koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Powstał kalkulator, który obliczy ile żyć uratujesz nosząc maseczkę!

Co się stanie, jeśli będziesz ją nosić przez dwa tygodnie?

Aleksandra Frankowska 14 października 2020 17:28
koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

Noszenie maseczek w Polsce staje się coraz bardziej kontrowersyjnym tematem. Niektórzy twierdzą, że nic one nie dają i są ich absolutnymi przeciwnikami. Gdyby jednak zastanowić się, czy noszenie maseczek może uchronić czyjeś życie? Omni Calculator to krakowski start-up, który stworzył produkt pozwalający określić ile osób można uchronić przed zakażeniem COVID-19, jeżeli tylko nosi się maseczkę.

Ile musisz nosić maseczkę, aby uratować ludzkie życie?

Maseczki są ponownie obowiązkowe w Polsce od 12 października. Istnieje ich kilka rodzajów, dlatego najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakiego materiału nosimy maseczki. Resztę zrobi za nas kalkulator przygotowany przez Omni Calculator. Określa on między innymi współczynnik Ro, czyli ile osób średnio zaraża chora osoba. Dla COVID-19 wynosi od 2,4 do 4,00 i na tej podstawie dokonuje obliczeń. Jeszcze jeden ważny element równania to procent społeczeństwa, który nosi maseczki. Wynik określa szacunkową liczbę osób, które mogą uniknąć zakażenia oraz ocalonych dzięki nam, ponieważ nosiliśmy maseczkę. Statystycznie rzecz ujmując, noszenie maseczki przez dwa tygodnie pozwala uratować jedno ludzkie życie.

Czy maseczki ratują ludzkie życie?

Jedno z badań naukowych dotyczących noszenia maseczek określiło, że zasłanianie nosa i ust jest kluczowe w walce z wirusem COVID-19. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową i mogą przenosić go osoby, które absolutnie nie wykazują objawów choroby. Badania w USA potwierdzają, że jeśli 80% Amerykanów nosiłoby maseczki za każdym razem wychodząc z domu, i byłby to maseczki o wysokiej i skutecznej filtracji, epidemia w tym kraju mogłaby zostać całkowicie wyeliminowana.

Rodzaje maseczek a ich skuteczność

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów maseczek, jednak ich skuteczność jest bardzo różna.

Maseczki materiałowe są przede wszystkim łatwo dostępne i tanie. Stanowią barierę dla płynów wydzielanych podczas kichania i kasłania, dzięki czemu ograniczają również wdychanie cząsteczek wirusa, które zawieszone są w powietrzu. Odpowiednio czyszczone i dezynfekowane, mogą być maseczkami wielokrotnego użytku.

Maseczki chirurgiczne również ograniczają wdychanie cząsteczek wirusa z powietrza, jednak wymagają częstego zmieniania i nie pomaga tutaj dezynfekcja.

Maseczki z filtrami N95/N99 w zależności od filtra, mają bardzo wysoką skuteczność chroniącą przed wirusem. Są niestety znacznie droższe od poprzednio wymienionych. Filtry, które są w nich umieszczone muszą być zmieniane zgodnie z określonymi zasadami.

Mity związane z maseczkami wciąż żywe

Osoby, które są przeciwne noszeniu maseczek wciąż powielają w społeczeństwie wiele mitów na ich temat. Jednym z nich jest fakt, że nie można w nich oddychać. Oczywiście nie jest to prawda, maseczki absolutnie nie wpływają na ilość pobieranego tlenu przez człowieka. Wiele osób uważa również, że jeśli nie jest się chorym, to maseczki nosić nie trzeba. To kolejny absurd, ponieważ osoby chorujące bezobjawowo rozprzestrzeniają wirusa i zarażają innych nieświadomie. A co z dystansem społecznym? Czy nosząc maseczkę, można już stawać blisko obcych osób? Absolutnie nie! Aby być bezpiecznym, warto wdrożyć w życie wszystkie zasady, również zachowanie odstępu 2 metrów w przestrzeni publicznej. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.