Dzięki metodzie Marie Kondo wreszcie będziesz mieć porządek!

Barbara Łubko 10 stycznia 2019 13:30

Większość Japończyków żyje w niewielkich mieszkaniach. Umiejętność utrzymania porządku jest więc dla nich niezwykle istotna. Im mniejsza przestrzeń życiowa, tym ważniejsze optymalne nią zarządzanie. 34-letnia Japonka Marie Kondo zawsze uwielbiała robić porządki. Zamiłowanie do organizowania życiowej przestrzeni po latach przekuła w biznes. Jest autorką kilku książek o porządkowaniu, które sprzedały się na świecie w wielu milionach egzemplarzy. Najpopularniejsza z nich to „Magia sprzątania” z 2011 roku. Teraz na serwisie Netflix dostępny jest serial dokumentalny, w którym Marie Kondo pomaga amerykańskim rodzinom w porządkach. Oczywiście wedle swojej metody KonMari! Co sprawia, że akurat Marie skradła serca bałaganiarzy na całym świecie? Dlaczego akurat jej metoda sprzątania stała się tak popularna?  

1/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
1/8

Przełomowym momentem dla Marie było zrozumienie, że porządki nie polegają na myśleniu o tym, co chcemy wyrzucić, ale… co chcemy zatrzymać!

2/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @mat. prasowe
2/8

Kluczem do efektywnego sprzątania jest umiejętność skupienia się na pozytywnych aspektach. Wtedy porządki stają się przyjemnością. Rzeczy, które wywołują w nas radość („spark joy”) to te, które chcemy zatrzymać. O tym pisze w swoich książkach.

3/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
3/8

Porządki robimy zawsze według kategorii a nie miejsca. Nie sprzątamy więc „pokojami”. Jeśli chcemy ogarnąć ubrania - nie zabieramy się tylko za szafę w sypialni, ale pod lupę bierzemy wszystkie przestrzenie, gdzie je trzymamy.

4/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
4/8

Na początek wszystkie rzeczy z danej kategorii wyjmujemy z szaf i schowków.

5/8
Sprzątanie według Marie KondoSprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
5/8

Następnie każdą rzecz oglądamy. Bierzemy do ręki i podejmujemy decyzję, czy sprawia nam ona radość.

6/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
6/8

Jak układamy rzeczy w szafach, schowkach i na półkach? Tak, żeby wszystko bylo dobrze widoczne i żeby do każdej rzeczy był łatwy dostęp.

7/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
7/8

Przedmioty segregujemy i wkładamy do osobnych pudełek. Ubrania składamy, formując z nich małe kostki.

8/8
Sprzątanie według Marie Kondo
Copyright @Instagram
8/8

Uwaga! Sprzątanie swoich przedmiotów każdy z domowników robi sam - Twoje rzeczy, Twoje porządki.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?