Kadr z filmu „Upadek”
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

12 najciekawszych filmów o Hitlerze – historia na serio i z przymrużeniem oka

Dokumenty, biografie i filmy sensacyjne na faktach, a także satyry i komedie przedstawiające postać Führera z nieco większym dystansem

Anna Galuhn 8 stycznia 2024 12:26
Kadr z filmu „Upadek”
Fot. Monolith Films

Ranking filmów o Adolfie Hitlerze otwieramy klasyką kina. Monochromatyczny obraz Charliego Chaplina to satyra na temat faszyzmu o wymiarze uniwersalnym. Wśród kolejnych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno osoby zainteresowane historią, jak i amatorzy filmowych eksperymentów, w których można zakrzywiać czasoprzestrzeń.

Spis treści:

Miejsce 1: Dyktator (1940) – satyra na przywódcę III Rzeszy

„Dyktator” to pierwszy film z dźwiękiem w reżyserii Charilego Chaplina i z nim samym w roli głównej. Czarno–biała opowieść jest satyrą na faszyzm i jego przedstawicieli – Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego.

Akcja rozgrywa się w fikcyjnej Tomanii, gdzie do władzy dochodzi Adenoid Hynkel. Polityk ma w planach władanie całym światem, jednak brakuje mu pieniędzy na pokrycie kosztów inwazji. Zwraca się z prośbą o pożyczkę do żydowskich bankierów. Kiedy odmawiają mu wsparcia, w akcie zemsty postanawia zabić wszystkich Żydów.

Gorzka komedia Charliego Chaplina zdobyła pięć nominacji do Oscarów w 1941 r. Zajmuje także 37. miejsce na liście 100. najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów (lista Amerykańskiego Instytutu Filmowego).

Ocena na IMDb: 8,4.

Miejsce 2: Upadek (2004) – jak wyglądał koniec wielkiego wodza?

Film opowiada o ostatnich dniach życia Adolfa Hitlera (Bruno Ganz). Radzieckie i alianckie wojska zdobywają Berlin. Wielki wódz ukrywa się w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy. Wydaje ostatnie rozkazy i próbuje panować nad sytuacją, która ostatecznie wymyka się spod jego kontroli.

Scenariusz do filmu „Upadek” opiera się na wspomnieniach ostatniej sekretarki Hitlera, Traudl Junge (Alexandra Maria).

W 2005 r. biograficzny dramat wojenny w reżyserii Olivera Hirschbiegela otrzymał nagrodę BIFA, Amandę i nagrodę Internetowego Towarzystwa Krytyków Filmowych, a w 2006 r. – Roberta (nagroda Duńskiej Akademii Filmowej).

Ocena na IMDb: 8,2.

Miejsce 3: Jojo Rabbit (2019) – humorystyczna opowieść o ideologii nazizmu

Dziesięciolatek Jojo Rabbit (Roman Griffin Davis) jest ślepo zapatrzony w ideologię Hitlera. Należy do Deutches Jungvolk – szkółki, w której uczy się miłości do Aryjczyków i nienawiści do Żydów. Jest pewien jedynej słusznej drogi dzięki wsparciu swojego fikcyjnego przyjaciela, który objawia się pod postacią samego Führera.

Pewnego dnia Jojo odkrywa, że jego matka ukrywa na strychu żydowską dziewczynę. To przełomowy moment, w którym chłopak musi zweryfikować swoje poglądy z rzeczywistością. Podjęcie decyzji dodatkowo utrudnia fakt, że Elsa (Thomasin McKenzie) jest wyjątkowo miłą i inteligentną dziewczyną, którą bardzo lubi.

Film w reżyserii Taiki Waititiego otrzymał Oscara w 2020 r. za najlepszy scenariusz adaptowany. Fabuła powstała na podstawie książki Christine Leunens. O tym tytule pisaliśmy także w zestawieniu najlepszych filmów o II wojnie światowej.

Ocena na IMDb: 7,9.

