WSPOMNIENIE

Kto zabił Johna F. Kennedy’ego? Odtajnione dokumenty miały ujawnić sprawcę

Tak się jednak nigdy nie stało...

Redakcja VIVA! 22 listopada 2021 07:05

W 2017 roku amerykańskie Archiwa Narodowe odtajniły tysiące stron dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Kandydujący wtedy na to stanowisko Donald Trump, obiecał w czasie kampanii wyborczej, że ujawni wszystkie. Ale i on się ugiął. Posłuchał szefów CIA, FBI i Departamentu Stanu. „Nie mam wyboru i muszę przychylić się do tej prośby, jeśli nie chcę narazić bezpieczeństwa naszego narodu na nieodwracalną szkodę”, stwierdził w oświadczeniu obecny przywódca USA.

Dziś z okazji kolejnej rocznicy tego przerażającego zamachu, przypominamy jego przebieg.

Śmierć Johna F. Kennedy’ego

Tragedia miała miejsce 22 listopada 1963 roku w Dallas w trakcie kampanii wyborczej. Kennedy z żoną jechali otwartym lincolnem. Kule zamachowca dosięgły go dwukrotnie – jedna przeszła przez szyję, druga trafiła w głowę. Ranny prezydent zmarł w szpitalu. Człowieka oskarżonego o zamach złapano jeszcze tego samego dnia.

Był nim Lee Harvey Oswald, były żołnierz Marines. Na dachu budynku, w którym pracował i skąd padły śmiertelne strzały, znaleziono jego karabin. Nie zdążył jednak stanąć przed sądem. Dwa dni później, gdy policja wyprowadzała go z komendy w Dallas, zastrzelił go Jack Ruby, właściciel klubu nocnego. Komisja Warrena, powołana przez Lyndona B. Johnsona, którego zaprzysiężono tuż po zamachu, ustaliła, że Oswald był jedynym sprawcą. Ale mało kto jej wierzył.

Ruszyła machina spiskowa. O zabójstwo prezydenta nie oskarżano tylko kosmitów. Ale podejrzane było CIA, FBI, Kubańczycy, KGB i mafia. Wątpliwości powodowały, że w Kongresie powoływano kolejne komisje. Bez większych rezultatów. W 1979 roku Komisja ds. Zamachów Izby Reprezentantów uznała, że nie da się udowodnić, że Oswald działał sam. Ale nie da się również zaprzeczyć, że nie było spisku. Był, tylko nie wiadomo, kto za nim stał.

Przeczytaj także: To ona zapoczątkowała klątwę rodu Kennedych! Kim była Rosemary?

John F. Kennedy
Fot. Getty Images

John F. Kennedy - ujawnione dokumenty

Oliwy do ognia dolał Oliver Stone i jego głośny film JFK z 1991 roku. Zaprezentował w nim niektóre teorie spiskowe, więc podniosły się głosy, żeby w końcu pokazać wszystkie dokumenty. Parlament uchwalił ustawę, głoszącą, że za 25 lat Archiwa Narodowe odtajnią wszystko. Ten dzień nastąpił 26 października 2017 roku.

Telewizja CNN wstępnie przejrzała tysiące stron dokumentów. Znalazła informacje o próbie wykorzystania przez CIA mafii do prób zabicia Fidela Castro, oraz o groźbach zabicia Oswalda dzień przed jego zastrzeleniem.

Dzień przed zastrzeleniem zabójcy Johna F. Kennedy’ego, biuro FBI w Dallas odebrało telefon od jakiegoś mężczyzny, który twierdził, że jest członkiem grupy powołanej do zabicia Oswalda. Dyrektor FBI John Edgar Hoover kazał zwiększyć ochronę aresztowanego. Jak wiemy, na nic się to nie zdało. Ruby twierdził, że działał sam i na pewno nie dzwonił do FBI poprzedniej nocy. Zabójca Oswalda stwierdził, że zabił zamachowca, aby oszczędzić żonie Kennedy’ego traumy zeznawania podczas procesu zabójcy jej męża.

W odtajnionych dokumentach jest też pismo Hoovera do Białego Domu, w którym opisał, jak na zamach zareagowała władza w ZSRR. Przywódcy komunistycznej Rosji byli przekonani, że w USA środowiska ultraprawicowców zawiązały spisek, żeby dokonać zamachu stanu. I na pewno zabójstwo prezydenta nie było dziełem jednego człowieka.

John F. Kennedy i Jackie Kennedy w dniu zamachu 22 listopada 1963 roku

Historia_najsłynniejszego_rozowego_kostiumu_Jackie_Kennedy_Czy_pochodził z kolekcji Chanel
Fot. Getty Images

Polski wątek zamachu na Johna F. Kennedy’ego

W ujawnionych dokumentach pojawia się nazwisko polskiego korespondenta prasowego Zygmunta Broniarka. Okazało się, że rozmawiał z Markiem Lanem, adwokatem matki Oswalda. Dziennikarz i prawnik zgodzili się, że mężczyzna nie mógł być zabójcą. Więc kto zabił? Broniarek przytoczył informację skrajnie prawicowej włoskiej gazety, że dokonał tego oficer policji, J. D. Tippit. Którego z kolei zabił znany już Ruby.

Wygląda na to, że nie mamy co liczyć na poznanie prawdy. Odtajnienie dokumentów nic nie rozjaśnia, a wręcz przeciwnie, komplikuje. Jednak czy dokumenty, których nie pokazał Donald Trump, coś zmienią? Wątpliwe. Zdaje się, że ten dramat już na zawsze będzie męczył nas swoją tajemnicą.

John F. Kennedy biografia

John F. Kennedy urodził się 29 maja 1917 roku. Rozpoczął karierę polityczną w latach 50. ubiegłego wieku, gdy z ramienia demokratów został wybrany do Izby Reprezentantów, a później do Senatu. W 1960 roku wygrał w wyborach z Richardem Nixonem, zostając 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

W 1953 roku poślubił Jacqueline Bouvier – słynną Jackie Kennedy. Mieli trójkę dzieci: Caroline, Johna Fitzgeralda Jr., oraz Patricka Bouviera (zmarł kilkanaście godzin po narodzinach). Ich małżeństwo nie było szczęśliwe, a liczne biografie JFK wskazują, że zdradzał żonę. Przypisuje się mu romanse m.in. z Marilyn Monroe i Marlene Dietrich. 

Jackie Kennedy
Fot. East News/KEYSTONE Pictures USA)/ eyevine
Czytaj też: Wielkie uczucie i wielka namiętność, czyli zakazana miłość Jackie Kennedy i Roberta, brata jej męża...

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.