Kadr z filmu Twój Simon 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o gejach – 10 najważniejszych tytułów

O odwadze, przyjaźni, miłości homoseksualnej i walce o równe prawa

Anna Galuhn 10 marca 2023 12:26
Kadr z filmu Twój Simon 1
Fot. Materiały prasowe/The Walt Disney Company Polska

W rankingu najważniejszych filmów o gejach nie mogło zabraknąć produkcji kultowych, takich jak „Obywatel Milk”, „Tajemnica Brokeback Mountain” czy „Moje własne Idaho”. Równie ważne są obrazy kinowe o gejach–nastolatkach, które przedstawiają miłość osób tej samej płci z nowej i świeżej perspektywy. Nie wszystkie filmy o gejach są dramatami, jednak wiele z nich pokazuje trudność, z jaką na co dzień mierzą się osoby homoseksualne.

Spis treści:

 1. Twój Simon (2018) – film o gejach nie tylko dla nastolatków
 2. Piękny kraj (2017) – wzruszająca historia męskiej miłości
 3. Obywatel Milk (2008) – film o najważniejszym homoseksualnym polityku USA
 4. Moje własne Idaho (1991) – kultowy film o gejach z lat 90.
 5. Tajemnica Brokeback Mountain (2005) – oscarowy film o gejach
 6. Happy Together (1997) – koreański dramat o miłości homoseksualnej
 7. Samotny mężczyzna (2009) – film o homoseksualnym profesorze w klimacie lat 60. XX w.
 8. Pieskie popołudnie (1975) – film kryminalny o gejach
 9. Tamte dni, tamte noce (2017) – film o namiętności w homoseksualnym związku
 10. Filadelfia (1993) – ważny film o równouprawnieniu
 11. Pozostałe filmy o gejach, które warto obejrzeć

Twój Simon (2018) – film o gejach nie tylko dla nastolatków

Ranking otwiera film, z którego bije ogromna energia – „Twój Simon” w reżyserii Grega Berlantiego. To opowieść o nastolatku, który wie, że jest gejem, ale nie dokonał jeszcze coming outu. Simon Spier (Nick Robinson) jest lubiany, ma świetną rodzinę i przyjaciół. W pewnym momencie dowiaduje się, że w jego szkole jest chłopak, który też jest gejem. Pisze do niego i odkrywa przed nim siebie.

„Twój Simon” to film momentami zabawny, momentami smutny, ale na pewno skłaniający do refleksji nad miłością, do której każdy ma takie same prawa. Scenariusz powstał na podstawie powieści Becky Albertalli pt. „Simon oraz inni homo sapiens”. Film zdobył wiele nagród, m.in:

 • dwie nagrody w plebiscycie Teen Choice w 2018 r. w kategoriach: ulubiona komedia i przełomowa rola kinowa (Nick Robinson),
 • Złoty Popcorn – za najlepszy filmowy pocałunek w wykonaniu Keiynana Lonsdale’a i Nicka Robinsona.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Piękny kraj (2017) – wzruszająca historia męskiej miłości

Piękny kraj” to z kolei brytyjski melodramat, którego głównym bohaterem jest młody rolnik, Johnny Saxby (Josh O’Connor). Mężczyzna przejmuje rodzinną farmę owiec. Zajmuje się hodowlą zwierząt, a dla rozładowania emocji – upija się w lokalnym pubie i uprawia niezobowiązujący seks.

Wszystko się zmienia, gdy do pracy na farmie przyjeżdża imigrant z Rumunii. Okazuje się, że serce Johnny’ego jest skłonne do głębszych uczuć, czułości, a nawet miłości.

Film w reżyserii Francisa Lee został pozytywnie przyjęty przez widzów i krytyków, czego dowodem są nagrody:

 • Satelita w 2018 r. w kategorii: najlepszy dramat,
 • nagroda reżyserska na festiwalu Sundance,
 • cztery nagrody BIFA w kategoriach: najlepszy brytyjski film niezależny, najlepszy aktor (Josh O’Connor), najlepszy debiutujący scenarzysta (Francis Lee) i najlepszy dźwięk (Anna Bertmark).

Historia przywołuje na myśl „Tajemnicę Brokeback Mountain” z 2005 r. (film opisany poniżej). Tłem do poruszającej historii męskiej miłości są piękne wzgórza hrabstwa West Yorkshire w północnej Anglii. Ocena na Filmwebie: 7,1.

Zobacz także: Najlepsze filmy o lesbijkach – TOP 10

Obywatel Milk (2008) – film o najważniejszym homoseksualnym polityku USA

Obywatel Milk” to film biograficzny, który opowiada historię amerykańskiego polityka. Harvey Milk (Sean Penn) był jedną z pierwszych osób publicznych w historii Stanów Zjednoczonych, która oficjalnie przyznała się do swojej orientacji seksualnej. Polityk walczył o równe prawa dla osób homoseksualnych. Owocem jego działań była ustawa o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, uchwalona w San Francisco.

