pustynia
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Polsce grozi katastrofa! Susza zapanuje w naszym kraju?

Naukowcy biją na alarm!

Redakcja VIVA! 13 czerwca 2019 15:51
pustynia
Fot. stock.adobe.com

W całej Europie statystycznie na jednego mieszkańca przypada 4500 metrów sześciennych wody rocznie. Okazuje się, że sytuacja w naszym kraju znacznie odbiega od tej normy! Na jednego Polaka przypada bowiem jedynie 1600 m sześciennych wody rocznie.

Zasoby się nie odnawiają

Sytuacja w Polsce jest porównywalna do Egiptu. Wody brakuje wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna. Technicznie rzec biorąc ilość opadów, która jest głównym źródłem zasobów, jest wystarczająca. Problem leży gdzie indziej – zasoby wodne pochodzące z opadów zbyt szybko spływają do Bałtyku. Dzieje się tak, ponieważ najwięcej opadów (zwłaszcza śniegu) odnotowuje się w górach. Woda powinna spływać z nich powoli, przemierzając cały kraj i trafiać ostatecznie do morza. Proces ten przebiega jednak zbyt szybko, dlatego nizinne tereny środkowej Polski nie zostają wystarczająco nawodnione.

Za dużo intensywnych burz

Innym problemem są intensywne burze. „Wyrabiają” normę opadów, ale są zbyt silne, więc ziemia nie jest w stanie przyjąć dostarczonej jej wody, dlatego ta wędruje do morza. To prowadzi do tego, że okresy bezopadowe są długie, a nagromadzona w ziemi woda jest zużywana szybciej niż powinna.

Jest na to sposób!

Jak poradzić sobie z takim problemem? Przede wszystkim należałoby zwiększyć powierzchnię terenów, które byłyby w stanie przyjmować wodę, czyli tzw. obszarów zielonych. Naukowcy zauważają, ze sytuacja mogłaby się poprawić wtedy, gdyby zwiększono ilość zbiorników wodnych w naszym kraju oraz edukację społeczeństwa. Nie zdajemy sobie sprawy, jak cenna jest woda, ponieważ mamy ją na wyciągnięcie ręki - w kranie, w sklepie, w pracy. Warto więc zwrócić uwagę na ten problem i zacząć wprowadzać małe zmiany w swoim życiu, np. oszczędzając wodę w trakcie wykonywania codziennych czynności, jak zmywanie naczyń czy prysznic (będący lepszym rozwiązaniem niż kąpiel) czy nawadniania roślinności, szczególnie tej w ogrodach  

susza w Polsce
Fot. STOCK ADOBE

Oto sposoby jak być bardziej eko
Fot. STOCK ADOBE

TAGI #ekologia

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!