Viva Eko
Fot. STOCK ADOBE
VIVA EKO

Dzień Ziemi 2020 – zobacz, co możesz zrobić dla planety podczas pandemii koronawirusa

I bądź bardziej eko!

Marta Baran 22 kwietnia 2020 11:30
Viva Eko
Fot. STOCK ADOBE

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22. kwietnia i ma on ogromne znaczenie dla środowiska. Od lat tej dacie towarzyszył coroczny rytuał sprzątania lasów oraz terenów zielonych. W 2020 roku z powodu pandemii koronawiusa plany musiały nieco ulec zmianie. Jednak w dalszym ciągu możemy przyłożyć rękę do ochrony środowiska i żyć bardziej w zgodzie z naturą. Co takiego możemy zrobić? Koniecznie poznajcie sposoby, jak być eko w obliczu epidemii?

Koronawirus a ekologia

Dla bezpieczeństwa swojego i innych powinniśmy nosić maseczki oraz jednorazowe rękawiczki. Niestety, te środki ochrony coraz częściej możemy zauważyć rzucone na chodniku czy trawnikach. Wystarczy, że każdy po ich zużyciu umieści je w odpowiednim pojemniku i będzie segregował w ten sposób śmieci. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie – w tym trudnym czasie warto zachować zdrowy rozsądek. Wybierając się na zakupy lepiej sięgać po rzeczy, które nie są zapakowane (nawet w foliowe woreczki lub plastik). Aby być bardziej eko, świetną alternatywą jest używanie wielorazowych materiałowych worków, które po powrocie do domu można wyprać i zdezynfekować.

Segregacja śmieci

Aby chronić środowisko nie rezygnuj z segregacji, to bardzo ważne. Wyrzucając śmieci do odpowiednich kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych z surowców. Dodatkowo ten dobry nawyk nauczy organizacji i utrzymywania porządku. Wszystko ma swoje miejsce i nie tworzy się chaos.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marcin Dorociński (@marcindorocinski)

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

Według naukowców koronawirus ma też pozytywny wpływ na planetę. Wiele działalności gospodarczych i przemysłowch w tym momencie wstrzymało swoją pracę, a transport na całym świecie jest sparaliżowany. W ostatnim czasie odnotowano mniejsze zanieczyszczenie atmosfery oraz wody. Badacze z uniwersytetu Stanforda zwrócili uwagę na znaczy spadek CO2 w Chinach, co zredukowało jego światową emisję o jedną czwartą! Jak czytamy na serwisie Times of India po raz pierwszy od 30 lat mieszkańcy regionu Doaba w stanie Pendżab w Indiach mogli zobaczyć położone 200 kilometrów dalej Himalaje. Koniecznie zobaczcie nagranie, robi ogromne wrażenie!  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.