VIDEO VIVY!

Ciężka suknia, niewygodne kanapy i niebieska szminka - zdradzamy, jak wyglądała koronacja Elżbiety II!

Mija 65 lat panowania królowej!

Gabriela Czernecka 2 czerwca 2018 15:56

Koronację królowej Elżbiety II świętowano na całym świecie. Ta miała zaledwie 25 lat, gdy musiała się zmierzyć z przytłaczającą i ważną funkcją oraz śmiercią ojca. Mimo, że już w dniu śmierci króla wstąpiła na tron, to jej koronacja miała miejsce dopiero 16 miesięcy później. Nie było to łatwe zadanie, ale jej się udało. Dziś 65. rocznica panowania Elżbiety II. 92-letnia obecnie królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała koronacja królowej?

Koronacja Elżbiety II - jak wyglądała ceremonia?

Do tej roli Elżbieta II przygotowywała się miesiącami. Długo powtarzała cały przebieg ceremonii - od noszenia ciężkiej korony przy śniadaniu po przechadzanie się po korytarzach pałacu z przypiętymi do ramion materiałami. Nic dziwnego, że w dniu koronacji wydawała się odprężona, zrelaksowana i sprawiała wrażenie w pełni świadomej obowiązków, jakie ją czekają.  Choć dla milionów fanów ten dzień wydawał się idealny, z perspektywy młodziutkiej, 25-letniej wówczas Elżbiety łatwo nie było. I nie chodzi tylko o ciężar pełnionej funkcji!

Ja wyglądała ceremonia koronacyjna królowej? Elżbieta II ubrana była w szkarłatny płaszcz narzucony na satynową suknię. Tren niosło jej aż sześć druhen. Z ciekawostek korona, którą założono królowej podczas koronacji ważyła ponad dwa kilogramy, co utrudniało jej poruszanie się. Po latach królowa przyznała, że bała się, że przez nią złamie kręgosłup! Co więcej szaty, w które była odziana również były uciążliwe i choć tren pomagały nieść druhny, zadanie nie było wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. 

Mimo to Elżbieta II świetnie poradziła sobie z tym zadaniem. Z ciekawostek, na miejsce koronacji przybyła Złotą Karetą, zbudowaną w 1792 roku, ważącą cztery tony. Przypomnijmy, że ostatnio użyto jej podczas ślubu Kate i Williama oraz w trakcie obchodów diamentowych godów królowej.

Po zakończeniu ceremonii cały tłum zgromadzony pod pałacem, krzyczał: „Chcemy zobaczyć królową!”. Królowa oczywiście spełniła swój obowiązek, chętnie rozdając uśmiechy i machając do fanów. Dziś mija 65. lat panowania królowej. Od tamtej pory jej rodzina przeżyła ciężkie chwile. Rozpadły się trzy z czterech małżeństw dzieci królowej (Anny, Karola, Andrzeja).

Rodzina królewska musiała też poradzić sobie jakoś z przedwczesną i tragiczną śmiercią  księżnej Diany. Mimo to Elżbieta II wraz z mężem wciąż pozostają wiernymi składanym w 1953 roku przysięgom. I choć Elżbieta II panuje już 65 lat, ku uciesze fanów nie zamierza abdykować!  

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie La Dolce VIVA!, a w nim: Ania Starmach, jurorka polskich edycji MasterChef oraz MasterChef Junior, o związkach – tych rodzinnych oraz ze sztuką i kuchnią. Piotr Adamczyk naszym przewodnikiem po Rzymie. Jak to się dzieje, że Monica Bellucci z każdym rokiem staje się… piękniejsza. Włoszka Tessa Capponi-Borawska o arystokratycznych korzeniach i o tym, kto zaszczepił jej pasję gotowania.