ZE ŚWIATA MUZYKI

Trudne dzieciństwo, wspaniała kariera i aksamitny głos, uwielbiany przez miliony... Kim jest Seal?

Jaka historia kryje się za jego bliznami?

Ksenia Krasko 19 lutego 2021 08:21

Jego aksamitny głos uwielbiają miliony fanów na całym świecie. Seal, uznany brytyjski piosenkarz i autor tekstów, a także zdobywca kilku nagród Grammy, sławę zyskał w latach 90. Hity Fly Like An Eagle, Killer, Crazy, czy Kiss from a Rose podbiły listy przebojów i na dobre zapisały się w historii muzyki. Co wiemy o życiu charyzmatycznego wokalisty, który kończy dziś 58 lat?

Seal: kim jest? Kariera, największe przeboje

Sealhenry Olumide Samuel urodził się w 1963 roku w dzielnicy Paddington w Londynie. Jego rodzice w młodym wieku przeprowadzili się z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Nie potrafili pogodzić nauki, pracy i wychowywania dziecka, dlatego wkrótce po narodzinach oddali chłopca do rodziny zastępczej. Kiedy Seal miał cztery lata, małżeństwo się rozpadło, a matka zabrała syna z powrotem.

Po dwóch latach kobieta poważnie zachorowała i wróciła do rodzinnego kraju, a przyszły wokalista trafił pod opiekę ojca. W wywiadach niejednokrotnie przyznawał, że jego dzieciństwo było nie było łatwe, a mężczyzna często go bił. Jednocześnie Seal przyznał, że ten okres wpłynął na to, kim stał się w przyszłości. W wieku 15 lat porzucił szkołę i uciekł z domu. Często zmieniał pracę, ale przede wszystkim śpiewał w różnych klubach i barach, gdzie zauważono jego talent. W połowie lat 80. wyruszył z zespołem punkowym w trasę po Japonii, później wyjechał do Tajlandii z zespołem bluesowym, a następnie udał się sam do Indii.

Po powrocie poznał producenta Adama Tinleya, znanego jako Adamski, i pokazał mu tekst piosenki Killer, którą wkrótce zadebiutował. W połowie 1990 roku singiel znalazł się na szczycie wszystkich brytyjskich list przebojów. Rok później Seal podpisał kontrakt z ZTT Records i wydał swój debiutancki album Seal, a w 1994 drugi, również nazwany Seal (przyjmuje się, że jest to płyta Seal II). Singiel Kiss from a Rose zadebiutował na 4. miejscu listy Billboard Hot 100 i był numerem jeden przez cztery tygodnie.

Albumy wokalisty – dziesięć studyjnych, cztery koncertowe i trzy kompilacje – cieszą się niezmiennym uznaniem wśród jego fanów.

Seal
Fot. East News

Seal życie prywatne

W 1996 roku Seal zaczął spotykać się z amerykańską modelką i aktorką Tyrą Banks. Po sześciu latach para postanowiła się rozstać, a rok później wokalista poznał Heidi Klum. Pobrali się w maju 2005 roku. Wychowywali razem czwórkę dzieci – córki Helenę (dziecko Heidi z poprzedniego związku) i Lou, oraz synów Henry’ego i Johana. W 2012 roku top modelka podjęła decyzję o rozwodzie.

Oprócz wspaniałych umiejętności wokalnych Seala, często mówi się o jego bliznach. Niektórzy uważają, że to smutna „pamiątka” po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie, inni uważają, że wokalista miał wypadek. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jaka? Odpowiedź poznacie w naszym wideo! 

Heidi Klum, Seal, 2008 rok

Seal, Heidi Klum, 2008
Fot. East News

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.