Kadr z filmu każdego dnia 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o miłości i szkole – ranking najlepszych młodzieżowych produkcji romantycznych

Licealne i studenckie historie miłosne – TOP 7

Anna Galuhn 17 sierpnia 2023 13:05
Kadr z filmu każdego dnia 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film

Filmy o miłości i szkole to nierozłączny młodzieżowy duet. Doskonale smakuje z dużym kubełkiem popcornu, w którym przypadkowo mogą połączyć się dłonie zakochanych nastolatków. W licealnych murach rozgrywają się największe dramaty sercowe. Tu kiełkują pierwsze uczucia, przeradzając się w gorący romans lub przyjaźń na całe życie. Tytuły zaproponowane w rankingu traktują miłość nastolatków na serio i dają przestrzeń do wyrażania jej na swój indywidualny i unikatowy sposób.

Spis treści:

Miejsce 7: Każdego dnia (2018) – film o miłości bez powierzchowności

Każdego dnia” to zakręcony film o miłości dla młodzieży. Główna bohaterka, 16-letnia Rhiannon (Angourie Rice) zakochuje się z wzajemnością w chłopaku, który ujawnia jej swój sekret – każdego dnia budzi się jako ktoś inny. Wie tylko, że będzie to osoba w jego wieku, ale wybór konkretnej postaci zawsze jest niespodzianką.

Życie z perspektywą ciągłej zmiany ciała nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy jest się zakochanym. „A” czasem pojawia się jako szkolny przystojniak, a czasem jako otyły outsider lub koleżanka z klasy. Para nastolatków ustala hasło, które pomaga im się odnaleźć. Czy to wystarczy, aby uczucie przetrwało?

Film powstał w reżyserii Michaela Sucsy'ego, znanego z tytułów takich jak: „Szare ogrody” (film biograficzny o krewnych Jackie Kennedy, nagrodzony dwoma Złotymi Globami) oraz „I że cię nie opuszczę” z Rachel McAdams w roli głównej. 

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 6: Sztuka dorastania (2011) – wnikliwy dramat o miłości i wkraczaniu w dorosłość

George Zinavoy (Freddie Highmore) to nastolatek, który przechodzi przez szkołę po najmniejszej linii oporu. Nie uważa na lekcjach i nie odrabia prac domowych. Jednak wszystko się zmienia, gdy poznaje najpiękniejszą dziewczynę w liceum i swoją bratnią duszę, Sally (Emma Roberts). Dzięki niej nabiera energii do działania. Zaczyna podążać ze talentem i marzeniami.

Film „Sztuka dorastania” w reżyserii Gavina Wiesena wiernie odzwierciedla problemy młodych ludzi. Pokazuje proces odkrywania siebie i zwraca uwagę na to, co jest naprawdę ważne.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Miejsce 5: Juno (2007) – film o nastoletniej ciąży

Szesnastoletnia Juno (Elliot Page) przeżywa swój pierwszy raz ze szkolnym kolegą, Pauliem Bleekerem (Michael Cera). Po niedługim czasie okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży. Myśli o aborcji, ale nie jest w stanie usunąć dziecka. Za namową przyjaciółki (Olivia Thirlby) postanawia znaleźć rodziców zastępczych, którzy adoptują dziecko zaraz po narodzinach.

Juno daje ogłoszenie w gazecie i już następnego dnia znajdują się wymarzeni kandydaci. Tymczasem z każdym kolejnym miesiącem ciąży nastolatka zamienia się w dojrzałą kobietę i świadomą matkę.

Film Jasona Reitmana to bezpretensjonalna i daleka od moralizatorstwa historia. Ciąża Juno jest trudna, ale nie jest dramatem, burzącym cały jej dotychczasowy świat. To dlatego, że Juno jest mądrą dziewczyną, a do tego ma wsparcie w rodzinie i przyjaciółce. Co więcej, doskonale napisany scenariusz nie uderza w inteligencję widza. Młodzi bohaterowie mają dużo do powiedzenia, a dorośli słuchają ich z należną uważnością.

Scenariusz do „Juno” został nagrodzony Oscarem w 2008 r.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Miejsce 4: Pitch Perfect (2012) – muzyczna komedia romantyczna dla nastolatków

„Pitch Perfect” to film muzyczny, którego główną bohaterką jest świeżo upieczona studentka, Beca (Anna Kendrick). Dziewczyna nie ma ochoty na integrację, jednak po wielu namowach decyduje się wstąpić do szkolnej grupy wokalnej o nazwie Bellas. Jej talent i energia sprawiają, że zespół wzbija się na szczyty. Punktem kulminacyjnym jest muzyczne show pełne rewelacyjnych coverów.

Wątek romantyczny osnuty jest wokół głównej bohaterki i chłopaka z chóru męskiego. Jessego (Skylar Astin) i Becę łączą przyjaźń i wspólna pasja, które przeradzają się w płomienny romans

Rozśpiewana komedia o nastolatkach powstała na motywach książki „Pitch Perfect: The Quest for Collegiate A Cappella Glory” Mickeya Rapkina. Film w reżyserii Jasona Moore'a szybko stał się młodzieżowych hitem, o czym świadczą cztery nagrody Teen Choice i dwa Złote Popcorny MTV w 2013 r.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 3: Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018) – młodzieżowa komedia romantyczna o nieśmiałej nastolatce

Na miejscu trzecim – pełna niewymuszonego uroku komedia romantyczna „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. Główną bohaterką jest introwertyczna Lara Jean (Lana Condor), przelewająca swoje uczucia na papier w ukryciu przed całym światem. W zaciszu swojego pokoju pisze sekretne listy do pięciu chłopaków, w których była lub jest zakochana. Życie nastolatki wywraca się do góry nogami, kiedy wbrew jej woli listy trafiają do adresatów. Pomimo niejednej wpadki okazuje się, że Lara nigdy nie była tak szczęśliwa, jak teraz.

