10 najdroższych filmów w historii

Polub stronę

1. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach 2011

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

  • Ocena:
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) trafia na pokład okrętu Zemsta Królowej Anny dowodzonego przez Czarnobrodego (Ian McShane). To ojciec byłej ukochanej Jacka, Angeliki (Penelope Cruz). Legendarny pirat i jego córka poszukują mitycznej Fontanny Miłości. Ekspedycję mającą na celu jej odnalezienie organizują również Anglicy. Głównym Więcej

Kapitan Jack Sparrow (Johnny Depp) trafia na pokład okrętu Zemsta Królowej Anny dowodzonego przez Czarnobrodego (Ian McShane). To ojciec byłej ukochanej Jacka, Angeliki (Penelope Cruz). Legendarny pirat i jego córka poszukują mitycznej Fontanny Miłości. Ekspedycję mającą na celu jej odnalezienie organizują również Anglicy. Głównym dowodzącym misji zostaje rywal Sparrowa, Hector Barbossa (Geoffrey Rush). Rozpoczyna się morski wyścig o sławę, którego pierwszym etapem jest odnalezienie dwóch srebrnych kielichów mających znajdować się na pokładzie zaginionego statku hiszpańskiego konkwistadora.

Wyreżyserowany przez Roba Marshalla film Piraci Karaibów: Na nieznanych wodach to czwarta część serii o przygodach pirackiego awanturnika Jacka Sparrowa. Był to pierwszy film z tej serii nakręcony za pomocą kamer 3D dostosowanych do wymogów technologii IMAX. Po ogromnych kosztach produkcji, jakie wygenerowała poprzednia część Piratów z Karaibów: film Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, producenci zdecydowali się znacznie obciąć budżet filmu. Oszczędności na nic się zdały, a koszty produkcji filmu Marshalla sprawiły, że został najdroższym filmem w historii kina. Udało mu się jednak pobić rekordy kasowe i zostać 25. najbardziej dochodowym filmem w historii.

Koszt produkcji: 412 mln $

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

2. Piraci z Karaibów: Na krańcu świata 2007

Pirates of the Caribbean: At World's End

  • Ocena:
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata

Will Turner (Orlando Bloom) i Elizabeth Swann (Keira Knightley) postanawiają zjednoczyć siły z kapitanem Barbossą (Geoffrey Rush). Po dotarciu na kraniec świata uwalniają z Luku Jonesa kapitana Jacka Sparrowa (Johnny Depp) oraz Czarną Perłę. To jedyny okręt, który jest w stanie doścignąć Latającego Holendra będącego obecnie pod dowództwem Więcej

Will Turner (Orlando Bloom) i Elizabeth Swann (Keira Knightley) postanawiają zjednoczyć siły z kapitanem Barbossą (Geoffrey Rush). Po dotarciu na kraniec świata uwalniają z Luku Jonesa kapitana Jacka Sparrowa (Johnny Depp) oraz Czarną Perłę. To jedyny okręt, który jest w stanie doścignąć Latającego Holendra będącego obecnie pod dowództwem komodora Jamesa Norringtona (Jack Davenport). Wkrótce rozegra się ostateczna bitwa, od której wyniku zależeć będzie los całego pirackiego świata. Bohaterowie zmierzyć się będą musieli z całą potęgą Kompanii Wschodnioindyjskiej i lordem Cutlerem Becketem (Tom Hollander), który razem z bezwzględnym korsarzem Sao Fengiem (Yun-Fat Chow) chce raz na zawsze pozbyć się piratów.

Wyreżyserowana przez Gore Verbinskiego trzecia część serii Piraci z Karaibów opowiadającej o przygodach kapitana Sparrowa jest najbardziej dochodowym filmem 2007 roku. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara za charakteryzację i efekty wizualne. Na potrzeby filmu Piraci z Karaibów: Na krańcu świata zbudowana została imponująca scenografia przedstawiająca XVIII-wieczny Singapur. Znaczną część budżetu pochłonęło przygotowanie widowiskowych efektów specjalnych oraz marketing.

Koszt produkcji: 354 mln $

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

3. Titanic 1997

Titanic

  • Ocena:
Titanic

Podczas przeszukiwania wraku Titanica ekipa poszukiwaczy skarbów pod dowództwem Brocka Lovetta (Bill Paxton) odnajduje rycinę, na której uwieczniony został legendarny diament nazywany Sercem Oceanu. Spoczywa on na szyi nagiej kobiety, którą okazuje się 100-letnia Rose Calvert. Kobieta wraca pamięcią do dziewiczego rejsu Titanica. Zmuszona Więcej

Podczas przeszukiwania wraku Titanica ekipa poszukiwaczy skarbów pod dowództwem Brocka Lovetta (Bill Paxton) odnajduje rycinę, na której uwieczniony został legendarny diament nazywany Sercem Oceanu. Spoczywa on na szyi nagiej kobiety, którą okazuje się 100-letnia Rose Calvert. Kobieta wraca pamięcią do dziewiczego rejsu Titanica. Zmuszona do małżeństwa z cynicznym Calem Hockleyem (Billy Zane) Rose (Kate Winslet) była o krok od samobójstwa. Uratował ją biedny artysta Jack Dawson (Leonardo DiCaprio), z którym na pokładzie statku połączył ją płomienny romans brutalnie przerwany zderzeniem Titanica z górą lodową.

