Kadr z filmu Mr Gaga 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o tańcu – nowe tytuły i hity sprzed lat

Przegląd filmów o różnych stylach tanecznych od „Tańca młodości” po „Dirty Dancing”

Anna Galuhn 14 marca 2023 13:34
Kadr z filmu Mr Gaga 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Ranking rozpoczynają najnowsze filmy o tańcu, z czego jeden jest remakiem dramatu muzycznego z 1961 r. To przykład na to, jak długo w kulturze żyje pamięć o filmowych klasykach, takich jak: „West Side Story”, „Gorączka Sobotniej Nocy”, „Footloose”, „Carmen” czy „Dirty Dancing”. W filmach tanecznych znajdziemy romantyczną miłość, radość, pasję i profesjonalizm. W wielu tytułach taniec łączy osoby z różnych warstw społecznych, o odmiennych poglądach czy kolorze skóry.

Spis treści:

 1. Taniec młodości (2022) – nowy film o tańcu
 2. West side story (2021) – remake popularnego filmu o tańcu i miłości
 3. Miłość zaklęta w muzyce (2016) – film romantyczny o tańcu i skrzypcach
 4. Mr. Gaga (2015) – spektakularny dokument o tańcu nowoczesnym
 5. Krok do sławy (2007) – film o tańcu breakdance
 6. Step up: taniec zmysłów (2006) – popularny film o tańcu ulicznym z pierwszej dekady XXI w.
 7. Honey (2003) – młodzieżowy film o hip-hopie
 8. Billy Elliot (2000) – poruszający film o tańcu dla młodzieży
 9. Dirty Dancing (1987) – klasyka filmów o tańcu
 10. Pozostałe filmu o tańcu

Taniec młodości (2022) – nowy film o tańcu

Głównym bohaterem „Tańca młodości” jest Andrew (Cooper Raiff), 22–letni mężczyzna. Po studiach wraca do Livingstone – rodzinnej miejscowości w stanie New Jersey. Aby dorobić, pracuje jako wodzirej na bar (lub bat) micwach. Są to imprezy, organizowane z okazji pełnoletności dziecka – co w świetle żydowskiego prawa ma miejsce już po 13. urodzinach.

Na jednej z takich uroczystości Andrew poznaje Domino (Dakota Johnson) i jej córkę, Lolę (Vanessa Burghardt). Nastolatka rozwija się w spektrum autyzmu. Niewymuszona otwartość wodzireja sprawia, że zamknięta w sobie dziewczyna staje na parkiecie. Lola otwiera się przed nowym przyjacielem rodziny, a wkrótce – jej opiekunem. Z kolei pomiędzy Domino a Andrew zaczyna iskrzyć.

„Taniec młodości” w reżyserii Coopera Reiffa to wzruszający dramat, który w prosty sposób dotyka tematu odmienności. Film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Sundance w 2022 r. w kategorii: najlepszy dramat.

West side story (2021) – remake popularnego filmu o tańcu i miłości

Bohaterami opowieści są Maria (Rachel Zegler) i Tony (Ansel Elgort) – dwójka kochanków, którzy pochodzą z rywalizujących ze sobą gangów. Nienawiść, którą żywią do siebie gangsterzy, jest przeszkodą w miłości, ale nie może jej powstrzymać. Jak łatwo odgadnąć, fabuła wzorowana jest na dramacie Shakespeare’a pt. „Romeo i Julia”.

Broadwayowski musical „West side story” powrócił na ekrany kinowe w głośnej reżyserii Stevena Spielberga. Oryginalny spektakl z muzyką Bernsteina powstał w 1957 r. Następnie w 1961 roku ukazał się film w reżyserii Roberta Wise’a, który w 1962 zdobył dziesięć oscarowych statuetek.

Film z 2021 r. powtórzył sukces poprzedniej adaptacji, zdobywając:

 • Oscara w 2022 r. za najlepszą rolę drugoplanową (Adriana DeBose),
 • trzy Złote Globy w kategoriach: najlepsza komedia lub musical, najlepszy aktorka w komedii lub musicalu (Rachel Zegler) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Adriana DeBose),
 • dwie nagrody BAFTA – za najlepszą rolę drugoplanową (ponownie Adriana DeBose) i najlepszy dobór obsady.

Miłość zaklęta w muzyce (2016) – film romantyczny o tańcu i skrzypcach

Tym razem parę filmową tworzą utalentowany skrzypek, Johnnie (Nicholas Galitzine) i młoda baletnica, Ruby (Keenan Kampa). Poznają się przypadkiem w podziemiach metra, gdzie Johnnie dorabia grając na skrzypcach. Postanawiają razem wziąć udział w prestiżowym konkursie, który łączy muzykę i taniec.

