Sabina Zięba 3 sierpnia 2017 10:30
1/7
Copyright @East News
1/7

Lata 80. należały do księżnej Diany! Ta skromna przedszkolanka, stając się członkiem rodziny królewskiej, momentalnie zyskała miano ikony stylu. Już sama jej suknia ślubna stworzona przez Davida i Elizabeth Emanuel zapoczątkowała modę na obszerne krynoliny z tafty. Od tamtego momentu jej styl był śledzony przez kobiety na całym świecie. Mimo że księżna musiała sztywno trzymać się etykiety, jej stylizacje nigdy nie były nudne. Potrafiła łączyć elegancję z modowymi hitami. Kochała zabawę kolorami, nie bała się ryzyka. Jak czytamy w VIVA! MODA : „Na wieczorne wyjścia i gale wybierała kolorowe kreacje, bogato zdobione, czasem aż ekstrawaganckie. Może dlatego, że gdy na pierwsze oficjalne spotkanie w City of London włożyła czarną suknię z odsłoniętymi ramionami i plecami, i kuszącym dekoltem, książę ją skrytykował. Uważał, że czarny kolor nie jest odpowiedni dla młodej dziewczyny i że ludzie ubierają się tak tylko na pogrzeby”.

Polecamy też: Jak przedszkolanka, która wyszła za księcia, stała się ikoną stylu i do dzisiaj inspiruje miliony?
 

Kim była Catherine Walker?

Księżna Diana miała za zadanie promować modę brytyjską, dlatego też najczęściej wybierała rodzimych projektantów. Wiadomo jednak, że w doborze stylizacji polegała wyłącznie na jednej osobie - Catherine Walker. Kim była ta elegancka, szczupła brunetka?

Catherine Walker urodziła się 27 czerwca 1945 roku w Pas-de-Calais we Francji. Studiowała estetykę i filozofię, a później przeprowadziła się do Londynu, żeby napisać doktorat. Nie planowała wtedy jeszcze, że zostanie tam do końca życia. Pracowała w Instytucie Francuskim przy Ambasadzie Francji, gdzie poznała swojego męża, adwokata Johna Walkera, z którym pobrała się w 1970 roku. Urodziła mu dwie córki, ale ich szczęście trwało jedynie pięć lat… W 1975 roku John zginął w wypadku, a Catherine musiała samodzielnie utrzymać rodzinę. Zaczęła projektować ubranka dla dzieci, które sprzedawała przechodniom na ulicy. Gdy zdobyła doświadczenie, a także zyskała grono wiernych klientek, zaczęła tworzyć ubrania dla kobiet (m.in. suknie wieczorowe oraz ślubne) i dwa lata później otworzyła własną firmę, Chelsea Design Company. Dlaczego nazwa nie nawiązywała do jej nazwiska? Jak tłumaczyła: „We Francji wyśmiano by każdego, kto założyłby atelier krawieckie wywieszając szyld ze swoim nazwiskiem, nie mając dostatecznych umiejętności”. Zmieniło się to dopiero w 1994 roku, kiedy przemianowała markę na Catherine Walker & Co.

Firmę tworzyła wraz ze swoim drugim mężem, wykładowcą Saidem Cyrusem, który po jej śmierci 23 września 2010 roku przejął funkcję głównego projektanta. Przez lata Catherine zdobyła wiele nagród i wyróżnień – m.in. British Fashion Awards, a także tytuł Projektanta Roku magazynu Glamour. Rzadko udzielała wywiadów i unikała rozgłosu. Tworzyła dwie kolekcje rocznie, jednak nie prezentowała ich na pokazach mody. Nie goniła ślepo za trendami, lecz realizowała własne wizje, bazując na równowadze, elegancji i wdzięku. Spodobało się to wielu znanym kobietom, m. in. Lady Helen Taylor, Shakirze Caine, Darcey Bussell, ale to księżna Diana rozsławiła markę na całym świecie.

Polecamy też: Ikona mody nawet po śmierci. W Londynie otwarto wystawę najpiękniejszych strojów księżnej Diany
 

Współpraca z rodziną królewską

Catherine Walker pracowała z Dianą przez 16 lat. Poznały się w 1981 roku, trzy miesiące po ślubie z księciem Karolem. Przez ten czas projektantka stworzyła dla księżnej ponad tysiąc kreacji, łącznie z suknią, w której ta została pochowana - Diana zamówiła tę kreację u projektantki zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Teraz marka ponownie cieszy się wielką popularnością, a wszystko dzięki... księżnej Kate! Nie od dziś wiadomo, że żona księcia Williama inspiruje się stylem „królowej ludzkich serc", a czasem nosi także jej biżuterię. Nawet podczas niedawnej wizyty w Polsce zaprezentowała się w niebieskim płaszczu marki Walker.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie możecie zobaczyć najspektakularniejsze i najbardziej znane stylizacje Diany projektu Catherine, a także kreacje księżnej Kate.

2/7
Copyright @Pinterest
2/7

To jedna z najbardziej znanych sukni Diany projektu Catherine Walker. Księżna pojawiła się w niej w 1987 roku podczas festiwalu w Cannes.

Polecamy też: Jak prezentowały się gwiazdy na gali zamknięcia festiwalu w Cannes? Kogo nagrodzono Złotą Palmą?

3/7
Copyright @East News
3/7

Księżna Kate w tym płaszczu projektu Catherine Walker pojawiła się podczas wizyty w Warszawie i w Berlinie.

Polecamy też: W naszym kraju księżna Kate zachwyciła wyglądem. A jak prezentuje się podczas wizyty w Niemczech?

4/7
Copyright @Pinterest
4/7

Tę suknię, zwaną Elvis Dress, projektu Walker, Diana założyła dwukrotnie: w 1989 roku na galę British Fashion Awards, a także w 1997 podczas wizyty w Hong Kongu.

Polecamy też:
Pippa Middleton i James Matthews już się pobrali. Zobacz, jak wyglądała ceremonia!

5/7
Copyright @East News
5/7

Księżna Kate w ubiegłym roku podczas wizyty w Holandii w komplecie marki Catherine Walker.

Polecamy też: Mini zestawy księżniczki Charlotte zachwycają cały świat! Zobacz jej ostatnie kreacje

6/7
Copyright @Pinterest
6/7

Księżna Diana w 1993 roku w Manchesterze w fuksjowym płaszczyku od Catherine Walker. 

Polecamy też: Te kreacje zrobiły wrażenie na całym świecie! Poznaj najlepiej ubrane bohaterki filmowe

7/7
Copyright @Pinterest
7/7

Księżna Kate podczas tegorocznego finału Wimbledonu w sukience z kwiatowym motywem marki Catherine Walker.

Polecamy też: Boho-chic wciąż nie wychodzi z mody! Zobacz najlepsze propozycje sukienek

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.