Harvey Milk i burmistrz San Francisco, George Moscone zostali zastrzeleni 27 listopada 1978 r. przez radnego z partii Demokratów, Dana White’a.

Film „Obywatel Milk” w reżyserii Gusa Van Santa, otrzymał dwa Oscary w 2009 r. w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Sean Penn) i najlepszy scenariusz oryginalny. Ocena na Filmwebie: 7,1.

Moje własne Idaho (1991) – kultowy film o gejach z lat 90.

Film „Moje własne Idaho” to psychologiczny dramat, który powstał na motywach „Henryka IV” W. Shakespeare’a. Scott Favor (Keanu Reeves) jest synem burmistrza, który lubi narkotyki i męską prostytucję. Jego przyjacielem jest Mike Waters (River Phoenix), gej, który ma obsesję na punkcie odnalezienia matki. Razem wyruszają w podróż, by ją odszukać.

„Moje własne Idaho” w reżyserii Gusa Van Santa uznawane jest za arcydzieło kina niezależnego, w tym filmów LGBT. Świadczą o tym liczne nagrody, w tym:

 • Puchar Volpi dla Rivera Phoenixa na MFF w Wenecji w 1991 r.,
 • trzy nagrody Independent Spirit w kategoriach: najlepszy aktor (River Phoenix), muzyka (Bill Stafford) i scenariusz (Gus Van Sant).

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Tajemnica Brokeback Mountain (2005) – oscarowy film o gejach

Jack Twist (Jake Gyllenhaal) i Ennis Del Mar (Heath Ledger) poznają się podczas pracy sezonowej przy wypasie owiec u stóp Brokeback Mauntain. Obydwaj mają po 19 lat, a przyjaźń pomiędzy nimi przeradza się w namiętność. Jednak po zakończeniu sezonu chcą wymazać z pamięci ten niepoprawny epizod. Ennis bierze ślub z Almą (Michelle Williams) i mają dwie córki. Jack poślubia Lureen (Anne Hathaway), która rodzi im syna.

Pozorną sielankę przerywa pocztówka, którą Jack wysyła do Ennisa. Dawni kochankowie spotykają się po latach, a potem wielokrotnie wracają pod Brokeback Mountain.

Film w reżyserii Anga Lee był jednym z pierwszych tytułów, który z tematem miłości homoseksualnej przebił się do mainstreamu. W 2006 zdobył trzy Oscary za najlepszą reżyserię, scenariusz adaptowany i muzykę oryginalną. „Tajemnica Brokeback Mountain” otrzymała także cztery Złote Globy (2006), cztery nagrody BAFTA (2006) i Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2005 r. Ocena na Filmwebie: 7,3.

Happy Together (1997) – koreański dramat o miłości homoseksualnej

„Happy Together” w reżyserii Wong Kar–Waia pokazuje miłość homoseksualną jako skomplikowaną relację. Głównymi bohaterami są Ho Po–Wing (Leslie Cheung) i Lai Yiu–Fai (Tony Leung), którzy wyjeżdżają z Hongkongu do Argentyny. Po drodze dochodzi do kłótni, w wyniku której Ho zrywa z Lai.

Film otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1997 r. Scenariusz powstał na motywach powieści Manuela Puig pt. „The Buenos Aires Affair”. Angielski tytuł pochodzi z piosenki zespołu The Turtles. Ocena na Filmwebie: 7,5.

Samotny mężczyzna (2009) – film o homoseksualnym profesorze w klimacie lat 60. XX w.

Akcja filmu „Samotny mężczyzna” rozgrywa się w jeden dzień z życia homoseksualnego profesora George’a Falconera (Colin Firth). Mężczyzna przeżywa żałobę po śmierci partnera. Nie może pogodzić się ze stratą miłości swojego życia. Pogrążony w depresji postanawia, że to będzie ostatni dzień jego życia. W trudnych chwilach towarzyszy mu przyjaciółka z dawnych lat, Charley (Julianne Moore).

Film powstał na motywach powieści Christophera Isherwooda. To reżyserski debiut Toma Forda, kreatora mody, który pracował dla światowych marek, takich jak Gucci czy Yves Saint–Laurent. W „Samotnym mężczyźnie” reżyser postawił na ubrania i architekturę, które doskonale przedstawiają modę lat 60. XX wieku. Zdjęciom towarzyszy poruszająca zmysły muzyka Abla Korzeniowskiego.

„Samotny mężczyzna” został nagrodzony na festiwalu w Wenecji w 2009 w kategoriach: najlepszy film o tematyce homoseksualnej (nagroda Lew Queer) i najlepszy aktor (Puchar Volpi dla Colina Firtha). Otrzymał także nagrodę BAFTA w 2010 r. (najlepszy aktor – Colin Firth) i Satelitę (2009) za najlepszą scenografię.

