Piotr Fronczewski, Slawomir Wronka, Akademia Pana Kleksa, 1983 rok
Fot. INPLUS/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Tak zmienił się filmowy Adaś Niezgódka z Akademii Pana Kleksa

Czym zajmuje się dziś Sławomir Wronka?

Olga Figaszewska 30 listopada 2021 19:45
Piotr Fronczewski, Slawomir Wronka, Akademia Pana Kleksa, 1983 rok
Fot. INPLUS/East News

Któż nie pamięta Adasia Niezgódki z Akademii Pana Kleksa! 38 lat temu tę rolę odegrał niezapomniany Sławomir Wronka. To było jego pierwsze i ostatnie filmowe wcielenie... Dlaczego? Sprawdź, jak potoczyły się jego losy. Dziś realizuje się w zupełnie innej dziedzinie.

Co słychać u dziecięcego aktora z Akademii Pana Kleksa?

W latach 80. Akademia Pana Kleksa, w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, z miejsca podbiła serca najmłodszych widzów i do dziś bawi kolejne pokolenia. Każde dziecko zna opowieść o nieprzewidywalnym nauczycielu i jego niezwykłej szkole dla chłopców, w której każdy nosi imię na literę „A”.

W filmowej adaptacji książki autorstwa Jana Brzechwy w roli Ambrożego Kleksa zachwycał Piotr Fronczewski. U jego boku mogliśmy także zobaczyć rezolutnego Adasia Niezgódkę, w którego wcielił się jedenastoletni wówczas Sławomir Wronka.

Chłopiec zaskarbił sobie sympatię fanów produkcji. Mimo zdobytej popularności dziecięcy aktor nie wykorzystał swojej szansy i nie kontynuował dalej swojej kariery. Więcej nie pojawił się na ekranie, a swoją przyszłość związał z zupełnie inną dziedziną.

Zobacz też: Uśmiercał blondynki, miał wiele fobii i dziwne poczucie humoru. Taki był legendarny Alfred Hitchcock

Piotr Fronczewski, Akademia Pana Kleksa
Fot. INPLUS/East News

Piotr Fronczewski, Slawomir Wronka, Akademia Pana Kleksa, 1983 rok
Fot. INPLUS/East News

Kadr z filmu Akademia Pana Kleksa, 1983 rok

Tak dziś wygląda filmowy Adam Niezgódka

Sławomir Wronka ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektroniki i Techniki Informacyjnych. Postanowił, że poświęci się nauce i odnosił kolejne sukcesy. W 2002 roku uzyskał stopień doktora. W trakcie gromadzenia materiałów do pracy naukowej miał okazje pracować przy genewskim ośrodku CERN. Przez tę jednostkę został również zaproszony do wygłoszenia serii wykładów dla słuchaczy, dotyczących zastosowania akceleratorów cząstek w medycynie, przemyśle i kontroli granicznej.

Sławomir Wronka był kierownikiem Zakładu Fizyki i Techniki Akceleracji Cząstek Instytutu Problemów Jądrowych. Obecnie jest profesorem instytutu Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Przewodniczył też zespołowi, który jako pierwszy w Polsce stworzył detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych.

Mimo że mężczyzna od dawna nie jest związany ani z dużym, ani z małym ekranem, wciąż ma ciepłe wspomnienia, dotyczące planu „Akademii Pana Kleksa”. Jest również zwolennikiem nakręcenia nowej wersji tego klasyku z czasów PRL. Kogo widziałby w roli tytułowej Ambrożego Kleksa? „Jestem pewien, że reżyser dobierze najodpowiedniejszego kandydata”, napisał Sławomir Wronka do redakcji „Faktu”.... 

Trzymamy kciuki, aby pomysł też doczekał się realizacji!  

Źródło: Nauka Polska,  Wikipedia, WP.pl

Sprawdź też: Po słodkim chłopcu nie ma już śladu. Sergiusz Żymełka zmienił się nie do poznania! 

Sławomir Wronka, 2019
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Sławomir Wronka, 2019 rok

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.