kryzys w związku
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Jak można przewidzieć rozpad związku? Te 4 zachowania źle wróżą relacji

Znasz teorię Czterech jeźdźców Apokalipsy?

Paulina Filipowicz 13 kwietnia 2021 14:29
kryzys w związku
Fot. Adobe Stock

Choć miłość jest piękna, każdy kto był choć raz w relacji intymnej przyzna, że nie jest łatwa. W każdym związku zdarzają się wzloty i upadki, jednak czasem trudno ocenić, kiedy sprzeczki przeradzają się w poważniejszy kryzys. Na szczęście z pomocą przychodzi nauka, a dokładnie John Gottman, profesor psychologii klinicznej, który przez ponad cztery dekady wykonywał obszerne badania nad przewidywaniem rozwodów i stabilnością małżeństw. Gottman i jego współpracownicy wykazali, że rozpad związku można przewidzieć z dokładnością do 96% poprzez identyfikację obecności kilku konkretnych zachowań partnerów względem siebie nawzajem. Zachowania te zostały nazwane mianem Czterech jeźdźców Apokalipsy. Należą do nich: krytyka, pogarda, postawa obronna oraz obojętność.

5 kluczy do udanego związku

Czterej jeźdźcy Apokalipsy – jak przewidzieć rozpad związku

  • Krytyka

Pierwsze zachowanie wróżące kryzys w relacji to krytyka partnerów wobec siebie nawzajem. Warto jednak zaznaczyć, że krytyka odnosi się do atakowania lub poniżania charakteru i osobowości drugiej osoby, a nie do samego zachowania. Kiedy krytykujesz swojego partnera, po prostu sugerujesz, że ogólnie jest z nim coś nie tak.

Nie oznacza to jednak, że ​​nie powinniście rozmawiać o zachowaniach, które cię denerwują. Wręcz przeciwnie – wyrażanie swoich uczuć jest w porządku. Ale ważny jest sposób, w jaki to robisz. Zamiast krytykować całą osobę partnera, spróbuj odnosić się do konkretnego zachowania, które chcesz zmienić.

  • Pogarda

Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla miłości niż pogarda, czyli każde zachowanie, które atakuje poczucie wartości partnera. Objawia się wtedy, gdy wykazuje się brak szacunku dla drugiej osoby i stawia się siebie samego na wyższym poziomie. Jakie zachowania świadczą o pogardliwym podejściu? Przewracanie oczami, szyderstwo, wyzwiska, wrogi humor, a nawet sarkazm.

 Jak poradzić sobie z pogardą w związku? Na początek spróbujcie zrozumieć z jakiego powodu pojawił się konflikt. Skoncentrujcie się na tym, zamiast używać pasywno-agresywnych sposobów, aby wyrazić swoją złość. Nawet w trudnych emocjach, mówcie do siebie z szacunkiem, nie wypominajcie starych błędów z przeszłości.  Gdy emocje opadną, przyłap swojego partnera na robieniu czegoś dobrze i powiedz mu, że doceniasz jego starania.

  • Postawa obronna, defensywność

Defensywność to próba odparcia postrzeganego ataku. Zachowania wynikające z postawy obronnej to m.in. liczne wymówki, przeciwstawianie się, wycofywanie się z rozmowy, unikanie dyskusji. Oosby stosujące defensywne uniki zwykle robią to, gdyż czują się atakowane. Warto jednak pamiętać, że postawa obronna rzadko się sprawdza, ponieważ jest tak naprawdę kolejną forma obwiniania. Antidotum na defensywność może być otwartość na uczucia drugiej osoby, aktywne słuchanie, przyjęcie odpowiedzialności za swoje zachowania.

  • Obojętność

Obojętność pojawia się wtedy, gdy zamiast konfrontować się z problemami w związki, podejmuje się działania unikowe, jak ignorowanie, niechęć do wyrażania swoich uczuć,  milczenie, monosylabowe odpowiedzi, brak czasu. Czasami taka postawa może wydawać się skuteczna, by uspokoić emocję, jednak w drugiej osobie może zrodzić ogrom frustracji i niezrozumienia. Jak więc uniknąć obojętnej postawy? Powiedz partnerowi, że potrzebujesz przerwy od dyskusji na temat konfliktu i zapewnij, że ​​wrócisz do rozmowy, gdy oboje będziecie gotowi. Spróbuj w spokoju przyjrzeć się własnym lękom i wyobrażeniom o tym co się stanie, jeśli wyrazisz uczucia bezpośrednio partnerowi. Gdy będziesz gotów, wróć do rozmowy.

Efekt Michała Anioła, czyli  jak „rzeźbić” swoje relacje w związku

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…