Dominika Ostałowska, Ryszard Ostałowski, tata Dominiki Ostałowskiej
Fot. INPLUS/East News, Mikulski/AKPA
niezwykłe relacje

Alkohol zrujnował mu życie oraz relację z jedynym dzieckiem. Ryszard Ostałowski zmarł zapomniany

Przez nałóg zostawił rodzinę. Jego córka jest dziś znaną aktorką

Marcjanna Maryszewska 3 czerwca 2023 14:00
Dominika Ostałowska, Ryszard Ostałowski, tata Dominiki Ostałowskiej
Fot. INPLUS/East News, Mikulski/AKPA

Pojawiał się w najbardziej kultowych filmach i serialach, z powodzeniem grywał na deskach teatralnych — niestety Ryszard Ostałowski był nie tylko doskonałym aktorem, ale też ofiarą nałogu, który doszczętnie zniszczył mu życie i karierę. Porzucił rodzinę dla alkoholu, ostatnie chwile spędził w samotności, a świadkowie twierdzą, że spotkali go żebrzącego o papierosy na ulicy... Doczekał się jednak jedynej córki, w której żyłach płynie artystyczna krew.

Ryszard Ostałowski — początki kariery

Zapowiadał się na świetnego aktora... Urodzony 11 maja 1934 roku Ryszard Ostałowski już jako młody chłopak kochał teatr i sztukę — wychowując się w okresie II wojny światowej nie miał zbyt wiele czasu na rozwój pasji. Trudne doświadczenia miały odcisnąć na nim piętno w późniejszych latach, lecz nigdy nie zrezygnował z marzeń. Tuż po ukończeniu obowiązkowej edukacji, przepełniony zapałem rozpoczął studia w warszawskiej szkole teatralnej. 

CZYTAJ TAKŻE: Tak kochają się Tomasz Szczepanik i Monika Paprocka-Szczepanik. Połączyła ich praca, przeszli przez trudne chwile

Debiut aktorski zaliczył jeszcze przed uzyskaniem dyplomu, występując w noweli "Trzy starty" z 1955 roku jako Tadeusz Zaremba. Udany występ, a także wrodzony talent i umiejętności otworzyły przed nim drzwi do wielu kolejnych. Aktor zachwycał zarówno na dużym, jak i małym ekranie. "Wszystko na sprzedaż", "Potop", "Trędowata" — lista filmów, w których występował, dziś robi niemałe wrażenie. Miał również na koncie role w serialach: "07 zgłoś się", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy". Choć u szczytu kariery był wprost rozchwytywany przez reżyserów, swoje powołanie odnalazł na scenie.

Ryszard Ostałowski, "Trzy starty", 1955

Fot. INPLUS/East News

Dominika Ostałowska, być może plan „M jak miłość”, 28.05.2001 rok
Fot. Mikulski/AKPA

Dominika Ostałowska, być może plan „M jak miłość”, 28.05.2001 rok

Ryszard Ostałowski i Dominika Ostałowska. Córka poszła w jego ślady, tak wyglądała ich relacja 

Można powiedzieć, że równie udane było jego życie prywatne, a przynajmniej do czasu... W połowie lat 60. artysta poznał dziennikarkę, Irenę Ostałowską. Ona odwzajemniła jego uczucie, a już niedługo później para stanęła na ślubnym kobiercu i powitała swoją jedyną córeczkę. Ojciec z pewnością miałby bardzo dużo powodów do dumy — Dominika Ostałowska postanowiła pójść w jego ślady i od dawna występuje na ekranie oraz przed publicznością. Ostatecznie jednak to nie Ryszard zaszczepił w niej pasję do aktorstwa, a jego żona... Która uciekła od męża zaledwie trzy lata po narodzinach dziewczynki. 

ZOBACZ TAKŻE: Elżbieta Zającówna i Krzysztof Jaroszyński wspólnie pokonywali życiowe zakręty. Są razem blisko 40 lat 

Między małżonkami pojawiła się przeszkoda tak duża, że zupełnie zaprzepaściła łączące ich uczucie. Ostałowski ze swoimi skłonnościami do nałogu oraz częstego zaglądania do kieliszka zmusił ukochaną do podjęcia decyzji ostatecznej. "Ojciec był bardzo dobrym i uroczym człowiekiem, lecz jego wrażliwość okazała się większa niż umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu. Przed problemami uciekał w alkohol. Mama postąpiła słusznie, podejmując decyzję o rozstaniu. Dzięki temu nasze życie było spokojniejsze" — przyznała ich córka w rozmowie z magazynem Tina.

Aktor nieszczególnie przejął się rozpadem rodziny... A wspólne życie dwóch kobiet wcale nie było łatwe. Dominika wspominała to wszystko z pokorą i bolącym sercem. "Czasy były wtedy ciężkie. W dodatku mama nie była kobietą specjalnie zaradną. Nigdy nie dbała o rzeczy materialne. […] Dla mamy bardziej liczyły się sprawy duchowe: książki, sztuki teatralne, muzyka, intelektualne dyskusje. Taki był świat jej wartości. Mimo to starała się, by niczego mi nie brakowało".

Ryszard Ostałowski zmarł w zapomnieniu

Odejście żony i córki były dla aktora zielonym światłem... Po tym całkowicie zatracił się w nałogu, równocześnie pracując nieustannie na planach zdjęciowych. Alkoholizm i pracoholizm wyniszczały go od środka. Pozostawał aktywny zawodowo aż do końca lat 80., następnie odstawiając karierę na bok. Gdy Dominika Ostałowska próbowała odnowić kontakt z ojcem i wyciągnęła do niego pomocną dłoń, nie przyjął jej. "Kiedy próbowałam się do niego zbliżyć, los nie dał nam szansy na przyjaźń" — przyznała z żalem w Rewii. Ponoć spotkali się kilka razy, wysyłał też listy — jedyną pamiątkę, jaka się po nim uchowała. Nie była to jednak typowa relacja rodzica i córki...

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Dorotę Stalińską i Agnieszkę Osiecką łączyła przyjaźń. Ale poetka dopuściła się zdrady

Ostatnie lata spędził w skrajnej biedzie, żebrząc na ulicach. Okoliczni przechodnie często spotykali złamanego życiem artystę, proszącego ich o jedzenie czy papierosy. Alkohol wpędził go w ruinę oraz bardzo szybko zabrał z tego świata. Dramatyczne losy Ryszarda Ostałowskiego zakończyły się 2 listopada 1998 roku w Drewnicy. Zmarł zapomniany i osamotniony. W chwili śmierci miał tylko 64 lata.  

Źródło: Plejada.pl, kultura.gazeta.pl, kultura.onet.pl

Ryszard Ostałowski, "Zmiennicy", 1986

Fot. INPLUS/East News

Dominika Ostałowska, Warszawa, 07.09.2005

Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.