Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O tym się mówi

Minister zdrowia zapowiada regularne kontrole w sklepach!

Brak maseczki będzie skutkował wysokim mandatem!

Aleksandra Frankowska 3 sierpnia 2020 12:31
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Sytuacja w Polsce związana z koronawirusem bardzo dynamicznie się zmienia. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wciąż trzyma rękę na pulsie i zapowiada, że w najbliższym czasie w Polsce mogą zająć poważne zmiany. Wszystko ze względu na wzrost liczby zachorowań i dość lekceważące podejście obywateli do kwestii przestrzegania zasad sanitarnych, między innymi obowiązku noszenia maseczek w sklepach.

Kontrole w Polskich sklepach 2020

Szumowski bardzo stanowczo odniósł się do nieprzestrzegania przez Polaków nakazu noszenia maseczek. Minister zdrowia zapowiedział, że kontrole w sklepach ruszają już w tym tygodniu. Brak maseczki będzie wiązał się z karami finansowymi. Kontrole wykonywane będą zarówno przez policję, jak i służby sanitarne.

W kwestii noszenia maseczek nie ma wymówek. W tym tygodniu rozpoczynamy kontrole w sklepach. Niestety, trzeba przypomnieć ludziom, że to jest obowiązujące prawo.

Minister zdrowia zapytany w jednym z wywiadów, czy do Polski wkroczyła druga fala koronawirusa, był jednak dość sceptyczny.

Trudno powiedzieć, że to jest druga fala, to jest raczej takie falowanie. Rozluźnienia, mamy parę ognisk ze spotkań rodzinnych, wesel. Druga rzecz to duże ogniska, kopalnie, zakłady produkcyjne.

Obowiązek zakrywania nosa i ust w Polsce

Przypominamy, że maseczki są w Polsce w dalszym ciągu obowiązkowe na terenie sklepów, przystanków oraz w komunikacji miejskiej.

Nie ma żadnych danych, które by mówiły, że noszona maseczka zmniejsza ilość tlenu, który dochodzi do człowieka. Medyczne przeciwwskazania można policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli ktoś czuje dyskomfort nosząc maseczkę, może nosić przyłbicę.

Zmiany związane z weselami w Polsce

Chociaż obostrzenia w naszym kraju zostały bardzo pluzowane, już teraz minister zdrowia zapowiada kolejne zmiany legislacyjne, dotyczące chociażby wesel. Mówi się o specjalnym rejestrze wydarzeń tego typu, dzięki czemu łatwiejsze ma się okazać przeprowadzanie dochodzeń epidemicznych. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.