Królowa Elżbieta II, 28.06.2022
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Przyczyna śmierci królowej Elżbiety II: Oficjalny dokument ujawnił prawdę

Na co zmarła monarchini?

Maria Elas 29 września 2022 17:46
Królowa Elżbieta II, 28.06.2022
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Chociaż wiele ludzi spekulowało o prawdziwym powodzie śmierci królowej Elżbiety II, doszukując się u niej wszelkich chorób, na opublikowanym w rejestrze akcie zgonu królowej jako przyczynę jej zgonu wpisano po prostu „podeszły wiek”. W dniu śmierci monarchini miała 96-lat, co czyni ją najdłużej panującą władczynią w historii.

Śmierć królowej Elżbiety II

Na akcie zgonu królowej zobaczyć możemy, że zmarła 8 września o 15:10 w zamku Balmoral w Szkocji. Dokument podpisała jej córka, księżniczka Anna. BBC News potwierdziło śmierć brytyjskiej monarchini tego samego dnia o 18:31 po oficjalnym oświadczeniu brytyjskiej rodziny królewskiej, które brzmiało: „Królowa zmarła w swoim pokoju w Balmoral dziś po południu”.

Czas śmierci potwierdza, że królowa zmarła, gdy wielu członków jej rodziny wciąż było w podróży, by się z nią pożegnać. Król Karol III, Królowa Małżonka Camilla i Księżniczka Anna byli przy niej w czasie jej śmierci, ponieważ już wcześniej spędzali czas w Szkocji. Synowie królowej, książę Edward oraz książę Andrzej, a także jej wnuk, książę William, przylecieli na niedalekie lotnisko w Aberdeen o 15:50 i dotarli do Balmoral tuż po 17:00. Książę Harry wraz z żoną, księżną Meghan, dołączyli do reszty rodziny tuż przed 20:00.

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę George pokłócił się z kolegami. Syn Kate i Williama pokazał charakterek

Królowa Elżbieta II, 28.04.2022
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, 28.04.2022

Królowa Elżbieta II i Liz Truss, 6.09.2022
Fot. Jane Barlow - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II i Liz Truss, 6.09.2022

Co było przyczyną śmierci królowej Elżbiety II?

Chociaż za oficjalny powód śmierci Elżbiety uznano jej podeszły wiek, według ekspertki królewskiej, Katie Nicholl, królowa „ostatecznie zmarła z powodu złamanego serca”, dodając, że nigdy nie była taka sama po śmierci swojego męża, księcia Filipa. Jak mówiła dla „Entertainment Tonight”, „Elżbieta nie byłaby taką królową bez wsparcia Filipa. Wspierał ją we wszystkim, co robiła w życiu. Coś w niej umarło, kiedy odszedł”. Para była małżeństwem przez 74 lata. Trumna księcia Filipa spoczęła obok trumny królowej Elżbiety II podczas prywatnej ceremonii, w której uczestniczyli tylko członkowie rodziny królewskiej. Pochówek nastąpił po pogrzebie państwowym w Opactwie Westminsterskim i uroczystym pożegnaniu, które odbyło się w zamku Windsor.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Książę Harry postanowił ocenzurować autobiografię. Nie chce, by ludzie się od niego odwrócili

Królowa Elżbieta II i książę Filip, 18.11.2007
Fot. Tim Graham/Getty Images

Królowa Elżbieta II i książę Filip, 18.11.2007

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?