Akademia Pana Kleksa, kadr z filmu, Piotr Fronczewski, 1983
Fot. archiwum Filmu / Forum
Ze świata kultury

Akademia Pana Kleksa powraca w nowej odsłonie! Kto wcieli się główną rolę? 

Znamy szczegóły produkcji

Olga Figaszewska 1 czerwca 2022 13:03
Akademia Pana Kleksa, kadr z filmu, Piotr Fronczewski, 1983
Fot. archiwum Filmu / Forum

Akademia Pana Kleksa powraca w nowej odsłonie! Fani kultowej produkcji będą zachwyceni. Potwierdzono ostatnie doniesienia o tym, że kultowy film z 1984 roku zostanie reaktywowany! W głównej roli zobaczymy… Tomasza Kota! Czym jeszcze zaskoczą nas twórcy? Będą zmiany w scenariuszu?

Akademia Pana Kleksa powraca na ekrany

Akademia Pana Kleksa była hitem lat 80. Filmowa adaptacja książki Jana Brzechwy z miejsca podbiła serca najmłodszych widów i do dziś bawi kolejne pokolenie. Historia o nieprzewidywalnym nauczycielu, Ambrożym Kleksie i jego niezwykłej szkole znali wszyscy. W główną rolę wcielał się Piotr Fronczewski.

Od niedawna mówiło się o rozpoczęciu kontynuacji kultowej produkcji. Okazuje się, że reżyserii podjął się Maciej Kawulski, a w roli Pana Kleksa tym razem z zobaczymy Tomasza Kota!

We wtorek odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego poznaliśmy pozostałych członków ekipy. Nie zabrakło Piotra Fronczewskiego, który zachwycał na ekranie w filmie z 1984 roku. Tym razem przypisano mu inną rolę. Co ciekawe, w poprzedniej wersji w kreacji Adasia Niezgódki mogliśmy podziwiać Sławomira Wonkę. A teraz jedną z głównych postaci będzie dziewczynka Ada (w tej roli 13-letnia Antonina Litwiniak).

W filmie wystąpią również dzieci z całego świata, ponieważ Akademia będzie szkołą międzynarodową. „Warto przyjrzeć się tej młodej, szalenie zdolnej aktorce, zobaczyć, jak sobie radzi z kamerą, emocjami. Myślę, że to ten rzadki przypadek, kiedy dziecko potrafi zaciekawić swoją dramaturgią i swoimi”, mówił o dziecięcej gwieździe Maciej Kawulski.

Zobacz też: Adam Probosz był dziecięcą gwiazdą Akademii Pana Kleksa. Jak dziś wygląda jego życie?

Tomasz Kot, Piotr Fronczewski, Konferencja prasowa filmu Akademia Pana Kleksa, 2022
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Tomasz Kot, Piotr Fronczewski, Konferencja prasowa filmu Akademia Pana Kleksa, 2022

Tomasz Kot, Piotr Fronczewski, Antonina Litwiniak, Konferencja prasowa filmu Akademia Pana Kleksa, 2022
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Tomasz Kot, Piotr Fronczewski, Antonina Litwiniak, Konferencja prasowa filmu Akademia Pana Kleksa, 2022

Twórcy podkreślili, że zdjęcia nowej produkcji będą kręcone także poza granicami kraju. „Po dwóch latach ciężkiej, mozolnej pracy grupy scenariuszowo-kreatywnej jesteśmy na końcu preprodukcji. 11 czerwca wyruszamy do dalekiej Norwegii na 7-8 dni. Potem robimy krótką przerwę. I pod koniec lipca wchodzimy na zdjęcia w Polsce. Tam będziemy pracować do listopada, z przerwą w Bułgarii", mówił producent Tomasz Wardyn.  

Reżyser ma nadzieję, że film zdobędzie popularność także poza Polską. „Myślę, że film trafi też do innych krajów. Wydaje mi się, że Kleks jest postacią, która zaciekawi nie tylko Polaków", mówił Maciej Kawulski. 

Źródło cytatów: Interia Film, Plejada.pl

Czytaj też: Tak zmienił się filmowy Adaś Niezgódka z Akademii Pana Kleksa!

TAGI #film

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.