Rocznica urodzin księżnej Diany
Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Dlaczego księżna Diana nigdy nie nosiła tej jednej rzeczy?

Wyszedł na jaw jej kolejny sekret...

Marcin Brzeziński 14 marca 2021 12:29
Rocznica urodzin księżnej Diany
Fot. East News

W swej książce Diana: The Secrets of Her Style brytyjska dziennikarka Diane Clehane zbadała wiele zaskakujących aspektów stylu uwielbianej do dziś Królowej Ludzkich Serce. Jedno z najciekawszych ustaleń, do jakich doszła analizując tysiące zdjęć księżnej Walii dotyczyło butów księżnej. Okazało się mianowicie, że Diana Spencer odkąd weszła do rodziny królewskiej 29 lipca 1981 roku nigdy nie założyła… sandałków, ani butów z odkrytymi palcami! Diane Clehane jest w tym przypadku bardzo zasadnicza i podkreśla, że nie zdarzyło się to ani jeden raz. Jak wytłumaczyć ten fakt? Autorka Diana: The Secrets of Her Style podejrzewa, że księżna Diana unikała butów z odkrytymi palcami, bo nie chciała urazić królowej Elżbiety II. Nam to wyjaśnienie nie wydaje się do końca przekonywujące, bo Diana łamała przecież inne reguły dworskiej etykiety dotyczące stylu (o jednym z takich przypadków przeczytacie poniżej). Buty z odkrytymi palcami noszą także księżne Kate i Meghan, a królowa nie wydaje się specjalnie tym oburzona. Bardziej prawdopodobne więc, że po prostu księżna Diana takich butów nie lubiła. Tak czy inaczej, odkrycie Diane Clehane to jednak dobra okazja by przypomnieć inne sekrety związane z butami księżnej Walii. A wbrew pozorom była ich niemało.

Jakie buty nosiła księżna Diana?

Im gorzej układało się w jej małżeństwie z księciem Karolem tym… wyższe obcasy miały szpilki, które zakładała księżna Diana! Do takich wniosków doszedł jakiś czas temu brytyjski dziennik Daily Mail. Wedle ustaleń brytyjskiego tabloidu na początku swego pobytu w Buckingham Palace księżna zawsze wybierała zabudowane buty na niskim obcasie. Obowiązkowo w pasującym do reszty stroju kolorze. Jak pisze Daily Mail, nie chciała się wydawać… wyższa od swego małżonka. Dopiero, gdy w jej związku pojawiły się trudności zdecydowała się na wyższe szpilki. W tym czasie poznała też swego ulubionego szewca - a był nim Jimmy Choo. Za jego sprawą pokochała zawrotnie wysokie szpilki. Kiedy Choo ostrzegał ją przed pewnymi obcasami, miała podobno powiedzieć:

Nie martw się. Nie będę w nich chodziła na długie spacery. Chcę być po prostu wyższa od niego!

Księżna Diana w butach ulubionego szewca - Jimmy Choo.

Tej rzeczy księżna Diana nigdy nie założyła
Fot. East News, Getty Images

Księżna Diana lansuje trendy i łamie reguły dworskiej etykiety

To nie koniec sekretów związanych z butami księżnej Diany. To ona jako pierwsza już w 1997 roku zaczęła lansować popularną dziś modę na buty w naturalnym kolorze skóry czyli tak zwane „nude shoe”. Odkryła bowiem, że dzięki nim nogi wydają się jeszcze dłuższe. Księżna Diana również jako pierwsza kobieta w historii europejskich dworów królewskich pokazała się w 1995 roku bez rajstop na oficjalnej uroczystości. Jak zauważył także Daily Mail po rozwodzie z księciem Karolem księżna równie chętnie, co szpilki wybierała wygodne mokasyny, kowbojki a nawet… conversy. Jak pisze tabloid, wtedy już nie musiała nikomu niczego udowadniać. Ale nawet wtedy księżna Diana nie założyła sandałków ani butów z odkrytymi palcami. A zatem… Diane Clehane miała rację!

W 1995 roku księżna Diana pojawiła się bez rajstop na oficjalnej uroczystości.

Tej rzeczy księżna Diana nigdy nie założyła
Fot. Getty Images

Księżna Diana zaczęła lansować modę na buty w naturalnym kolorze skóry.

Tej rzeczy księżna Diana nigdy nie założyła
Fot. Getty Images

Księżna Diana chodzi też w stylowych kowbojkach i kultowych conversach.

Tej rzeczy księżna Diana nigdy nie założyła
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?