Zobacz także: Wzruszające filmy – nie tylko o miłości

Pieskie popołudnie (1975) – film kryminalny o gejach

„Pieskie popołudnie” to kryminalny dramat w reżyserii Sidneya Lumeta z Alem Pacino w roli głównej. Głównym bohaterem jest Sonny Wortzik. Razem z przyjacielem, Salvadorem, (John Cazale) napadają na bank. Okazuje się jednak, że w banku nie ma kasy, a na miejsce przybywa policja. Z pomocą zakładników, Sonny i Salvador wychodzą z tego cało. Co więcej, telewizja kreuje ich na bohaterów.

Media na fali popularności Sonny’ego coraz wnikliwiej przyglądają się jego życiu. Odkrywają, że mężczyzna nie tylko ma żonę i dzieci, ale także jest w związku homoseksualnym.

Film nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w Nowym Jorku w 1962 r. Pierwowzorem głównego bohatera jest John Wojtowicz, który za napad na Chase Manhattan Bank został skazany na 20 lat więzienia. Za scenariusz do filmu „Pieskie popołudnie” Frank Pierson otrzymał Oscara w 1976 r. Ocena na Filmwebie: 7,7.

Tamte dni, tamte noce (2017) – film o namiętności w homoseksualnym związku

Eliio (Timothée Hal Chalamet) to 17–latek, który mieszka z rodzicami w niewielkim miasteczku na północy Włoch. Jego ojciec (Michael Stuhlbarg) jest profesorem archeologii. W czasie wakacji zaprasza do domu amerykańskiego doktoranta, Oliviera (Armie Hammer).

Ellio początkowo nie jest zadowolony z goszczenia Oliviera, tym bardziej, że ma mu oddać swój pokój. Czas spędza z daleka od niego – grając na fortepianie, słuchając muzyki, czytając i rozmawiając z przyjaciółką, Marzią (Esther Garrel). Pomiędzy nastolatkiem a 24–letnim doktorantem rodzi się jednak uczucie, które przeradza się w namiętny romans.

Tamte dni, tamte noce” to ostatnia część trylogii Guadagniniego, która porusza temat namiętności. Ocena na Filmwebie: 7,7.

Poprzednie filmy to:

 • Jestem miłością (2009) – dramat obyczajowy ze znakomitą rolą Tildy Swinton,
 • Nienasyceni (2015) – równie skomplikowany dramat z Tildą Swinton, Dakotą Johnson, Ralphem Fiennesem i Matthiasem Schoenaertsem.

Zobacz także: Filmy o miłości – stare, nowe, klasyczne i ponadczasowe

Filadelfia (1993) – ważny film o równouprawnieniu

Filadelfia” to zdecydowanie najważniejszy film o gejach, który powstał do tej pory. Opowiada historię prawnika, Andrew Becketta (Tom Hanks), który dowiaduje się, że jest chory na AIDS. Do tej pory nie obnosił się ze swoim związkiem z Miguelem (Antonio Banderas), a teraz wiadomość o tym, że jest gejem rozpowszechnia się z prędkością światła.

Andrew traci pracę, jednak nie pozostawia spraw takim, jakie są. Idzie do sądu, walczyć o swoje prawa, godność i odszkodowanie. Jego adwokatem jest Joe Miller (Denzel Washington), który okazuje się homofobem.

Film zdobył dwa Oscary w 1994 r. w kategoriach: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Tom Hanks) i najlepsza piosenka – za utwór „Streets of Philadelphia” w wykonaniu Bruce’a Springsteena. Ocena na Filmwebie: 7,9.

Pozostałe filmy o gejach, które warto obejrzeć

Lista starych i nowych filmów w kolejności chronologicznej:

 • Michael (1924) – czarno–biały niemy film, w którym malarz zakochuje się w swoim modelu, Michaelu. Reżyseria: Carl Theodor Dreyer,
 • Maurycy (1987) – film na podstawie powieści E.M. Forstera z Hugh Grantem w roli głównej. Reżyseria:James Ivory,
 • Edward II (1991) – dramat historyczny o królu Anglii, Edwardzie II. Reżyseria: Derek Jarman,
 • Moja piękna pralnia (1985) – film o miłości homoseksualnej dwóch Pakistańczyków, którzy mieszkają w Londynie. Reżyseria: Stephen Frears,
 • Zanim zapadnie noc (2000) – historia homoseksualnego kubańskiego pisarza, Reinaldo Arenasa (Javier Bardem). Reżyseria: Julian Schnabel, w roli porucznika Victora/ Bon Bon – Johnny Depp,
 • Tom (2013) – psychologiczny thriller o geju, który postanawia poznać rodzinę zmarłego kochanka. Reżyseria: Xavier Dolan,
 • Ognisty ptak (2021) – melodramat o gejach rozgrywający się w krajach sowieckich w czasie Zimnej Wojny. Reżyseria: Peeter Rebane,
 • Niewidzialna nić (2022) – włoski film o tęczowej rodzinie w reżyserii Marco Simona Puccioniego. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.