Robią niesamowite rzeczy i udowadniają, że chcieć to móc

Małgorzata Lewandowska, Rafał Kowalski 8 marca 2024 13:44

Dzień Kobiet to za mało! Przy okazji tej wyjątkowej daty chcemy powiedzieć, że pora na CZAS KOBIET. W najnowszym wydaniu VIVY! wybraliśmy 10 Polek, które inspirują nas i całe pokolenia. Poznajcie je bliżej...

10 inspirujących Polek 2024

Grażyna Kulczyk, Anja Rubik, Joanna Przetakiewicz, Martyna Wojciechowska, Agnieszka Holland, Joanna Kulig, Daria Zawiałow, Barbara Nowacka, Katarzyna Bonda, Ewa Juszkiewicz - to one rządzą dziś masową wyobraźnią.

Robią niesamowite rzeczy i udowadniają, że chcieć to móc. Przebijają szklane sufity – uprzedzeń społecznych i kulturowych tabu. Są dla kobiet – i mężczyzn – jak lustro, w którym może się przejrzeć każdy z nas. Silne, niezależne, otwarte na różnorodność, wrażliwe…

CZYTAJ TAKŻEStrajki, walka o równość i prawa. Krótka historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

Wybraliśmy 10 Polek, które nas inspirują. Pełen materiał znajdziesz w najnowszej VIVIE!. 

1/10
Joanna Kulig, VIVA! wrzesień 2014
Copyright @Zuzanna Krajewska
1/10

JOANNA KULIG. Drzwi do światowej kariery otworzyła jej rola w „Zimnej wojnie”, o której amerykański „Vogue” pisał, że „w sprawiedliwym świecie dostałaby za nią oscarową nominację dla najlepszej aktorki”. Niedługo zobaczymy ją u boku Toma Hanksa i Al Pacino.

2/10
Joanna Przetakiewicz, Viva! 1/2023
Copyright @Zuza Krajewska
2/10

JOANNA PRZETAKIEWICZ-ROOIJENS. Jej książka „Pieniądze szczęście dają” rozpoczęła ogólnopolską akcję społeczną na rzecz niezależności finansowej kobiet. W ramach fundacji Joanna wspiera kobiety w budowaniu ich poczucia wartości. W tę filozofię wpisuje się także marka Joanny La Mania.

3/10
Martyna Wojciechowska, Viva! 16/2023
Copyright @Mateusz Stankiewicz/SameSame
3/10

MARTYNA WOJCIECHOWSKA. Jej Fundacja Unaweza ruszyła z projektem skupiającym się na zdrowiu psychicznym młodych osób. „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” to ogólnopolski program profilaktyczny i edukacyjny, będący odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób. 

4/10
Anja Rubik, VIVA! kwiecień 8/2022
Copyright @Mateusz Stankiewicz/SameSame
4/10

„Edukacja, głupcze!”. Taki headline widnieje na okładce „Forbes Women” z Anją Rubik. Opublikowano w nim listę 100 osób działających na rzecz edukacji seksualnej. To wspólna inicjatywa magazynu i fundacji SEXED.PL, której Anja jest współzałożycielką. 

5/10
Agnieszka Holland, VIVA!
Copyright @
5/10

AGNIESZKA HOLLAND. Jej ostatni film „Zielona granica” na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Wenecji zdobył trzy laury, w tym prestiżową Nagrodę Specjalną Jury. Sięga po ważne tematy, laureatka Orła za Osiągnięcia Życia. Dla wielu ludzi autorytet moralny.

6/10
Daria Zawiałow jest zakochana, kim jest jej nowy partner?
Copyright @ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
6/10

DARIA ZAWIAŁOW to prawdziwa „Dziewczyna Pop” (to tytuł jej ostatniego, czwartego studyjnego albumu)! Śpiewa, pisze teksty, komponuje. Po jej fantastycznym debiucie w Opolu w 2016 roku okrzyknięto ją objawieniem polskiej sceny muzycznej. Dziś jest głosem młodego pokolenia, ale jej twórczość ma wymiar uniwersalny.

7/10
Katarzyna Bonda, VIVA! 21/2023
Copyright @Bartek Wieczorek/VISUAL CRAFTERS
7/10

KATARZYNA BONDA. Królowa polskiego kryminału. Niedawno na platformie Viaplay pojawił się pierwszy polski serial – „Morderczynie”, do którego scenariusz napisano na podstawie książki non-fiction autorstwa Bondy – „Polskie morderczynie”. 

8/10
Barbara Nowacka, VIVA! 6/2021; Barbara Nowacka, VIVA! marzec 2021
Copyright @Antoni Zamachowski
8/10

BARBARA NOWACKA. „Forbes Women” uznał ją za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet w 2023 roku. Poszła w ślady zmarłej w katastrofie smoleńskiej mamy, Izabeli Jarugi-Nowackiej. „To wciąga, bo można zrobić coś pożytecznego dla kogoś. Robiła tak mama…”, mówiła w VIVIE!.

9/10
Ewa Juszkiewicz inspirujące Polki 2024
Copyright @Anna Liminowicz, Redux, EAST NEWS
9/10

EWA JUSZKIEWICZ. W ubiegłym roku jej obraz „Bez tytułu (za Adolfem Ulrikiem Wertmüller)” wylicytowano za 2,3 miliona złotych! To najdrożej sprzedane dzieło polskiego żyjącego artysty. Mistrzyni kobiecego portretu. Interesuje ją analiza sposobów portretowania kobiet w malarstwie na przestrzeni wieków.

10/10
Grażyna Kulczyk inspirujące Polki 2024
Copyright @FORUM Maciej Zienkiewicz
10/10

GRAŻYNA KULCZYK. W styczniu ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wróciła z prestiżową nagrodą World Woman Hero in Art & Philanthropy za działalność dobroczynną na rzecz równości płci w sztuce oraz za wspieranie artystek. Teraz historię sztuki pisze kobieta!

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.