Poznaj metodę KonMari
Fot. INSTAGRAM @mariekondo
O tym się mówi!

Skuteczne sprzątanie domu według metody Marie Kondo. Jej rady nie tracą na aktualności!

Poznaj sekret idealnie zorganizowanych wnętrz

Marta Baran 19 listopada 2021 09:50
Poznaj metodę KonMari
Fot. INSTAGRAM @mariekondo

Marie Kondo to japońska ekspertka od sprzątania, która udowodniła, że organizowanie wnętrz to pewnego rodzaju sztuka. Jej bestsellerowa książka ,,Magia sprzątania" oraz program na platformie Netflix - ,,Sprzątanie z Marie Kondo" pozwalają wypracować sobie pewien schemat, który ułatwia utrzymanie porządku w domu i wszystko ma swoje wyznaczone miejsce. Dzięki tej metodzie nauczysz się porządkować mądrze, pozbywając się zalegających rzecz, których od lat nie używasz i w końcu efekty sprzątania będą zauważalne!

ZOBACZ TAKŻE: Trendy wiosna 2021. Jak przygotować i odświeżyć swoją szafę na wiosnę 2021?

Filozofia sprzątania Marie Kondo

Po ciężkim dniu spędzonym w pracy, dom staje się przestrzenią w którym powinno się odpocząć i zrelaksować. Według metody KonMari niezbędne jest otaczanie się przedmiotami, które po prostu sprawiają nam radość. Niezorganizowane wnętrza często wypływają na złe samopoczucie , a także obniżają jakość życia. Aby we wnętrzach nie panował chaos, konieczne jest pozbycie się rzeczy, które albo nie są nam już przydatne albo po prostu nie pasują do obecnego wystroju. Nie trzeba od razu wszystkiego wyrzucać na śmietnik, tylko sprzedać lub oddać. Rozstanie z rzeczami, do których jest się przywiązanym to nie lada wyzwanie. Jak radzi Marie Kondo przed pozbyciem się danej rzeczy warto podziękować jej za wierną służbę i po prostu się z nią pożegnać. W ten sposób będzie dużo łatwiej!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

Jak zorganizować wnętrza?

Metoda Marie Kondro zdecydowanie odbiega od znanych schematów sprzątania. Po pierwsze należy odejść od metody porządkowania z podziałałem na konkretnie pokoje. Ekspertka wyróżnia pięć kategorii, według których powinno się sprzątać wnętrza:

  • ubrania
  • książki
  • papiery i dokumenty komono (tj, drobiazgi, akcesoria kuchenne, biurowe itp)
  • przedmioty mające wartość sentymentalną (pamiątki np. zdjęcia, albumy).

Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze sprzątaniem KonMari nietrafnie myśli, że chodzi tu głównie o zachowanie czystości, jednak metoda bazuje generalnie na pozbywaniu się niepotrzebnych rzeczy, zachowując to, co faktycznie jest potrzebne i z czego korzystamy na bieżąco.

Metoda KonMari - krok 1

Pierwszy krok to zebranie wszystkich rzeczy z danej kategorii np. ubrań i zrobienie ich selekcji. Opróżnij wszystkie szafy, komody, regały w których przechowujesz elementy garderoby. Każdą z tych rzeczy weź do ręki i zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

Kiedy ostatni raz było to używane?

Czy lubię tą rzecz?

Czy jest mi ta rzecz potrzebna?

Czy znajdzie się dla niej miejsce w domu?

Jeśli używamy czegoś bardzo często i nie możemy się bez tej rzeczy obejść oczywiście warto ją zostawić. Jednak każdy z pewnością ma kilka przedmiotów, które miesiącami, a może i latami zalegają w szafie bez konkretnego celu. Robiąc selekcję warto być konsekwentnym, aby praca poszła sprawniej. Marie podpowiada, aby porządkować w samotności. W ten sposób nie ulegnie się namowom bliskim, aby jednak coś zostawić, bo może kiedyś się przyda.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

Metoda KonMari - krok 2

Aby dużo łatwiej przechowywało się ubrania, akcesoria, a nawet żywność warto pamiętać o jednym - każda z tych rzeczy ma wyznaczone miejsce. W ten sposób znalezienie czegoś nie zajmie dużo czasu, a przy tym nie powstanie chaos. W organizacji sprawdzą się tekturowe pudła, organizery oraz pojemniki. Należy starannie umieścić w nich przedmioty i nie chować na dno szafy, tylko mieć je w zasięgu ręki. Na Instagramie Marie Kondo można podpatrzeć i zainspirować się sposobem, w jaki ona przechowuje dane przeczy. Pudełka do segregacji są zarówno w szafach, jak i lodówce. Dzięki organizacji dużo łatwiej i sprawniej będzie zachować czystość - umyć podłogę lub zetrzeć kurze. Koniecznie zobaczcie zdjęcia przed i po, jakie w social mediach umieszcza ekspertka i zobaczcie tą diametralną różnicę!  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.