Dzisiaj, 4 grudnia, o godz. 19:30 Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert muzyki laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka. Artysta w tym roku świętuje 70. urodziny. Wśród gwiazd wieczoru śpiewaczka Iwona Sobotka oraz znakomici instrumentaliści: Gabriel Niedziela, Dominik Wania, Zbigniew Chojnacki, Piotr Maślanka. Usłyszymy też Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W programie m. in. muzyka skomponowana do filmów: Marzyciel, Mój przyjaciel Hachiko, Wieczór, Całkowite zaćmienie, Niewierna, Wojna i Pokój, Quo Vadis, Magnezja.

Reklama

Najważniejsza nagroda filmowa

"Zdobywając Oscara za muzykę do „Marzyciela” w 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej, dołączając do znakomitego, elitarnego grona kompozytorów o polskich korzeniach, którzy zostali uhonorowani tym najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w branży: Leopolda Stokowskiego, Bronisława Kapera i Victora Younga. Twórczość tego ostatniego Narodowe Centrum Kultury wspólnie z partnerami popularyzuje podczas Victor Young Jazz Festival, który odbywa się od kilku lat we wrześniu w Mławie. Od lat w bardzo szerokim zakresie angażujemy się w upowszechnianie dorobku muzycznego polskich twórców, ale też poszerzanie dostępu publiczności do kultury i podnoszenie kultury muzycznej. Organizujemy festiwale, np. zakończony kilka dni temu festiwal Eufonie, oraz koncerty, wydajemy płyty, wspierając zarówno uznanych artystów, jak również młodych muzyków. Jubileusz 70. urodzin Jana A.P. Kaczmarka to doskonała okazja, żeby przypomnieć jego znakomite dokonania muzyczne związane z filmem i teatrem. Trudno wyobrazić sobie te formy sztuki bez muzyki. Myślę, że w trudnym dla kompozytora czasie zmagań z chorobą fakt wspólnego spotkania znakomitych artystów i publiczności, która kocha i docenia jego dzieła, ma dla bohatera wieczoru ogromne znaczenie. Nie ulega wątpliwości, że jego dokonania zasługują na popularyzację. Serdecznie zapraszam wszystkich na poniedziałkowy koncert. Myślę, że to będzie wieczór pełen poruszających doznań", komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Siła muzyki

"Mam to wielkie szczęście, ale też radość i zaszczyt współpracować z Janem A.P. Kaczmarkiem od 2012 roku. Udało nam się zrealizować wiele wspólnych fajnych muzycznych projektów. Jan zaprasza mnie do takich dużych wyzwań, jak m.in. „Rapsodia Śląska” na stulecie powstań śląskich na stadionie w Chorzowie, czy wielki koncert na rynku w Krakowie „Universa – Opera Otwarta” na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były nagrania w AbyRoad, była później moja inicjatywa płyty z twórczością dwóch polskich laureatów Oscara, czyli Bronisława Kapera i Jana A.P. Kaczmarka. Z każdym z tych wydarzeń, wiążą się naprawdę piękne, twórcze i radosne wspomnienia. Pomimo tego, że jest to mój kolejny koncert prezentujący twórczość Jana, podchodzę do wybranego repertuaru jak do nowych utworów. Czyli jeszcze raz patrzę w partyturę, na nowo staram się odkryć tę muzykę. Te dzieła za każdym razem brzmią podczas koncertów troszeczkę inaczej. W poniedziałek w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagramy m. in. kompozycje z filmów „Marzyciel”, „Quo vadis”, „Mój przyjaciel Hachiko”, ala też filmu „Niewierna”. Jednak największym chyba wyzwaniem podczas tego koncertu będzie olbrzymia obsada wykonawcza, którą tworzą: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Chór Filharmonii Narodowej oraz wspaniali soliści. Zawsze przy takim wyzwaniu, kiedy jest dużo do zrobienia ze wspaniałymi artystami, pojawia się jednak uśmiech i chęć pracy. Wiemy Janie - teraz zwracam się do naszego kochanego kompozytora - że nie możesz być z nami na tym koncercie. Wysyłamy Ci moc dobrych myśli. Twoja muzyka zabrzmi w Filharmonii Narodowej. Przyjdą Twoi fani, którzy będą Cię gorąco oklaskiwać i tymi słowami chciałam Cię też wesprzeć, serdecznie pozdrowić i powiedzieć, że wszystko będzie dobrze. Tak jak zawsze rozmawialiśmy, muzyka ma taką niezwykłą siłę sprawiania różnych rzeczy i na pewno na tym koncercie, mimo tego, że tam Ciebie nie będzie, będziemy razem", dodaje Monika Wolińska, dyrygent koncertu.

Kim jest Jan A.P. Kaczmarek

Wyrastał w domu, gdzie słuchano i grano muzykę. Od dzieciństwa uczył się gry na fortepianie, a swoje pierwsze kompozycje tworzył już w szkole podstawowej. Po studiach prawniczych porzucił karierę prawnika i dyplomaty na rzecz teatru. Zaczął od współpracy z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a następnie związał się z Teatrem Ósmego Dnia, gdzie stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Przez dziesięć lat tworzył też muzykę dla Teatru Polskiego w Poznaniu. W 1989 r. przeprowadził się na stałe do Los Angeles. W USA komponował muzykę do filmu i teatru, nagrywał płyty m.in. dla Sony Classical, Decca, Varese Sarabande, Milan i Savitor Records, koncertował. W 2004 roku założył na wzór Sundance Institute Instytut "Rozbitek" w Poznaniu, który zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu w 2011 r. Kaczmarek to także wirtuoz gry dwoma smyczkami na Fidoli Fischera oraz pomysłodawca i projektant instrumentu muzycznego niewkacz, którego konstrukcja została oparta na Fidoli Fischera.

Kompozytor Jan A.P. Kaczmarek (ur. 1953 r.) jest autorem muzyki do ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych oraz amerykańskich i polskich spektakli teatralnych, kompozycji symfonicznych związanych z ważnymi wydarzeniami (np. Kantata dla wolności, Koncert Jankiela, Otwarte okna) oraz opery napisanej z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został uhonorowany Oscarem (2005 r.) za muzykę do filmu Marca Fostera Marzyciel (Finding Neverland), Orłem za osiągnięcia życia (2023 r.), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz wielu innymi prestiżowymi nominacjami i wyróżnieniami. Jest członkiem Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

Zobacz także
Reklama

Partnerem wydarzenia jest Filharmonia Narodowa. Bilety do nabycia w Filharmonii Narodowej i oraz za pośrednictwem portalu Bilety24.pl

Reklama
Reklama
Reklama