Miejsce 4: Hitler: narodziny zła (2003) – dziennikarski reportaż o niemieckim przywódcy

Film opowiada o początkach popularności Hitlera (Robert Carlyle). Fabuła koncentruje się na czasach zaraz po I wojnie światowej, oddając nastrój, jaki panuje w wyniszczonym ekonomicznie kraju. Na takim podłożu zaczynają formować się nowe partie polityczne. 

Trzydziestoletni wówczas kapral wojskowy, odznaczony Żelaznym Krzyżem za odwagę, zostaje zaproszony do wygłoszenia przemowy na spotkaniu Niemieckiej Partii Robotniczej. Chwilę później zostaje przywódcą partii, a rozgoryczony naród niemiecki poddaje się jego ideologii o odbudowaniu silnego państwa.

Biografia lidera III Rzeszy była emitowana w stacjach telewizyjnych w dwóch odcinkach. Film został nagrodzony dwiema statuetkami Emmy – za scenografię i montaż dźwięku.

Reżyseria: Christian Duguay, ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 5: Walkiria (2008) – plan zamachu na Hitlera

Pułkownik Claus von Stauffenberg (Tom Cruise) jest zdecydowanym opozycjonistą Hitlera. W porozumieniu z niemieckim ruchem oporu zostaje wyznaczony do zrealizowania zamachu na Führera w kwaterze głównej na froncie wschodnim.

Udaje się do Wilczego Szańca koło Kętrzyna, aby zlikwidować nie tylko Hitlera, ale także Heinricha Himmlera, jego prawą rękę. Realizacja planu „Walkiria” w dużym stopniu zależy od decyzji Friedricha Fromma, szefa Armii Rezerwowej.

Dramat wojenny w reżyserii Bryana Singera to nie tylko interpretacja historycznych wydarzeń, ale także emocjonujący thriller, który trzyma widza w nieustannym napięciu. W rolach drugoplanowych wystąpili: Carice van Hauten, Bill Nighy i Keneth Branagh. 

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 6: Triumf woli (1935) – niemieckie kino propagandowe

„Triumf woli” przeszedł do historii kina jako przykład dobrze zrealizowanego filmu o charakterze propagandowym. Dokument w reżyserii Leni Riefenstahl został nakręcony podczas VI zjazdu partii NSDAP w Norymberdze w dniach 4–10 września 1934 r. Ujęcia z oddali potęgują skalę wydarzenia i akcentują perfekcyjne przygotowanie uroczystości.

Na taśmie uwiecznione są przemówienia Rudolfa Hessa i Adolfa Hitlera, podkreślające potęgę, jedność i czystość krwi członków partii. 

Komentarzem i uzupełnieniem do filmu jest dokument „Potęga obrazu” w reżyserii Raya Müllera.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 7: On wrócił (2015) – Adolf Hitler w XXI wieku

„On wrócił” to film komediowy produkcji niemieckiej o przywódcy III Rzeszy (w tej roli Oliver Masucci), który po latach wybudza się ze śpiączki. Nie jest zadowolony z tego, jak obecnie wygląda kraj pod rządami Angeli Merkel. Berlin to kulturowy tygiel, a przecież on, Hitler z taką determinacją walczył o czystość rasową! A żeby tego było mało, nikt nie wierzy w to, kim jest naprawdę.

Charakterystyczny wygląd dawnego przywódcy NSDAP zwraca uwagę pracownika niezależnej stacji telewizyjnej, Fabiana Sawatzkiego (Fabian Busch). Dziennikarz składa Hitlerowi propozycję udziału w programie. Razem wyruszają w podróż po kraju, a w różnych jego zakątkach nagrywają rozmowy ze zwykłymi ludźmi.

Dyktator szybko zdobywa popularność. Wszyscy widzą w nim dobrego komika o specyficznym poczuciu humoru.

Film w reżyserii Davida Wnendta był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2016 r.  

Ocena na IMDb: 7,0.

