10 najdroższych filmów w historii

Polub stronę

6. Zaplątani 2010

Tangled

  • Ocena:
Zaplątani

Włosy Roszpunki posiadają magiczną moc leczenia ran i zapobiegania starzeniu. Wie o tym zła Gertruda, która przed laty porwała dziewczynkę i zamknęła ją w niedostępnej wieży. Dzięki temu może cieszyć się wieczną młodością. Tymczasem Roszpunka, która nie zna innego świata poza swoją wieżą, chciałaby choć na chwilę się z niej wydostać. Więcej

Włosy Roszpunki posiadają magiczną moc leczenia ran i zapobiegania starzeniu. Wie o tym zła Gertruda, która przed laty porwała dziewczynkę i zamknęła ją w niedostępnej wieży. Dzięki temu może cieszyć się wieczną młodością. Tymczasem Roszpunka, która nie zna innego świata poza swoją wieżą, chciałaby choć na chwilę się z niej wydostać. Szczególnie chciałaby odwiedzić widziane z okna odległe królestwo, którego mieszkańcy każdego roku w jej urodziny puszczają w niebo setki lampionów. Okazja ku temu nadarza się, gdy do wieży niespodziewanie włamuje się młody awanturnik Flynn Rajtar.

Produkcja tego pięćdziesiątego pełnometrażowego filmu animowanego studia Walta Disneya rozpoczęła się już w 2004 roku i trwała sześć lat. Zaplątani po dziś dzień pozostają najdroższym filmem animowanym w historii kina. Na ostateczny budżet filmu Nathana Greno i Byrona Howarda miała wpływ skomplikowana i unikalna forma wizualna łącząca ze sobą animację komputerową i tradycyjną. W polskiej wersji językowej filmu Zaplątani można usłyszeć głosy m.in. Macieja Stuhra i Julii Kamińskiej.

Koszt produkcji: 292 mln $

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

7. Avengers: Czas Ultrona 2015

Avengers: Age of Ultron

  • Ocena:
Avengers: Czas Ultrona

Iron Man (Robert Downey Jr.), Kapitan Ameryka (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) oraz Sokole Oko (Jeremy Renner) tworzą ekipę superbohaterów zwaną Avengers. Z powodzeniem udaje im się przejąć obdarzone potężną mocą berło Lokiego. Dzięki niemu ukończona zostaje budowa nowoczesnej technologii Więcej

Iron Man (Robert Downey Jr.), Kapitan Ameryka (Chris Evans), Thor (Chris Hemsworth), Hulk (Mark Ruffalo), Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) oraz Sokole Oko (Jeremy Renner) tworzą ekipę superbohaterów zwaną Avengers. Z powodzeniem udaje im się przejąć obdarzone potężną mocą berło Lokiego. Dzięki niemu ukończona zostaje budowa nowoczesnej technologii pod nazwą Ultron, która ma zapewnić bezpieczeństwu całemu światu. Niespodziewanie Ultron uznaje, że świat można uratować jedynie poprzez zgładzenie ludzkości. Kiedy przystępuje do realizacji tego pomysłu, Avengersi będą musieli zrobić wszystko, aby powstrzymać zagładę.

Avengers: Czas Ultrona w reżyserii Jossa Whedona to jedenasty film serii opartej na motywach komiksów wydawnictwa Marvel Comics, a zarazem kontynuacja filmu Avengers z 2012 roku. Z dochodem przekraczającym miliard czterysta milionów dolarów Avengers: Czas Ultrona został siódmym najbardziej dochodowym filmem wszech czasów. Imponujący był również jego budżet, który w dużej części pochłonęło ponad trzy tysiące efektów specjalnych dodanych w procesie postprodukcji.

Koszt produkcji: 289 mln $

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

8. Harry Potter i Książę Półkrwi 2009

Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • Ocena:
Harry Potter i Książę Półkrwi

Harry Potter i Książę Półkrwi, Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) Świat Mugoli i czarodziejów coraz bardziej zagrożony jest ze strony złowieszczego Lorda Voldemorta. Bezpiecznie nie jest już nawet za murami Hogwartu. Rozpoczynający szósty rok nauki w szkole magicznej Harry Potter (Daniel Radcliffe) razem z profesorem Dumbledorem Więcej

Harry Potter i Książę Półkrwi, Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009)

Świat Mugoli i czarodziejów coraz bardziej zagrożony jest ze strony złowieszczego Lorda Voldemorta. Bezpiecznie nie jest już nawet za murami Hogwartu. Rozpoczynający szósty rok nauki w szkole magicznej Harry Potter (Daniel Radcliffe) razem z profesorem Dumbledorem (Michael Gambon) za wszelką cenę stara się odnaleźć broń mogącą pokonać Voldemorta. W ręce Pottera trafia tajemnicza księga eliksirów należąca przed laty do Księcia Półkrwi. Jednocześnie w Hogwarcie kwitną młodzieńcze romanse. Harry przychylnym okiem spogląda na Ginny (Bonnie Wright), w której podkochuje się Dean Thomas (Alfie Enoch). Hermiona (Emma Watson) dusi w sobie rosnące uczucie zazdrości, a Lavender Brown (Jessie Cave) zagina parol na Rona Weasleya (Rupert Grint).