Film w reżyserii Susan Johnson otrzymał dwie nagrody MTV w 2019 r. – za najlepszy pocałunek (Lana Condor i Noah Centineo) i przełomową rolę Noaha Centineo. W 2020 i 2021 r. powstały kontynuacje: „Do wszystkich chłopców: P.S. Wciąż Cię kocham” i „Do wszystkich chłopców: Zawsze i na zawsze”.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 2: Zakochana złośnica (1999) – film o nastoletniej miłości na podstawie dramatu Shakespeare'a

Zakochana złośnica” to młodzieżowa adaptacja dramatu Shakespeare'a z doskonałą obsadą. W rolach głównych: Julia Stiles, Larisa Oleynik, Heath Ledger i Joseph Gordon–Levitt. Akcja rozgrywa się w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Fabuła kręci się wokół dwóch sióstr. Kat i Bianca chodzą do szkoły średniej, a jak powszechnie wiadomo, jest to najbardziej gorący czas dla nastolatków. 

Jednak surowy ojciec stawia córkom stanowcze warunki. Zgodnie z jego wolą młodsza siostra może umawiać się z chłopakami dopiero wtedy, gdy starsza zacznie randkować. Dlatego zakochany w Biance Cameron sięga po podstęp. Namawia szkolnego zawadiakę, Patricka, aby umówił się z niezbyt lubianą w szkole Kat.

Film w reżyserii Gila Jungera to młodzieżowy hit z przełomu XX i XXI wieku oraz spektakularny debiut Julii Stiles. Aktorka za rolę tytułowej „złośnicy” otrzymała Złoty Popcorn MTV (2000) i Chicago Flame (1999). Tytuł został uwzględniony również w rankingu najlepszych filmów o miłości.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 1: Charlie (2012) – film o trudach okresu dojrzewania, miłości i akceptacji

Na miejscu pierwszym – film producentów „Juno” i kolejna wnikliwa analiza środowiska nastolatków. Charlie (Logan Lerman) jest zamkniętym w sobie chłopakiem i ma powody do tego, by nie czuć się dobrze w gronie rówieśników. Ma za sobą pierwsze miłosne rozczarowania, przygodę z narkotykami i samobójczą śmierć przyjaciela. Pierwsze dni w nowej szkole nie wyglądają kolorowo, a jedyna osoba, przed którą może się otworzyć, to nauczyciel angielskiego. 

Jednak okazuje się, że nawet największy outsider znajdzie swoją bratnią duszę. Nastolatek zaprzyjaźnia się z ekscentryczną parą nastolatków z ostatniej klasy. Sam (Emma Watson) i Patrick (Ezra Miller) dostrzegają inteligencję i wrażliwość Charliego. Wkrótce stają się zgraną paczką, która razem jest w stanie przenosić góry.

W filmie Stephena Chbosky'ego nastoletnie uczucia ukazane są w dojrzały sposób, bez pomniejszania ich rangi. Podobnie jak w „Juno” młodzi mają wiele do powiedzenia światu, a przede wszystkim dorosłym. Miłość budowana jest na solidnych fundamentach przyjaźni pełnej empatii i zrozumienia.

„Charlie” otrzymał Kryształową Statuetkę People's Choice w 2013 r.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Inne filmy o szkole i miłości, które warto obejrzeć

Szkolny budynek jest cichym i odwiecznym obserwatorem pierwszej miłości. Niektórzy twierdzą nawet, że to czas najbardziej intensywnych uczuć w życiu. Dlatego po filmy o miłości i szkole sięga nie tylko młodzież, ale także wielu dorosłych, aby choć na chwilę przenieść się do tych wspaniałych czasów.

Dla zaspokojenia głodu nastoletnich uczuć przygotowaliśmy listę uzupełniającą:

  1. Cała ona (1999) – film o amerykańskim high school i balu maturalnym, na którym co roku wybierani są król i królowa. Reżyseria: Robert Iscove,
  2. Cudowne tu i teraz (2013) – opowieść o niewiarygodnej miłości znanego imprezowicza (Miles Teller) i spokojnej dziewczyny (Shailene Woodley). Reżyseria: James Ponsoldt,
  3. Gwiazd naszych wina (2014) – to młodzieżowy klasyk, którego nie trzeba szeroko omawiać. Romantyczna historia dziewczyny (Shailene Woodley) chorej na raka i byłego koszykarza (Ansel Elgort) po amputacji nogi. Reżyseria: Josh Boone. Więcej – w zestawieniu wzruszających filmów – nie tylko o miłości,
  4. Papierowe miasta (2015) – historia miłości nastolatka do ekscentrycznej koleżanki, która nagle znika. Reżyseria: Jake Schreier, na podstawie bestsellerowej powieści Johna Greena,
  5. The Kissing Booth (2018) – film o konflikcie nastoletniej przyjaźni z miłością. Reżyseria: Vince Marcello,
  6. Twój Simon (2018) – film o homoseksualnym nastolatku i jego szansie na prawdziwą miłość. Reżyseria: Greg Berlanti. Więcej na temat fabuły – w rankingu filmów o gejach,
  7. Wszystkie jasne miejsca (2020) – film o miłości nastolatków z trudną przeszłością. Reżyseria: Miguel Arteta. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…