eko materialy liczy sie sklad
Fot. Adobe Stock
viva!eko

Metka ma znaczenie… liczy się skład! Przewodnik po materiałach

Jakie ubrania wybierać? Które materiały są najlepsze?

Redakcja VIVA! 27 sierpnia 2023 15:25
eko materialy liczy sie sklad
Fot. Adobe Stock

Możemy się spierać, czy bardziej eko jest nosić ubrania z naturalnej bawełny, czy te ze sztucznych materiałów, ale żeby w ogóle zacząć dyskusję, warto wiedzieć, z czego te materiały są wytworzone i jakie mają właściwości. Oto nasz miniprzewodnik. 

ZOBACZ TAKŻE: "Teremiski to jedyne miejsce, w którym Nuria i ja mogliśmy być razem", mówi VIVIE! dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna naturalne

Ubrania zrobione z tkanin i dzianin wykonanych z naturalnych włókien uchodzą za najbardziej luksusowe i „zdrowe” dla ciała. Włókna te dzielą się na roślinne i zwierzęce. Do tych pierwszych należą: bawełna („oddycha”, jest więc idealna na ciepłe dni, jednak gniecie się dość łatwo) oraz len (przewiewny, nie kurczy się w praniu, ale bardzo gniecie się podczas noszenia). Włókna naturalne zwierzęce, które charakteryzują się doskonałymi właściwościami termoregulacyjnymi, ale zarazem wymagają delikatnej pielęgnacji, to: wełna owcza, moher, kaszmir, alpaka i angora (jej pozyskiwanie przyczynia się do cierpienia zwierząt – futra królików najczęściej się nie goli, ale wyrywa). Włóknem zwierzęcym jest też jedwab, który choć niezwykle delikatny, to zarazem jest przewiewny i piękny. 

eko materialy liczy sie sklad
Fot. Adobe Stock

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna sztuczne

Nazwa może zwieść – tak zwane włókna sztuczne produkowane są z… surowców naturalnie występujących w środowisku, na przykład z pulpy drzewnej, białka czy kauczuku, które poddaje się obróbce chemicznej. Głównie z celulozy wytwarzana jest niezwykle popularna wiskoza (jest miękka i gładka, właściwości ma podobne do bawełny, doskonale sprawdza się w upały i łatwo się ją prasuje). Do włókien sztucznych zaliczamy też: rayon, modal (w 100 procentach składa się z celulozy, jest odporny na uszkodzenia i ma piękny połysk, jest przewiewny i delikatny, a więc idealny na bieliznę i pościel), lyocell (jest higieniczny, bo „oddycha”, łatwo się prasuje, jest bardzo wytrzymały i niezwykle delikatny w dotyku).

eko materialy liczy sie sklad
Fot. Adobe Stock

Liczy się skład - przewodnik po materiałach: włókna syntetyczne

Co różni włókna sztuczne od syntetycznych? Syntetyczne są wytwarzane przez człowieka – z polimerów syntetycznych (głównie z ropy naftowej i węgla). Najbardziej popularny jest poliester. Owszem, jest trwały, ale ma też wiele wad. Choć nie sprawia problemów w pielęgnacji (nie gniecie się i jest łatwy w praniu), to nie pozwala ciału swobodnie „oddychać” i elektryzuje się. Inne materiały z włókien sztucznych to: poliamid (jest bardzo wytrzymały, ale nie „oddycha”, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, służy często do produkcji bielizny), elastan (głównie stosowany w formie domieszek, żeby zwiększyć elastyczność ubrań) i akryl (jest lekki, ale elektryzuje się i nie „oddycha”, ubrania z akrylu szybko się mechacą i zużywają).

eko materialy liczy sie sklad
Fot. Adobe Stock

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.