Viva Eko
Fot. STOCK ADOBE
VIVA EKO

Dzień Ziemi 2021 – zobacz, co możesz zrobić dla planety podczas pandemii koronawirusa!

Bądź bardziej eko!

Marta Baran 22 kwietnia 2021 12:27
Viva Eko
Fot. STOCK ADOBE

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22. kwietnia i ma on ogromne znaczenie dla środowiska. Od lat tej dacie towarzyszył coroczny rytuał sprzątania lasów oraz terenów zielonych. W 2021 roku z powodu pandemii koronawiusa plany musiały nieco ulec zmianie. Jednak w dalszym ciągu możemy przyłożyć rękę do ochrony środowiska i żyć bardziej w zgodzie z naturą. Co takiego możemy zrobić? Koniecznie poznajcie sposoby, jak być eko w obliczu epidemii?

Zobacz też: Oto 5 sprawdzonych tricków, które pozwolą Ci być bardziej eko!

Koronawirus a ekologia

Dla bezpieczeństwa swojego i innych powinniśmy nosić maseczki oraz jednorazowe rękawiczki. Niestety, te środki ochrony coraz częściej możemy zauważyć rzucone na chodniku czy trawnikach. Wystarczy, że każdy po ich zużyciu umieści je w odpowiednim pojemniku i będzie segregował w ten sposób śmieci. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie – w tym trudnym czasie warto zachować zdrowy rozsądek. Wybierając się na zakupy lepiej sięgać po rzeczy, które nie są zapakowane (nawet w foliowe woreczki lub plastik). Aby być bardziej eko, świetną alternatywą jest używanie wielorazowych materiałowych worków, które po powrocie do domu można wyprać i zdezynfekować.

Segregacja śmieci

Aby chronić środowisko nie rezygnuj z segregacji, to bardzo ważne. Wyrzucając śmieci do odpowiednich kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych z surowców. Dodatkowo ten dobry nawyk nauczy organizacji i utrzymywania porządku. Wszystko ma swoje miejsce i nie tworzy się chaos.

Czytaj również: Skuteczne sprzątanie domu według metody Marie Kondo!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marcin Dorociński (@marcindorocinski)

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

Według naukowców koronawirus ma też pozytywny wpływ na planetę. Wiele działalności gospodarczych i przemysłowch w tym momencie wstrzymało swoją pracę, a transport na całym świecie jest sparaliżowany. W ostatnim czasie odnotowano mniejsze zanieczyszczenie atmosfery oraz wody. Badacze z uniwersytetu Stanforda zwrócili uwagę na znaczy spadek CO2 w Chinach, co zredukowało jego światową emisję o jedną czwartą! Jak czytamy na serwisie Times of India po raz pierwszy od 30 lat mieszkańcy regionu Doaba w stanie Pendżab w Indiach mogli zobaczyć położone 200 kilometrów dalej Himalaje. Koniecznie zobaczcie nagranie, robi ogromne wrażenie!  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.