ZE ŚWIATA MUZYKI

Trudne dzieciństwo, wspaniała kariera i aksamitny głos, uwielbiany przez miliony... Kim jest Seal?

Jaka historia kryje się za jego bliznami?

Ksenia Krasko 19 lutego 2021 08:21

Jego aksamitny głos uwielbiają miliony fanów na całym świecie. Seal, uznany brytyjski piosenkarz i autor tekstów, a także zdobywca kilku nagród Grammy, sławę zyskał w latach 90. Hity Fly Like An Eagle, Killer, Crazy, czy Kiss from a Rose podbiły listy przebojów i na dobre zapisały się w historii muzyki. Co wiemy o życiu charyzmatycznego wokalisty, który kończy dziś 58 lat?

Seal: kim jest? Kariera, największe przeboje

Sealhenry Olumide Samuel urodził się w 1963 roku w dzielnicy Paddington w Londynie. Jego rodzice w młodym wieku przeprowadzili się z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Nie potrafili pogodzić nauki, pracy i wychowywania dziecka, dlatego wkrótce po narodzinach oddali chłopca do rodziny zastępczej. Kiedy Seal miał cztery lata, małżeństwo się rozpadło, a matka zabrała syna z powrotem.

Po dwóch latach kobieta poważnie zachorowała i wróciła do rodzinnego kraju, a przyszły wokalista trafił pod opiekę ojca. W wywiadach niejednokrotnie przyznawał, że jego dzieciństwo było nie było łatwe, a mężczyzna często go bił. Jednocześnie Seal przyznał, że ten okres wpłynął na to, kim stał się w przyszłości. W wieku 15 lat porzucił szkołę i uciekł z domu. Często zmieniał pracę, ale przede wszystkim śpiewał w różnych klubach i barach, gdzie zauważono jego talent. W połowie lat 80. wyruszył z zespołem punkowym w trasę po Japonii, później wyjechał do Tajlandii z zespołem bluesowym, a następnie udał się sam do Indii.

Po powrocie poznał producenta Adama Tinleya, znanego jako Adamski, i pokazał mu tekst piosenki Killer, którą wkrótce zadebiutował. W połowie 1990 roku singiel znalazł się na szczycie wszystkich brytyjskich list przebojów. Rok później Seal podpisał kontrakt z ZTT Records i wydał swój debiutancki album Seal, a w 1994 drugi, również nazwany Seal (przyjmuje się, że jest to płyta Seal II). Singiel Kiss from a Rose zadebiutował na 4. miejscu listy Billboard Hot 100 i był numerem jeden przez cztery tygodnie.

Albumy wokalisty – dziesięć studyjnych, cztery koncertowe i trzy kompilacje – cieszą się niezmiennym uznaniem wśród jego fanów.

Seal
Fot. East News

Seal życie prywatne

W 1996 roku Seal zaczął spotykać się z amerykańską modelką i aktorką Tyrą Banks. Po sześciu latach para postanowiła się rozstać, a rok później wokalista poznał Heidi Klum. Pobrali się w maju 2005 roku. Wychowywali razem czwórkę dzieci – córki Helenę (dziecko Heidi z poprzedniego związku) i Lou, oraz synów Henry’ego i Johana. W 2012 roku top modelka podjęła decyzję o rozwodzie.

Oprócz wspaniałych umiejętności wokalnych Seala, często mówi się o jego bliznach. Niektórzy uważają, że to smutna „pamiątka” po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie, inni uważają, że wokalista miał wypadek. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jaka? Odpowiedź poznacie w naszym wideo! 

Heidi Klum, Seal, 2008 rok

Seal, Heidi Klum, 2008
Fot. East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.