Wyreżyserowany przez Davida Yatesa film Harry Potter i Książę Półkrwi to szósta część serii zrealizowanej na motywach bestsellerowych powieści autorstwa J. K. Rowling. Nominowany do Oscara w kategorii: najlepsze zdjęcia, Harry Potter i Książę Półkrwi to jedna z najlepiej ocenianych przez krytyków części filmowej serii. Film pobił wiele rekordów kasowych, a znaczna część jego budżetu – 155 milionów dolarów – przeznaczona została na promocję, marketing i dystrybucję.

Koszt produkcji: 285 mln $

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

9. John Carter 2012

John Carter

  • Ocena:
John Carter

Kapitan John Carter (Taylor Kitsch) to weteran wojny secesyjnej, który po powrocie do domu dowiaduje się, że jego żona i dziecko nie żyją. Zrozpaczony rozpoczyna pracę w kopalni złota. Pewnego dnia w trakcie ucieczki przed Apaczami, Carter znajduje w jaskini tajemnicze wrota, które przenoszą go na planetę Barsoom, nazywaną na Ziemi Marsem. Schwytany Więcej

Kapitan John Carter (Taylor Kitsch) to weteran wojny secesyjnej, który po powrocie do domu dowiaduje się, że jego żona i dziecko nie żyją. Zrozpaczony rozpoczyna pracę w kopalni złota. Pewnego dnia w trakcie ucieczki przed Apaczami, Carter znajduje w jaskini tajemnicze wrota, które przenoszą go na planetę Barsoom, nazywaną na Ziemi Marsem. Schwytany przez kilkumetrowe stwory ucieka z niewoli i poznaje księżniczkę Dejah Thoris (Lynn Collins). Między Carterem i księżniczką rodzi się uczucie i wkrótce John pomaga jej w walce z okrutnym Tarsem Tarkasem (Willem Dafoe), który gnębi poddanych Dejah Thoris.

John Carter w reżyserii Andrewa Stantona został oparty na motywach pierwszej części cyklu Barsoom, książki „Księżniczka Marsa” autorstwa Edgara Rice'a Burroughsa. Najdroższy film w historii studia Walta Disneya okazał się wielką finansową klapą, narażając wytwórnię na wielomilionowe straty. Z powodu słabego przyjęcia filmu zrezygnowano z planowanej realizacji drugiej części filmu. Przygody książkowego bohatera serii powieści Burrowsa, Johna Cartera, były źródłem inspiracji dla wielu późniejszych projektów filmowych, w tym Gwiezdnych wojen. Było to jednym z powodów klapy finansowej filmu John Carter, któremu niesprawiedliwie zarzucano wtórność w stosunku m.in. do filmu George'a Lucasa.

Koszt produkcji: 281 mln $

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

10. Wodny świat 1995

Waterworld

  • Ocena:
Wodny świat

Z powodu globalnego ocieplenia i stopienia się czap polarnych, Ziemia w całości została zalana wodą. Nieliczni, którzy przetrwali tę katastrofę naturalną żyją na zbudowanych na powierzchni oceanu atolach. Choć od lat nikt nie widział nawet kawałka suchego lądu, to wciąż są tacy, którzy wierzą, że gdzieś istnieje takie miejsce. Okrutny Więcej

Z powodu globalnego ocieplenia i stopienia się czap polarnych, Ziemia w całości została zalana wodą. Nieliczni, którzy przetrwali tę katastrofę naturalną żyją na zbudowanych na powierzchni oceanu atolach. Choć od lat nikt nie widział nawet kawałka suchego lądu, to wciąż są tacy, którzy wierzą, że gdzieś istnieje takie miejsce. Okrutny kapitan piratów Deacon (Dennis Hopper) wierzy, że mapa prowadząca do suchego lądu została wytatuowana na ciele Enoli (Tina Majorino). Będąca pod opieką Helen (Jeanne Tripplehorn) dziewczynka trafia razem z opiekunką na łódź samotnika Żeglarza (Kevin Costner). Od tej pory wspólnie uciekają przed Deaconem i jego ludźmi.

Zainspirowany Mad Maxem 2 film Wodny świat był czwartym filmem, przy którym wspólnie pracowali Kevin Costner i reżyser Kevin Reynolds. Pierwotnie koszty produkcji zostały oszacowane na 100 milionów dolarów, jednak kwota ta znacząco wzrosła wraz z licznymi problemami w trakcie produkcji. Najpoważniejszym było całkowite zniszczenie dekoracji przez huragan. Konieczne było ponowne ich zbudowanie, co wydłużyło okres zdjęciowy. Kevin Costner spędził na planie blisko pół roku, finalnie zastępując Reynoldsa na krześle reżysera. Wodny świat okazał się finansową klapą, jednak producenci zdołali wyjść na swoje dzięki dystrybucji filmu na domowe nośniki.

Koszt produkcji: 276 mln $