W trosce o jak największy realizm filmowej opowieści, na potrzeby filmu Jamesa Camerona wybudowano m.in. replikę Titanica w skali 1:1. Było to konieczne do jak najwierniejszego odtworzenia katastrofy morskiej zgodnego z faktami historycznymi. Oprócz statku zbudowano również ogromny basen, który wypełniono 680 tysiącami hektolitrów wody. To sprawiło, że powstał najbardziej kosztowny film wszech czasów (na moment premiery). Ryzyko finansowe się opłaciło. Film Camerona pobił również wszelkie rekordy kasowe zostając najbardziej dochodowym filmem wszech czasów i pierwszą produkcją, która przyniosła zysk powyżej miliarda dolarów.

Koszt produkcji: 305 mln $

4. Spider-Man 3 2007

Spider-Man 3

  • Ocena:
Spider-Man 3

Peter Parker (Tobey Maguire) to superbohater walczący ze złem w kostiumie Spider-Mana. Z każdym dniem jest coraz bliższy oświadczenia się swojej ukochanej Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), która przygotowuje się do swojego debiutu na deskach Broadwayu. Na skutek tajemniczej substancji z kosmosu w zachowaniu Parkera zaczynają jednak zachodzić zmiany na gorsze. Więcej

Peter Parker (Tobey Maguire) to superbohater walczący ze złem w kostiumie Spider-Mana. Z każdym dniem jest coraz bliższy oświadczenia się swojej ukochanej Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), która przygotowuje się do swojego debiutu na deskach Broadwayu. Na skutek tajemniczej substancji z kosmosu w zachowaniu Parkera zaczynają jednak zachodzić zmiany na gorsze. Jest arogancki i pewny siebie, a jego kostium zmienia barwę na czarną. Problemy w związku z Mary Jane są tylko preludium do dalszych kłopotów. Pułapkę na Parkera szykują już jego dwaj wielcy wrogowie: Sandman (Thomas Haden Church) i Venom (Topher Grace).

Trzecia i ostatnia część wyreżyserowanej przez Sama Raimiego trylogii o przygodach Spider-Mana odniosła duży finansowy sukces zostając trzecim najbardziej dochodowym filmem 2007 roku. Pomimo tego nie zdecydowano się na nakręcenie czwartej części, a Spider-Man powrócił na duży ekran dopiero w 2012 roku w reboocie serii. W filmie Spider-Man 3 wystąpili również James Franco, Willem Dafoe, J. K. Simmons oraz Bryce Dallas Howard.

Koszt produkcji: 304 mln $

5. Liga Sprawiedliwości 2017

Justice League

  • Ocena:
Liga Sprawiedliwości

Po śmierci Supermana Ziemia pogrąża się w chaosie. Sytuację chce wykorzystać okrutny Steppenwolf, który do objęcia panowania nad światem potrzebuje trzech ukrytych na Ziemi artefaktów, tzw. Mother Boksów. Świadomy zagrożenia jest walczący ze złem w przebraniu Batmana miliarder Bruce Wayne (Ben Affleck). Zanim Steppenwolf wejdzie w posiadanie Więcej

Po śmierci Supermana Ziemia pogrąża się w chaosie. Sytuację chce wykorzystać okrutny Steppenwolf, który do objęcia panowania nad światem potrzebuje trzech ukrytych na Ziemi artefaktów, tzw. Mother Boksów. Świadomy zagrożenia jest walczący ze złem w przebraniu Batmana miliarder Bruce Wayne (Ben Affleck). Zanim Steppenwolf wejdzie w posiadanie Mother Boksów, Wayne kompletuje drużynę, która będzie w stanie go pokonać. W jej skład wchodzą Wonder Woman (Gal Gadot), Aquaman (Jason Momoa), Flash (Ezra Miller) oraz Cyborg (Ray Fisher).

Wyreżyserowana przez Zacka Snydera Liga Sprawiedliwości to piąta część serii filmów wchodzących w skład tzw. Rozszerzonego Uniwersum DC. Realizacja filmu nie obyła się bez problemów, a na rosnący budżet duży wpływ miały konieczne dokrętki. Z ich powodu do kosztów produkcji filmu doszło m.in. komputerowe usunięcie... wąsów wcielającego się w postać Supermana Henry'ego Cavilla. Aktor zapuścił je do swojego kolejnego filmu Mission: Impossible – Fallout i zgodnie z kontraktem nie mógł ich zgolić. Liga Sprawiedliwości nie zadowoliła fanów, choć mimo dużego budżetu film zdołał uchronić się przed finansową klapą.

Koszt produkcji: 300 mln $

Dystrybucja w Polsce: Warner Bros.