W filmie „Miłość zaklęta w muzyce” w reżyserii Michela Damiana obydwa środki artystycznego wyrazu są ważne. W efekcie powstaje powstaje porywający obraz muzyczny z doskonałą ścieżką dźwiękową, której autorem jest Nathan Lanier.

Film był kręcony w Nowym Jorku i Bukareszcie.

Mr. Gaga (2015) – spektakularny dokument o tańcu nowoczesnym

„Mr. Gaga” to film dokumentalny w reżyserii Tomera Heymanna, który opowiada o twórczości wybitnego choreografa, Ohada Naharina. Artysta urodził się w Izraelu w 1952 r. i od dziecka interesował się sztuką. W wieku 22 lat rozpoczął naukę tańca, a następnie wyjechał do Nowego Jorku, gdzie doskonalił warsztat i tworzył choreografie dla różnych zespołów tanecznych.

W 1990 r. Naharin wrócił do Izraela. Tam objął stanowisko dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company – szkoły, w której sam stawiał pierwsze taneczne kroki. Ohad Nararin jest twórcą języka ruchu GaGa, który przerodził się w znany na całym świecie system kształcenia w szkołach tańca.

Krok do sławy (2007) – film o tańcu breakdance

„Krok do sławy” to amerykański film o ulicznym tancerzu breakdance. DJ (Columbus Short) i jego brat stanowią zgrany duet i występują w ulicznych turniejach tańca. Po jednym z występów dochodzi do strzelaniny. Młodszy z braci umiera, a DJ przeprowadza się do Atlanty – do ciotki i wujka. Tam rozpoczyna naukę w college’u dla czarnoskórych.

Chłopakowi z niższych warstw społecznych nie jest łatwo zaaklimatyzować się w nowej szkole. Jednak dzięki miłości do tańca i dużym umiejętnościom, angażuje się w działalność szkolnej grupy tanecznej. Zakochuje się w April (Meagan Good) i razem z innymi tancerzami startuje w turnieju grupowym.

Step up: taniec zmysłów (2006) – popularny film o tańcu ulicznym z pierwszej dekady XXI w.

Tyler Gage (Channing Tatum) to chłopak z biednej części Baltimore, który za chuligańskie wybryki dostaje karę w postaci pracy społecznej w szkole artystycznej dla młodzieży z bardziej zamożnych rodzin. Jedną ze studentek jest Nora (Jenna Dewan), która ma stanąć do występu dyplomowego na koniec szkoły. Okazuje się jednak, że partner, z którym przygotowywała się do występu, skręcił kostkę. Tyler wychodzi z propozycją pomocy. Co więcej, okazuje się świetnym tancerzem, tylko w nieco innym stylu muzycznym.

Film „Step up: taniec zmysłów” w reżyserii Anne Fletcher otrzymał nagrodę Teen Choice w 2007 r. w kategorii: ulubiona scena taneczna. W następnych latach powstały kontynuacje:

 • Step up 2 (2008) – w której parę taneczną stanowią Andie (Briana Evigan), siostra Tylera z poprzedniej części, i Chase (Robert Hoffman), najlepszy tancerz z Akademii w Maryland. Reżyseria: Jon M. Chu,
 • Step up 3 (2010) – w której studenci z Akademii Maryland pomagają ulicznemu tancerzowi, Luke’owi (Rick Malambri) w występie na międzynarodowych mistrzostwach w tańcu. Reżyseria: Jon M. Chu,
 • Step up 4 (2012) – tym razem akcja filmu ma miejsce w Miami na Florydzie. Para tancerzy to Sean (Ryan Guzman) i Emily (Kathryn McCormick). Reżyseria: Scott Speer,
 • Step up: all in (2014) – w tej części spotykają się wszyscy bohaterowie poprzednich filmów – na turnieju tanecznym w Las Vegas. Reżyseria: Trish Sie.

Honey (2003) – młodzieżowy film o hip-hopie

Jest to film o młodej tancerce, Honey Daniels (Jessica Alba), która kocha taniec i marzy o karierze w choreografii. Dziewczyna pochodzi z biednej dzielnicy. Jej czas wypełnia praca, rano – w sklepie muzycznym, a wieczorami – w klubie. Mimo wszystko znajduje także czas na to, co kręci ją najbardziej, czyli taniec. Prowadzi zajęcia dla dzieci w miejscowym domu kultury.

