Fot. East News
URODZINY GWIAZD

Sekrety dworskiej etykiety, czyli czego nie może robić, ani nosić Meghan?

Księżna ma dziś urodziny!

Gabriela Czernecka, Sabina Zięba 4 sierpnia 2018 09:58
Fot. East News

Meghan Markle już jako zaledwie kandydatka na żonę księcia musiała nauczyć się kilku zasad, jakie panują w rodzinie królewskiej. Zrezygnowała z social mediów, zaczęła nosić skromniejsze stylizacje, zakończyła aktorską karierę. Szybko okazało się, że to dopiero początek zasad, których musi przestrzegać. Brytyjska rodzina królewska od stuleci przestrzega dress codu czy zasad dworskiej etykiety. Czego już nigdy nie będzie mogła zrobić księżna Meghan?

Samotne wyjścia księżnej Sussex

O ile wyprawy na mecz polo w towarzystwie przyjaciółki czy oglądanie meczu Wimbledonu z trybun są akceptowalne, o tyle samotne wyjście na zakupy kompletnie nie wchodzi w grę. I nie chodzi tylko o względy bezpieczeństwa. Księżnej po prostu nie wypada chodzić samotnie - jej życie prywatne ma się dziać jedynie poza zasięgami kamer, a wszędzie gdzie pojawia się publicznie pełni funkcje z ramienia królowej. Nie może więc paradować po galeriach handlowych czy przechadzać się z kawą po alejkach londyńskich parków. 

Głosowanie w wyborach

Choć prawo oficjalnie tego nie zabrania, to jak podaje strona internetowa Pałacu Kensington, przyjęte jest, że przedstawiciele monarchii nie powinni głosować w wyborach. Jest to uważane za niekonstytucyjne. W momencie ślubu Meghan pozbyła się więc prawa do wyrażania swego głosu w wyborach i referendach. 

Malowanie paznokcie

Księżna Sussex oczywiście może mieć pomalowane paznokcie, ale jedynie na kolory akceptowalne przez królową. Należą do nich jedynie jasne barwy, najlepiej w kolorze nude, czyli takie, które uznawane są za eleganckie, nie rzucają się w oczy i wyglądają naturalnie. 

Królowa zawsze na pierwszym miejscu

To zasada, którą musza wyznawać wszyscy członkowie royal family. Meghan nie może pójść spać wcześniej niż królowa, ale to dotyczy tylko czasu, w którym nowa księżna towarzyszy królowej. Wówczas nie może wcześniej od niej wyjść, wstać od stołu czy udać się do łóżka.

Siadanie z nogą na nogę

Podczas oficjalnych wyjść zabrania się zakładania księżnej nogi na nogę. Meghan już udało się złamać tę zasadę, ale miejmy nadzieję, że więcej razy tej wpadki nie popełni. Ostatecznie dopuszczalne jest krzyżowanie kostek, ale królowa za tym nie przepada. Skąd taki zakaz? Księżne powinny siedzieć tylko ze złączonymi nogami, co pomaga im uniknąć podwinięcia się sukienki czy ukazania swojej… bielizny.

Publiczne okazywanie uczuć

Choć w tej kwestii królowa jest raczej otwarta, to jednak nikt z rodziny królewskiej stara się tego nie nadużywać. Oficjalnego zakazu nie ma, ale królewskie małżeństwa raczej starają się tego przestrzegać.

Selfie z księżną Meghan

Królowa Elżbieta II jest świetnie zaznajomiona ze współczesną technologią, nawet ma konto na Facebooku (!), ale selfie nie przepuści. Podobno monarchini uważa, że to lekceważące, by robiąc sobie zdjęcie odwracać się tyłem do niej, co jest wyrazem braku szacunku, a na to Elżbieta II pozwolić sobie nie może! 

Czego nie może jeść Meghan?

Królewska etykieta zabrania także Meghan... jedzenia publicznie. Nie wlicza się tu oczywiście oficjalnych obiadów i kolacji. Mówi się, że stosowanie się do tej zasady ma zapobiec wpadkom rodziny królewskiej, w końcu żaden z członków royal family nie chciałby zdjęcia z otwartą buzią lub z niekorzystnym wyrazem twarzy.... To jednak nie koniec zakazów od królowej.

