O TYM SIĘ MÓWI

Dziś 25. rocznica śmierci Kurta Cobaina… Jak muzyk wpłynął na współczesną modę?

Sprawdź, czym charakteryzuje się styl grunge

Sabina Zięba 5 kwietnia 2019 15:00

Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietna 1994 roku. Choć miał tylko 27 lat, wywarł wpływ nie tylko na współczesną muzykę, ale także modę. Postanowiliśmy przyjrzeć się jego charakterystycznemu wizerunkowi, czyli stylowi określanemu jako grunge. Czym jest?

Styl grunge i wpływ Cobaina na modę

Grunge to przede wszystkim określenie podgatunku rocka alternatywnego, który narodził się na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w latach 80. Grający go artyści lekceważyli modę, bo podążanie za konkretnymi trendami mogło według nich podważyć integralność muzyki. 

Lider kultowego zespołu Nirvana rozpowszechnił ten styl na cały świat. Nosił podziurawione jeansy, oversizowe swetry, znoszone ramoneski, flanelowe koszule w kratę, t-shirty z nadrukami i kardigany. Obowiązkowe były również dłuższe włosy, często przykryte obszerną czapką, a także glany, trampki lub martensy. Był to funkcjonalny, wygodny, niechlujny oraz tani wizerunek, a ponadto łatwy do uzyskania.

Przywodził na myśl niepokój, energię oraz naturalność. To nie tylko nonszalanckie noszenie ubrań, ale robienie tego w taki sposób, by jasno zakomunikować społeczeństwu własne podejście do świata. Looki miały wyrażać sprzeciw wobec stylu glamour oraz konsumpcjonizmu. Cobain, na przykład, wielokrotnie nawet na scenie występował... w piżamach. 

Z biegiem czasu jednak ta antymoda stała się modą. Wraz ze wzrostem popularności zespołu i zainteresowaniem mediów, takie stylizacje stały się wówczas najgorętszym trendem. Skorzystał na tym Marc Jacobs, który oparł na stylu grunge swoją kolekcję dla marki Perry Ellis na sezon wiosna/lato 1993, za co otrzymał tytuł projektanta roku przyznawany przez Council for Fashion Designers. W 2018 roku postanowił odświeżyć swoje projekty i pokazać na wybiegu ponownie, jednak oskarżono go o bezprawne użycie grafiki stworzonej przez Cobaina w latach 90.

Grunge do dziś jest popularny. To styl stworzony dla osób, które nie chcą podążać za aktualnymi trendami, ale pragną się wyróżnić. A jak nosił go lider zespołu Nirvana? Zobaczcie w naszej galerii!  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?