Komunikacja NVC
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Empatyczna komunikacja, czyli jak rozmawiać, by dojść do porozumienia

Poznaj skuteczną metodę na dobre relacje!

Paulina Filipowicz 20 kwietnia 2021 18:29
Komunikacja NVC
Fot. Adobe Stock

Rozmowy nie zawsze należą do łatwych. Każdemu z nas zdarza się prowadzić dyskusję, która jest pełna napięcia, a ostatecznie kończy się kłótnią. Niejednokrotnie też zapewne mierzyłeś się z sytuacją, kiedy rozmówca w ogólnie nie przyjmował Twoich argumentów. Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić jakość komunikacji z innymi, jak lepiej rozwiązywać konflikty czy prowadzić dyskusję pełne szacunku i zrozumienia, zapoznaj się z modelem NVC, czyli komunikacją bez przemocy!

Zdrowe granice w związku. Jak je wyznaczyć?

Komunikacja NVC – co to jest?

Komunikacja NVC, czyli porozumienie bez przemocy, często nazywane jest również empatyczną komunikacją.  To sposób prowadzenia rozmowy opracowany przez psychologa klinicznego Marshalla Rosenberga, który w swojej pracy badawczej próbował odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania: co sprawia, że często stosujemy komunikaty nacechowane przemocą w stosunku do drugiego człowieka? Co pozwala niektórym ludziom pozostać współczującym i rozumiejącym?

W oparciu o swoje obserwacje i badania Marshall Rosenberg stworzył komunikację NVC. Jest to sposób porozumiewania, który opiera się na skupieniu uwagi na uczuciach i potrzebach własnych oraz rozmówcy. NVC dzięki odpowiednim zasadom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie możliwości wystąpienia agresji w dialogu w jakiejkolwiek formie.

Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Porozumienie bez przemocy. Jak je stosować?

Choć stosowanie metody Porozumienia bez przemocy może początkowo wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości jest ona bardzo intuicyjna. NVC składa się 4 kroków:

1. Fakty/obserwacje

W pierwszym kroku zajmujemy się samymi faktami.  Na tym etapie rozmowy mamy odróżnić obserwacje od naszych interpretacji i osądów. Mówimy o tym, co się wydarzyło, bez oceniania, krytyki i nadawania znaczenia sytuacji.

2. Uczucia

W drugim etapie przedstawiamy nasze uczucia, emocję związane z zaistniałą sytuacją z punktu pierwszego. Opisanie swoich uczuć pozwoli rozmówcy zrozumieć, dlaczego ten aspekt ma znaczenie i jakie wywołuje w tobie emocje.

3. Potrzeby

Na etapie potrzeb dzielimy się z drugą stroną naszymi pragnieniami. Według NVC to właśnie niezaspokojone potrzeby są źródłem konfliktów, dlatego warto o nich mówić. To one są również głównym źródłem tego, jak się czujemy.

4. Prośby

Gdy już opisaliśmy fakty, opowiedzieliśmy o związanych z nimi emocjami i przedstawiliśmy swoje potrzeby, możemy przejść do etapu prośby. W tym ostatnim kroku komunikacji NVC przedstawiamy, czego oczekujemy od drugiej strony w związku z sytuacją. Nie jest to żądanie, ale prośba o konkretne działanie.

Mówienie o swoich uczuciach i potrzebach oraz słuchanie innych w ten sam sposób pozwala nam wejść w najgłębszy poziom rozmowy. Stosując Porozumienie bez Przemocy okazujemy chęć zrozumienia, stajemy się bardziej świadomi emocji i potrzeb, zarówno swoich, jak i innych osób. Wprowadzając model NVC do codziennej komunikacji dajemy sobie również możliwość do rzeczywistego dostrzeżenia drugiego człowieka.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?