KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Jak wyglądają królewskie zaręczyny? Oto tradycje, jakie obowiązują w rodzinie królewskiej!

Oficjalna wiadomość, narzeczeńska sesja..

Gabriela Czernecka 21 maja 2022 18:34

W brytyjskiej rodzinie królewskiej przyszli małżonkowie muszą dbać o tradycję i przestrzegać kilku różnych zasad. Jedną z nich jest samo powiadomienie o zaręczynach. Pierwszą osobą, która się o tym dowiaduje jest zawsze królowa Elżbieta II, a następnie: premier, lider partii opozycyjnej oraz członkowie rządu, dokładnie w takiej kolejności. Aż do oficjalnego ogłoszenia wiadomość o zbliżającym się ślubie ma pozostać tajemnicą. Nie zawsze jednak tak było... W przypadku księcia Karola i księżnej Diany informację o zaręczynach ujawnił... pracownik dworu. Chcąc nie chcąc, jeszcze tego samego dnia przyszli małżonkowie musieli oficjalnie ogłosić zaręczyny syna królowej i Lady Di.

Jak wyglądają królewskie zaręczyny?

24 lutego 1981 roku po miesiącach spekulacji Pałac Buckingham ogłosił zaręczyny księcia Karola z Dianą Spencer. Samo ogłoszenie zaręczyn to jedna z wielu tradycji, których przestrzega rodzina królewska. Książę William długo czekał z oświadczynami. Z Kate Middleton spotykał się od 2004 roku przynajmniej oficjalnie, bo nieoficjalnie mówi się, że spotykali się już dwa lata wcześniej. Dopiero jesienią 2010 roku para wyjechała do Kenii w towarzystwie bliskich przyjaciół. Właśnie tam książę William poprosił ukochaną o rękę, a do Wielkiej Brytanii wrócili już jako narzeczeni. Minęło trochę czasu, zanim ogłosili radosną nowinę całemu światu, ale postępowali zgodnie z protokołem.

Zobacz: Księżna Kate obawia się spotkania z Meghan? Żona Harry'ego ma mieć już plan na Platynowy Jubileusz królowej

Najpierw poinformowali rodzinę, później brytyjski rząd (premiera, lidera partii opozycyjnej, oraz członków rządu), głowy państw należących do Zjednoczonego Królestwa, arcybiskupa Canterbury, a na końcu zorganizowano spotkanie z dziennikarzami. Ale to nie wszystko, co wchodzi w skład oficjalnych królewskich zaręczyn.

Eleganckie sesje narzeczeńskie, oficjalna data, wywiad telewizyjny i prezentacja pierścionka zaręczynowego... Kto sam zaprojektował pierścionek, a kto wybrał z katalogu? Jaka gazeta ogłosiła zaręczyny Diany i Karola? Ile trwa organizacja królewskiego ślub? Tego dowiecie się, oglądając nasze video.   

Zobacz także: Księżna Kate na premierze filmu „Top Gun Maverick” znów złamała królewski protokół

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.