Rosliny antysmogowe w Twoim domu
Fot. Canva
O tym się mówi!

Te rośliny działają antysmogowo i oczyszczą powietrze w Twoim domu!

Oto cała lista roślin o zbawiennym działaniu!

Aleksandra Frankowska 2 października 2021 18:27
Rosliny antysmogowe w Twoim domu
Fot. Canva

Rośliny mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrz, lecz także na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre z naszych zielonych przyjaciół oczyszczają powietrze i działają antysmogowo. Warto więc wiedzieć, w które rodzaje najlepiej zainwestować, aby opłaciło się to nie tylko wizualnie, ale również zdrowotnie. Rośliny antysmogowe to prawdziwe zbawienie w naszych domach szczególnie teraz - jesienią i zimą, kiedy poziom zanieczyszczenia niebezpiecznie wzrasta.

ZOBACZ TEŻ: Boys with Plants stali się światowym fenomenem! Oto piękno natury i męskiego ciała!

Antysmogowe rośliny do domu

Rośliny to od zawsze niezbędny element dekoracji wnętrz. I chociaż wydawałoby się, że pełnią jedynie funkcję ozdobną czy też kolekcjonerską, mają też niezwykłe walory zdrowotne dla człowieka. Jeśli stan powietrza w mieszkaniu jest słaby, to właśnie one najlepiej je oczyszczają. Co ciekawe, nie muszą to być egzotyki – wystarczą klasyczne rośliny doniczkowe. Z pewnością wiele z nich posiadacie we własnych domach, a nie macie nawet pojęcia o ich niesamowitych właściwościach.

Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Jakie rośliny działają oczyszczająco i antysmogowo?

Naturalne właściwości roślin stanowią swego rodzaju barierę dla smogu. Nie od dziś mówi się, że Polska należy do krajów w Europie, które ze względu na węgiel mają ogromnie zanieczyszczone powietrze. Warto więc zainwestować w rośliny, które oczyszczą domowe powietrze, pozwolą lepiej i łatwiej oddychać. Są to między innymi:

 • chryzantema wielkokwiatowa
 • sansewieria gwinejska
 • dracena obrzeżona
 • bluszcz pospolity
 • figowiec Benjamina
 • dracena wonna
 • paprocie

Rośliny 3
Fot. Adobe Stock

CZYTAJ TEŻ: Dzień wiecznie zielonych roślin! Poznaj najmodniejsze rośliny 2020!

Które rośliny najlepiej sprawdzą się w sypialni?

Istnieją gatunki roślin, które oddają wyprodukowany tlen do atmosfery. Sprawiają wtedy, że lepiej się oddycha oraz śpi, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie ich w sypialni. Są to między innymi:

 • aloes zwyczajny
 • kaktusa wielkanocnego
 • kaktusa bożonarodzeniowego - grudnika
 • skrzydłokwiat
 • zielistka Sternberga.

Rośliny 4
Fot. Adobe Stock

Jak widać, lista roślin, które mają zbawiennie działanie dla naszego zdrowia jest naprawdę całkiem długa, Większość z nich spokojnie znajdziesz w większości sklepów roślinnych, a niektóre nawet w popularnych sieciówkach meblarskich czy z elementami wyposażenia wnętrz. Rośliny o działaniu oczyszczającym i antysmogowym nie tylko będą pięknie wyglądały w naszych wnętrzach, lecz także zastąpią nam wielokrotnie droższe od nich oczyszczacze powietrza. To co, namówiliśmy Was na zakupów nowego bluszcza, figowca, paproci albo kaktusa do domu? Oby!  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.