Meghan nie może jeść czosnku

Będąc w temacie jedzenia, Meghan nie wolno także spożywać... czosnku czy cebuli, ale spokojnie, chodzi tylko o oficjalne kolacje lub obiady. Jeśli Meghan ma ochotę na czosnkowe przyjemności, może oddać się im w domowym zaciszu. Będąc w podróży księżnej Meghan nie wolno także jeść owoców morza. Chodzi przede wszystkim o skorupiaki - krewetki, małże czy ośmiorniczki. Chodzi o obawę przed zatruciem pokarmowym, które po pierwsze powoduje ogromny dyskomfort, ale zakłóca także napięty harmonogram wizyty.

Odpowiednie słownictwo

Niewielu wie, że członkom rodziny królewskiej nie wypada używać pewnych sformułowań. Nie wolno mówić im np. „Miło cię poznać”, „Zamiast tego, księżna poznając kogoś powinna zapytać "jak się miewasz?”, mówi Ingrid Seward, biografka rodziny królewskiej. Podobno członkowie royal family nie używają także słowa „toaleta”.

Picie herbaty w royal family

Co ciekawe, nawet tak banalna czynność jak picie herbaty, jest na dworze królewskim ściśle określone. Zgodnie z zasadą filiżankę powinno trzymać się tak, by przy każdym kolejnym łyku dotykać jej wargami w tym samym miejscu. Zostawienie śladu po szmince jest niedopuszczalne! 

Zakazane obuwie

Księżna Meghan obowiązuje również zakaz noszenia koturnów. Wydaje się to być zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że księżna Kate widywana była w letnich espadrylach na platformie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ona wybierała je tylko podczas urlopu, a nie w sytuacjach oficjalnych. Jest to zasada ustanowiona przez królową Elżbietę II. Podobno nie lubi tego typu obuwia i tego samego wymaga od innych. Niedawno Vanity Fair informował: „Królowa nie jest fanką butów na koturnie. Naprawdę nie znosi takich butów i to fakt doskonale znany wśród wszystkich kobiet na dworze królewskim”.

Określona długość

Sztywny protokół określa także, jak powinny wyglądać ubiory nieformalne rodziny królewskiej. Za każdym razem, gdy tylko ktoś z jej członków może być widziany publicznie, musi przestrzegać reguł dress code'u. Dla pań jedynym akceptowalnym strojem jest dzienna sukienka, która sięga nie wyżej niż ok. 5 cm powyżej kolana lub spodnie połączone z marynarką albo kardiganem. Meghan musi w takim razie zrezygnować z  krótkich spodenek oraz mini.

Zakryty dekolt

Stylizacje księżnej mogą mieć delikatne wycięcie, ale nie mogą podkreślać piersi, dlatego też większość kreacji kobiet w brytyjskiej rodzinie królewskiej zaczyna się tuż pod szyją.

Obowiązkowy kapelusz

Tradycja ta sięga lat 50., kiedy to damy z wyższych sfer rzadko pokazywały swoje włosy publicznie. Z biegiem lat kapelusze ewoluowały od prostych akcesoriów po spektakularne ozdoby. Meghan musi się do nich przyzwyczaić, bowiem to obowiązkowy element garderoby w czasie oficjalnych wyjść.

Żadnej czerni

Czarne kreacje kobiet dopuszczone są wyłącznie na wieczorne wyjścia, choć zdecydowanie lepiej postawić wówczas na ciemny granat. W przeciągu dnia ten kolor jest zakazany. Jednak będąc w podróży każdy członek rodziny królewskiej musi mieć przy sobie czarną garderobę żałobną. Owa zasada obowiązuje od momentu śmierci króla Jerzego - informacja ta zaskoczyła Elżbietę i jej męża Filipa podczas podróży w Afryce. Brak odpowiedniej do okazji garderoby zmusił ich do powrotu w rzeczach, w których opuścili Anglię.

Zakaz ściągania wierzchniego okrycia

Kiedy księżna pojawi się gdzieś publicznie w kurtce lub żakiecie, nie może ściągnąć okrycia w obecności poddanych, ani zawiesić go sobie na ramionach uwalniając ręce. Zakazane jest również odkrywanie ramion.

Tajemne obciążniki

Okazuje się, że kobiety w brytyjskiej rodzinie królewskiej stosują specjalne obciążenie wewnątrz kreacji, by sukienki, ani spódnice, mające tendencję do falowania i podwiewania przez wiatr do góry, nie odsłoniły zbyt dużo sylwetki.

Księżna Meghan dziś świętuje swoje 37. urodziny. Życzymy jej wszystkiego najlepszego i mamy nadzieję, że w tak ważnym dniu o lekkie łamanie etykiety, nikt nie będzie się czepiał.  

Księżna Meghan, garderoba księżnej Meghan, Meghan Markle
Fot. East News

Książę Harry i księżna Meghan, Meghan Markle
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.