czy jesteś w związku współzależnym
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Oto 4 znaki świadczące o tym, że jesteś w związku współzależnym

Sprawdź, jak można naprawić taką relację

Paulina Filipowicz 15 kwietnia 2021 15:29
czy jesteś w związku współzależnym
Fot. Adobe Stock

Pierwszym krokiem na drodze do zbudowania zdrowej relacji jest zrozumienie znaczenia współzależnego związku. Eksperci twierdzą, że jest to wzorzec zachowania, w którym uzależniasz się od uznania partnera, a jego postawa wobec ciebie decyduje o twoim poczuciu własnej wartości i tożsamości. Oto przykłady zachowań, które mogą oznaczać, że jesteś w związku współzależnym.

Zdrowe granice w związku. Jak je wyznaczyć?

Nie jesteś w stanie podejmować decyzji bez udziału partnera

Nie chodzi o to, że nie możesz pytać partnera o opinię na różne tematy. Wspólne dyskusje i wysłuchiwanie stanowiska drugiej strony jest bardzo ważne w relacji. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynasz zauważać, że nie potrafisz podjąć decyzji bez zatwierdzenia ze strony swojej drugiej połówki. Niestety taka sytuacja jest niezdrowa zarówno dla Ciebie, jak i partnera. Jeśli przestaniesz samodzielnie podejmować decyzję na temat swojego życia, powoli zaczniesz czuć, że tracisz nad nim kontrolę.

Pokaż sobie, że nie w każdej kwestii potrzebujesz aprobaty innych. Masz wystarczająco dużo odwagi i mądrości, by decydować o sobie w ważnych dla siebie kwestiach. Twój parter z pewnością też poczuje ulgę, że nie musi być osobą decydującą w każdej kwestii, a ty świetnie sobie radzisz.

Wszystko robicie razem

Czy pamiętasz kiedy ostatni raz spędzaliście czas wolny oddzielnie? Jeśli odpowiedź brzmi nie, najprawdopodobniej wszystko robicie wspólnie! Warto przypomnieć sobie, że w zdrowych związkach każdy partner może mieć swoje grono przyjaciół, własne zainteresowania i pasje. Wchodząc w relacje jest to zrozumiałe, że od tego momentu większość czasu będziecie spędzać we dwoje, ale trzeba pamiętać, by zostawić też przestrzeń na chwile bez drugiej połówki. Taka rozłąka raz na jakiś czas pozwoli wam zbudować zdrową, osobistą niezależność.

Boisz się powiedzieć „nie” swojemu partnerowi

Asertywność w związku to element niezbędny to stworzenia zdrowej, wspierającej relacji. Jeśli zauważysz, że czujesz niepokój, kiedy mówisz „nie” swojemu partnerowi, może to być oznaką współzależności. Warto wówczas zastanowić się skąd wynika ten lęk. Może boisz się się odrzucenia albo masz za sobą trudne doświadczenia zranienia w przeszłości.

To ważny temat do rozmów – daj znać partnerowi, że masz z tym problem, być może wspólnie znajdziecie rozwiązanie. Pamiętaj też, by w razie potrzeby korzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty, który pomoże ci odbudować wewnętrzne poczucie własnej wartości. Daj sobie przyzwolenie w związku na bycie autentyczną wersją siebie.

Czujesz odpowiedzialność za zachowanie partnera

Kolejną oznaką współzależności w związku jest branie odpowiedzialności za zachowania i błędy partnera. Jeśli masz w sobie poczucie winy lub wstydzisz się za czyny drugiej osoby, być może nadszedł czas, by przyjrzeć się tej zależności. Pamiętaj, że nawet będąc w wieloletniej relacji, wciąż odpowiadasz tylko za siebie. Nie chodzi o to, by nie rozmawiać o zachowaniach, które według ciebie są nieodpowiednie. Sens w tym, żeby pamiętać, że jesteś odrębną osobą i pozwolić sobie na zwolnienie odpowiedzialności za to, co nie jest zależne od ciebie.  

Jak można przewidzieć rozpad związku? Te 4 zachowania źle wróżą relacji

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…