Tak jest do momentu, w którym pojawia się szansa na większą karierę. Honey dostaje propozycję występu w teledysku, a następnie – pracy jako choreografka. Jednak okazuje się, że wszystko ma swoją cenę, a przy podążaniu za pasją należy zachować czujność.

Film „Honey” w reżyserii Billego Woodruffa nie jest optymistyczną bajką, w której pojawia się książę na białym rumaku, aby spełniać marzenia księżniczki. Główna bohaterka sama musi walczyć o sukces.

Billy Elliot (2000) – poruszający film o tańcu dla młodzieży

Głównym bohaterem filmu „Billy Elliot” jest 11–letni chłopiec (Jamie Bell), którego ojciec zapisuje na trening boksu. Jednak okazuje się, że nie interesują go sporty walki. Przypadkiem trafia na lekcje baletu, który rozbudza w nim prawdziwą pasję. Pod okiem primadonny, pani Wilkinson (Julie Walters), Billy rozpoczyna naukę tańca klasycznego, wbrew zaleceniom surowego ojca.

Billy Elliot” to jeden z najpiękniejszych filmów motywacyjnych w historii kina, który zaraża odwagą, pasją i wiarą w realizację marzeń.

Film w reżyserii Stephena Daldry’ego zdobył trzy nagrody BAFTA w 2001 r. w kategoriach: najwybitniejszy brytyjski film roku, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Jamie Bell) i najlepsza aktorka drugoplanowa (Julie Walters).

Dirty Dancing (1987) – klasyka filmów o tańcu

Ona, Frances „Baby” Houseman (Jennifer Grey), spędza wakacje z rodzicami w ośrodku wypoczynkowym. On, Johnny Castle (Patrick Swayze), jest tancerzem, który prowadzi lekcje dla gości i umila im wieczorne bankiety. Dziewczynę nudzą rodzinne wczasy. Czas ciągnie się leniwie do momentu, w którym Baby osobiście poznaje Johnny’ego w klubie, do którego nie powinna przychodzić nastolatka z dobrego domu.

Okazuje się, że jego partnerka, Penny (Cynthia Rhodes), jest w ciąży i ktoś musi ją zastąpić na finałowym występie. Johnny uczy Baby mambo – tańca towarzyskiego, który jest odmianą salsy w stylu New York.

Film „Dirty Dancing” zdobył rozgłos nie tylko dzięki świetnym rolom Patricka Swayze i Jennifer Grey, a także za sprawą doskonałej ścieżki dźwiękowej. Utwór „(I’ve had) The time of my life” w wykonaniu Billa Medleya i Jennifer Warnes został nagrodzony Oscarem i Złotym Globem w 1988 r. Reżyseria: Emile Ardolino.

Pozostałe filmu o tańcu

 • Gorączka sobotniej nocy (1977) – dramat muzyczny z Johnem Travoltą w reżyserii Johna Badhama,
 • Flashdance (1983) – film muzyczny o dziewczynie z robotniczej dzielnicy Pittsburga, która marzy o tańcu w balecie,
 • Carmen (1983) – hiszpański dramat muzyczny Carlosa Saury,
 • Footloose (1984) – film o zakazanym tańcu i muzyce rockowej w reżyserii Huberta Rossa,
 • Białe noce (1985) – film akcji o rosyjskim balecie w reżyserii Taylora Hackforda,
 • Zatańcz ze mną (2004) – muzyczna komedia romantyczna z Richardem Gerem i Jennifer Lopez,
 • W rytmie hip–hopu (2001) – młodzieżowy film o tańcu z Julią Stiles, reżyseria: Thomas Carter,
 • Czarny łabędź (2010) – dramat Darrena Aronofsky'ego z Natalie Portman i Milą Kunis w rolach głównych, opisany w rankingu filmów psychologicznych,
 • Pina (2011) – film dokumentalny o choreografce, Pinie Bausch w reżyserii Wim Wenders,
 • Suspiria (2018) – horror muzyczny w reżyserii Luki Guadagnino z Dakotą Johnson i Tildą Swinton w rolach głównych,
 • Rajskie ptaki (2021) – amerykański film o balecie w reżyserii Srah Adiny Smith,
 • Dancing Queens (2021) – film o dziewczynie, która tańczy w klubie dla drag queens, reżyseria: Helena Bergström,
 • Taniec kryształów (2022) – hiszpański dramat w reżyserii Joty Linares o tancerkach baletowych. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.