Jakie klejnoty z okazji zaręczyn dostały królowa Elżbieta II, księżna Diana, Kate i Meghan Markle?

Marta Cieplak 29 września 2022 14:57

Brytyjska rodzina królewska słynie z posiadania niezwykłych klejnotów, a w szczególności tiar, broszek czy naszyjników, z których najdroższe warte są... nawet 100 milionów złotych! Część z nich królowa Elżbieta II pożyczała kobietom z młodszego pokolenia na wyjątkowe okazje, takie jak śluby czy chrzciny. Jest jednak element, który każda z członkiń rodziny królewskiej ma na własność – to pierścionek zaręczynowy. Zobaczcie te najpiękniejsze!

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania. Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II: Oficjalny dokument ujawnił prawdę

Pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej

Pierścionek zaręczynowy w rodzinie królewskiej musi się wyróżniać. Musi być duży, efektowny i oczywiście bardzo kosztowny. Co ciekawe, modę na kolorowe kamienie szlachetne w biżuterii zaręczynowej zapoczątkowała Wallis Simpson, a konkretniej jej mąż - książę Edward, który oświadczył jej się wręczając pierścionek z szafirem. Od tego czasu w rodzinie królewskiej pojawiała się biżuteria z rubinami, a nawet pomarańczowymi diamentami. To nie oznacza jednak, że klasyczne diamenty wyszły z mody. Absolutnie nie! Nosiła je m.in. królowa Elżbieta II. Jak wygląda? I jak wypada na tle innych pierścionków zaręczynowych na brytyjskim dworze? Zobaczcie z bliska w naszej galerii. 

1/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sara Ferguson królowa Elżbieta II
Copyright @Getty Images
1/11

Królowa Elżbieta II

Pierścionek zaręczynowy królowej podarowany jej przez księcia Filipa w 1947 roku jest tak klasyczny, że nigdy nie wyjdzie z mody. 

2/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  królowa Elżbieta II
Copyright @Getty Images
2/11

Umocowane w nim diamenty pochodzą z tiary, która pierwotnie należała do matki Filipa, księżniczki Alicji z Grecji. Okrągły, 3-karatowy kamień centralny otaczają skupiska mniejszych kamieni, a wszystko to osadzone jest w ponadczasowej platynie.

3/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sara Ferguson księżniczka Małgorzata
Copyright @Forum
3/11

Księżniczka Małgorzata

Siostra królowej Elżbiety II nosiła pierścionek z dużym rubinem otoczonym mniejszymi diamentami, który przypominał pąk róży. To nawiązanie do jej drugiego imienia - Rose, czyli właśnie Róża.

4/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sara Ferguson Diana
Copyright @Getty Images
4/11

Księżna Diana

Mówi się, że książę Karol oświadczył się Dianie wręczając jej kolekcję pierścionków do wyboru prosząc, by wybrała swój ulubiony. Wybór padł na 12-karatowy owalny niebieski szafir cejloński osadzony w 18-karatowym białym złocie i otoczony 14 mniejszymi diamentami.

5/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sarah Ferguson
Copyright @Getty Images
5/11

Księżna Yorku

Pierścionek zaręczynowy Sary Ferguson pochodzi od Garrarda - tego samego jubilera, który zaprojektował pierścionek dla Diany. Owalnie szlifowany rubin birmański jest otoczony 10 diamentami i osadzony na złotej obrączce.

6/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sarah Ferguson
Copyright @Getty Images
6/11

Mówi się, że jego kolor miał pasować do ogniście czerwonych włosów księżnej.

7/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Sara Ferguson Camilla
Copyright @Getty Images
7/11

Camilla Parker Bowles

Książę Karol oświadczył się swojej wieloletniej ukochanej Camilli Parker Bowles pierścionkiem z kolekcji swojej babci.

8/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Camilla
Copyright @Getty Images
8/11

W pierścionku w stylu art deco króluje duży diament o szmaragdowym szlifie, otoczony mniejszymi diamentami.

9/11
królewskie pierścionki zaręczynowe Kate Middleton
Copyright @
9/11

Księżna Kate

Książę William oświadczył się Kate Middleton wręczając jej pierścionek, który nosiła jego matka - księżna Diana. Eksperci twierdzą, że właśnie z tego powodu pierścionek ten jest dziś bezcenny.

10/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej  Meghan Markle
Copyright @Getty Images
10/11

Księżna Meghan

Książę Harry sam zaprojektował pierścionek zaręczynowy dla Meghan. Wykorzystano w nim duży diament z Botswany oraz dwa mniejsze diamenty pochodzące z kolekcji jego zmarłej matki, Diany. 

11/11
pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej
Copyright @Getty Images
11/11

Księżniczka Eugenia

Narzeczony Eugenie, Jack Brooksbank, oświadczył się jej pierścionkiem z szafirem Padparadscha otoczonym diamentami. Co ciekawe, jest on uderzająco podobny do rubinowego pierścionka zaręczynowego jej matki, księżnej Yorku.

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?