URODZINY GWIAZD

Fenomen, który zmienił oblicze muzyki. Adele kończy dzisiaj 33 lata!

Tak wyglądała jej droga na szczyt

Konrad Szczęsny 5 maja 2021 09:45

Karierę rozpoczęła w 2006 roku, jednak dopiero dwa lata później usłyszał o niej świat. Do tej pory sprzedała ponad 40 milionów kopii swoich albumów oraz ponad 50 milionów egzemplarzy singli. W ostatnich latach mówi się o niej głównie za sprawą rozstania z mężem, Simonem Koneckim oraz spektakularnej metamorfozy. Dziś, 5 maja, Adele kończy 33 lata.

Adele: początki kariery, pierwszy utwór

Mimo niebywałej popularności, rzadko udziela wywiadów. Prywatności strzeże jak ognia. Jak to się stało, że dziewczyna z jednej z londyńskich dzielnic wspięła się na szczyt?

O Adele Adkins świat usłyszał w 2008, gdy wydała pierwszy, już wówczas świetnie przyjęty przez krytyków album „19”. Pochodzą z niego m.in. single „Hometown glory” i „Chasing pavements”. Jednak przyszła gwiazda zaczęła wykazywać zdolności wokalne już w wieku czterech lat! Uwielbiała słuchać różnych dźwięków i głosów, imitując je. Rok później uświetniała swoimi występami rodzinne uroczystości. Nikt miał wątpliwości, że posiada niezwykły talent.

Kilka razy zmieniała wraz z mamą miejsce zamieszkania, coraz częściej uczestniczyła również w życiu kulturalnym, szczególnie w koncertach różnych artystów. Gdy miała 13 lub 14 lat, miała okazję zobaczyć na żywo występ P!nk, który całkowicie ją oczarował.

„To była piosenka „Missundaztood”, więc miałam jakieś 13 albo 14 lat. Nigdy nie słyszałam w pomieszczeniu kogoś, kto tak śpiewa. Pamiętam to uczucie, jakbym była w tunelu aerodynamicznym, jej głos po prostu mnie uderzył. To było niesamowite”, wspominała w jednym z wywiadów.

W 2003 roku rozpoczęła edukację w prestiżowej BRIT School, czyli Brytyjskiej Szkole Sztuki Widowiskowej i Technologii, którą uważa się za kuźnię gwiazd. Jej absolwentkami są m.in. Leona Lewis, Katie Melua, Amy Winehouse czy Jessie J. Co ciekawe, Adele wcale nie chciała wiązać się z estradą. Gdy ukończyła szkołę w maju 2006 roku, myślała o zatrudnieniu się w jednej z wytwórni płytowych.

Jednak szczęście uśmiechnęło się do niej mimowolnie. Przyjaciel opublikował nagrane przez Brytyjkę utwory w sieci na popularnym wówczas portalu Myspace. Po ich przesłuchaniu 18-letnią wówczas Adele zainteresowali się przedstawiciele wytwórni Island Records oraz XL Recordings. Gdy o tym usłyszała i otrzymała zaproszenie na spotkanie, na którym miała rozmawiać m.in. o podpisaniu kontraktu płytowego, nie dowierzała. We wrześniu 2006 trafiła koniec końców pod skrzydła XL Recordings i tak rozpoczęła się jej błyskotliwa kariera.

We październiku 2007 roku wydała pierwszy singiel „Hometown glory”, który zwiastował jej debiutancki album. Ten ukazał się na rynku w styczniu 2008. Zdobył przychylne recenzje krytyków i duże uznanie publiczności. W krótkim czasie rozpoczęto także jego promocję w Stanach Zjednoczonych (za oceanem wydany został w czerwcu).

Świat na jej punkcie oszalał tak naprawdę dopiero po wydaniu singla zwiastującego drugi album. „Rolling in the deep” ukazało się na rynku w listopadzie 2010 i z miejsca zaczęło podbijać listy przebojów. Krążek „21” ukazał się natomiast w styczniu 2011 roku i pobił wszelkie rekordy, w tym Guinnessa. Nikt nie miał wątpliwości, że rozpoczęła się era Adele.

Popularność przyniosła jej wiele nagród, w tym Oscara za „Skyfall” do filmu o przygodach Jamesa Bonda i Złotego Globa, 15 Grammy Awards oraz 9 Brit Awards.

ZOBACZ: Wpadł w alkoholizm i sprzedawał prasie newsy o córce... Adele ma poważny konflikt z ojcem

Poznaj szczegóły
Fot. Getty Images

Adele: kariera, życie prywatne, mąż Simon Konecki

Wraz z ogromnym komercyjnym sukcesem zaczęła również, wbrew śpiewanym przez siebie piosenkom o nieszczęśliwej miłości, spotykać się z Simonem Koneckim. Mężczyzna jest od niej starszy o 14 lat. Ma polskie korzenie i pochodzi z majętnej rodziny. Ukończył tę samą szkołę, co książę William. Czym zajmuje się zawodowo? Założył m.in. organizację charytatywną Drop4Drop, dostarczającą wodę pitną do Afryki.

Gdy zakochał się w popularnej wokalistce, miał już na koncie jedno nieudane małżeństwo. W 2004 roku wziął ślub ze stylistką Clary Fisher. Choć związek nie przetrwał próby czasu (rozwiedli się 4 lata później, w 2008 roku), para ma córkę.

Z kolei syn Adele i Koneckiego, Angelo James, przyszedł na świat w październiku 2012 roku. Ślub wzięli cztery lata później, w grudniu 2016, o czym Adele poinformowała w trakcie rozdania nagród Grammy w lutym 2017 roku.

Jednak w kwietniu 2019 wydali wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili, że są w separacji. Ostatecznie zdecydowali się na rozwód – we wrześniu 2019 złożyli do sądu odpowiednie dokumenty.

ZOBACZ: Adele jest już po rozwodzie. Proces trwał dwa lata

Adele: metamorfoza. Ile schudła?

Rewolucja w życiu prywatnym sprawiła, że Brytyjka przeprowadziła się za ocean i kupiła willę w Los Angeles. Od kilku lat media prześcigają się również w odniesieniach na temat spektakularnej metamorfozy Adele. Według różnych źródeł, 33-latka miała schudnąć do tej pory ponad 40 kilogramów (dzięki diecie SIRT, o której pisaliśmy tutaj)! Każde zdjęcie, które zostaje opublikowane przez portale i gazety, jest szeroko komentowane przez fanów Brytyjki.

Jedni podkreślają, że metamorfoza jest spektakularna i z pewnością wpłynęła korzystnie na samopoczucie Adele. Inni, bardziej sceptyczni, twierdzą, że wizerunek dziewczyny z sąsiedztwa, która ma bardziej krągłe kształty, zdecydowanie bardziej jej pasował...

Dziś artystka obchodzi 33. urodziny. Fani wciąż czekają na jej nowa płytę, która ukazać ma się podobno w tym roku. Czy tak się stanie – czas pokaże. 

Adele rozstała się z mężem
Fot. East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.