Miejsce 8: Bunkier (1981) – dramatyzm ostatnich dni przywódcy nazistowskich Niemiec

To kolejny w rankingu film o upadku Hitlera. Przywódca nazistowski, doskonale odegrany przez Anthony'ego Hopkinsa, ukrywa się w bunkrze, gdzie przyjmuje wiadomości o zbliżającej się klęsce. Kiedy Albert Speer (Richard Jordan) mówi mu, ze przegrał wojnę, nie może powstrzymać gniewu. Popada w obłęd, z którego wyłania się obraz człowieka zagubionego i przepełnionego lękiem.

Anthony Hopkins za wyjątkowe odegranie postaci Führera na skraju władzy i życia otrzymał nagrodę Emmy w 1981 r.

Reżyseria: George Schaefer, ocena na IMDb: 6,8.

Miejsce 9: Hitler – ostatnie 10 dni (1973) – jaki naprawdę był Führer?

Tym razem koniec „kariery” politycznej Hitlera (Alec Guinness) widzimy okiem włoskiego reżysera Ennio De Conciniego. Film jest próbą uchwycenia prawdziwego portretu jednego z największych zbrodniarzy na świecie. 

Przywódca Rzeszy do końca swoich dni głęboko wierzy w swoją misję. Otrzymując sygnały o przewadze wojsk radzieckich popada w coraz większy obłęd.

Ocena na IMDb: 6,5.

Miejsce 10: Dzieci Hitlera (2012) – piętno pochodzenia

Dokument w reżyserii Chanocha Zeevi do zbiór wypowiedzi dzieci i wnuków bliskich współpracowników Hitlera. Katrin Himmler, Bettina Goering, Rainer Hoess czy Eldad Beck mówią o tym, jak sobie radzą z piętnem rodzinnej historii.

Film powstał w koprodukcji niemiecko–izraelsko–szwajcarskiej. W 2012 r. otrzymał nominację w Konkursie Dokumentalnym na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Ocena na IMDb: 6,4.

Miejsce 11: Adolf H. – ja wam pokażę (2007) – parodia na temat Hitlera

To już druga w rankingu niemiecka komedia o Hitlerze (Helge Schneider). Tym razem akcja rozgrywa się w grudniu 1944 r. Joseph Goebbels (Sylvester Groth) chcąc podbudować nastroje społeczne, prosi przywódcę Rzeszy o wygłoszenie przemowy noworocznej. Niestety, Führer nie jest w formie. Leży schorowany i przytłoczony wizją zbliżającej się klęski. 

Jego najbliżsi doradcy, Goebbels, Himmler (Ulrich Noethen) i Bormann zatrudniają korepetytora, prof. Adolfa Israela Grünbauma (Ulrich Mühe). Jego zadaniem jest przywrócenie ducha wielkiego wodza, wierzącego w swoje postulaty – takiego, który obudził naród niemiecki z marazmu po I wojnie światowej. Aby całość wypadła wiarygodnie, potrzebne są aktorskie sztuczki.  

Reżyseria: Dani Levy, ocena na IMDb: 5,5.

Miejsce 12: Ambassada (2013) – polska komedia o spotkaniu z przywódcą Rzeszy

Melania i Przemek (Magdalena Grąziowska i Bartosz Porczyk) przeprowadzają się do Warszawy, aby zaopiekować się mieszkaniem wuja. Okazuje się, że w kamienicy, obecnie przy ul. Pięknej, przed II wojną mieściła się ambasada Rzeszy. Co więcej, znajdująca się w budynku winda umożliwia podróże w czasie

W ten oto sposób Mela i Przemek przenoszą się do 1939 r. Osobiście spotykają pradziadka Przemka, który podejmuje próbę rozszyfrowania Enigmy, Adolfa Hitlera (Robert Więckiewicz) i Joachima von Ribbentropa (Adam „Nergal” Darski). Postanawiają wykorzystać sytuację, aby zmienić bieg historii.

Reżyseria: Juliusz Machulski, ocena na IMDb: 4,7. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.