kościelnym. W końcu zostaje aresztowany i wydany Rzymianom. 

Namiestnik Judei uznaje go za niewinnego, jednak hierarchowie świątyni żydowskiej skazują Jezusa na śmierć, uznając go za bluźniercę i buntownika.

Obraz Pasoliniego otrzymał dwie nagrody na MFF w Wenecji w 1964 r. i trzy nominacje do Oscarów w 1967 r.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 5: Ostatnie kuszenie Chrystusa (1988) – alternatywny życiorys Zbawiciela 

Film w reżyserii Martina Scorsese opowiada o Jezusie (Willem Dafoe), który stale prowadzi wewnętrzną walkę ze swoim powołaniem. Zostaje wyznaczony przez Boga do poprowadzenia buntu przeciwko Rzymianom, jednak w głębi ducha czuje, że jest to sprzeczne z jego nauką miłosierdzia.

Jezus udaje się na pustynię, aby pobyć sam na sam ze sobą i Bogiem. Tam jest wielokrotnie kuszony przez Szatana. W końcu zamiast umrzeć na krzyżu, wybiera małżeństwo z Marią Magdaleną (Barbara Hershey) i dożywa późnej starości. Pod koniec swojego życia spotyka apostoła Pawła (Harry Dean Stanton), który opowiada mu jego fikcyjny życiorys.

„Ostatnie kuszenie Chrystusa” to adaptacja kontrowersyjnej powieści Nikosa Kazandzakisa. Film znalazł się w pierwszej dziesiątce „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów”.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 6: Jesus Christ Superstar (1973) – ekranizacja słynnego musicalu

Film „Jesus Christ Superstar” to filmowa wersja broadwayowskiego musicalu z muzyką Andrew Lloyda Webera. Akcja rozgrywa się na pustyni, gdzie młodzi artyści mają próbę generalną spektaklu o ostatnim dniu z życia Jezusa. 

Na pierwszy plan wysuwa się kilka postaci:

  • Judasz (Carl Anderson) – nie wierzy w to, że Jezus jest Synem Bożym, 
  • Maria Magdalena (Yvonne Eliman)– wierzy w misję Jezusa, ale jednocześnie nie chce, aby umarł mężczyzna, którego  kocha,
  • Jezus (Ten Neeley)– jak każdy inny człowiek boi się śmierci,
  • Piłat (Barry Dennen) – chciałby uwolnić Jezusa, ponieważ boi się odpowiedzialności.

Kadry do filmu w reżyserii Normana Jewisona powstały w Izraelu. W 1974 r. muzyczna opowieść o Jezusie była nominowana do Oscarów w kategorii: najlepsza muzyka, oryginalny dobór piosenek i/lub najtrafniejsza adaptacja, zdobyła także Davida di Donatello jako najlepszy film zagraniczny.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 7: Pasja (2004) – dramatyczna droga do odkupienia

W przejmującym i wyjątkowo dotkliwym dramacie Mela Gibsona przedstawione są ostatnie dni życia Jezusa (James Caviezel). Fabuła rozpoczyna się w Gaju Oliwnym. Przyszły Zbawiciel modli się, przeczuwając, że wkrótce nastąpi wypełnienie jego życiowej misji. Pojawia się Judasz (Luca Lionello), całuje go w policzek, a zaraz za nim rzymscy żołnierze pojmują Jezusa, by postawić go przed sądem Poncjusza Piłata (Christo Szopow).

Głównym wątkiem jest Droga Krzyżowa, podczas której Syn Boży trzykrotnie upada i żegna się z najważniejszymi postaciami w swoim życiu – uczniami, Marią Magdaleną (Monica Bellucci) i swoją matką (Maia Morgenstern).

Film zdobył Kryształową Statuetkę (nagroda People's Choice) i Złotego Satelitę w 2005 r.    

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 8: Syn człowieczy (2006) – współczesna historia Jezusa

Akcja filmu rozgrywa się w RPA, podczas wojny domowej. Maria (Pauline Malefane) szukając schronienia, ukrywa się w opuszczonej szkoły, gdzie doznaje halucynacji. Tajemnicza zjawa oznajmia jej, że urodzi Syna Bożego. Wkrótce na świat przychodzi Jezus (Andile Kosi), a gdy dorasta, gromadzi wokół siebie ludzi, mówiąc im o miłości i współczuciu. 

Przeciwnikiem jego nauk jest Judasz (Jim Hgxabaze), który zgłasza nowym władzom, że Jezus nie jest niebezpieczny.

Film w reżyserii Marka Dornforda–Maya otrzymał nominację do nagrody głównej na festiwalu Sundance w 2006 r.

Ocena na IMDb: 6,7.

Miejsce 9: Opowieść wszech czasów (1965) – pełna historia biblijna

Film w reżyserii Jeana Negulesco i Davida Leana bazuje na opowieściach biblijnych i przedstawia całą historię Jezusa (Max von Sydow). Wszystko rozpoczyna się od narodzin w Betlejem, gdzie przyszłego Mesjasza odwiedzają monarchowie ze wschodu, podążając za gwiazdą z Azji do Jerozolimy.

Następnie święta rodzina udaje się w długą podróż do Egiptu, uciekając przed Herodem (Claude Rains). Gdy jest bezpiecznie, Maria, Józef i mały Jezus wracają do Nazaretu. Tam, nad rzeką Jordan dorosły Jezus przyjmuje pierwszy sakrament z rąk Jana Chrzciciela (Charlton Heston). 

Jego nauki stają się coraz bardziej popularne. W końcu nadchodzi czas wypełnienia przeznaczenia. Jezus zostaje zdradzony przez Judasza (David McCallum), umiera na krzyżu, a po trzech dniach zmartwychwstaje.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Fultona Ourslera pt. „Najwspanialsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano” z 1949 r. Film zdobył pięć nominacji do Oscarów w 1966 r., m.in. za efekty specjalne, kostiumy i muzykę skomponowaną przez Alfreda Newmana.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 10: Syn Boży (2014) – film na podstawie serialu „Biblia”

Film w reżyserii Christophera Spencera jest kolejną adaptacją ewangelii św. Jana. Akcja skupia się na życiu dorosłego Jezusa (Diogo Morgado), jego naukach i gromadzeniu wiernych. Coraz liczniejsza sekta wzbudza niepokój faryzeuszy, do których dochodzą słuchy o planowanym „zniszczeniu świątyni jerozolimskiej”.

Punktem kulminacyjnym jest zdrada w Ogrodzie Getsemani. Po tym jak Judasz (Joe Wredden) całuje Jezusa w policzek, przyszły Zbawiciel zostaje aresztowany, a następnie uznany za winnego bluźnierstwa. Na wieść o zagrożeniu życia syna, do Jerozolimy przybywa jego matka, Maria (Roma Downey).

Dokonuje się proroctwo – po upokorzeniu i biczowaniu, Jezus wnosi swój krzyż na Golgotę i umiera. Po śmierci jego ciało zostaje złożone w grobie. Trzy dniu później Maria Magdalena (Amber Rose Revah) odwiedza grobowiec i spostrzega, że jest pusty.

Film powstał na podstawie serialu Biblia, który był emitowany na kanale Historia w 2013 r. 

Ocena na IMDb: 5,7. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…