I dlaczego w ten sposób wielokrotnie łamała protokół?

Marta Cieplak 1 sierpnia 2022 14:30

W rodzinie królewskiej obowiązują sztywne zasady, które dotyczą niemal każdego elementu życia – mówią co można jeść, jak się malować, jak dygać, jak i z kim rozmawiać i oczywiście jak się ubierać. Tutaj główne zasady mówią jasno – najlepsze kolory dla kobiet z rodziny królewskiej to te wyróżniające je z tłumu, obowiązkowe są nakrycia głowy, zakryte ramiona i długość sukienki za kolano. Jednak księżna Diana łamała te zasady nagminnie i często pokazywała się w... czarnych sukienkach. W tym w klasyku mody, czyli malej czarnej, do tego w modelu bez rękawów! I zawsze wyglądała w nich spektakularnie.

ZOBACZ TAKŻE: Nie tylko Kensington Palace, czyli Londyn śladami księżnej Diany

Księżna Diana w małej czarnej

Jej najsłynniejsza mała czarna to tzw. sukienka zemsty, którą księżna Diana założyła w czerwcu 1994 roku na przyjęcie w Serpentine Gallery, kiedy była już oficjalnie w separacji z księciem Karolem. W dniu gdy ten udzielił telewizyjnego wywiadu, w którym na pytanie czy był wierny swojej żonie, odpowiedział: „Tak, dopóki nasz związek nie rozpadł się ostatecznie” i tym samym  przyznał się do złamania przysięgi, Diana zamiast zaszyć się w domu postanowiła pokazać całemu światu, co stracił. Na przyjęcie organizowane przez miesięcznik Vanity Fair wybrała seksowną, czarną kreację z odkrytymi ramionami projektu Christiny Stambolian. Była stylistka Diany, Anna Harvey wyznała po latach: „Chciała wyglądać jak milion dolarów i tak zrobiła”.

Ale to nie jedyna czarna sukienka, w której Diana zrobiła wrażenie. Pozostałe zobaczycie w naszej galerii. 

1/5
Księżna Diana w czarnej dlugiej sukni
Copyright @Getty Images
1/5

Diana na początku starała się przestrzegać protokołu i nosiła długie rękawy, starają się zbyt dużo nie odsłaniać. Tu na spektaklu Nędznicy w 1985 roku w kreacji od  Bruce'a Oldfielda.

2/5
Księżna Diana
Copyright @BE&W
2/5

Potem była znacznie bardziej odważna i chętniej zakładała suknie, które podkreślały jej atuty. Aksamitna sukienka bez rękawów i z kryształowymi guzikami była jedną z jej ulubionych. Założyła ją i w 1989 roku i w 1992 (na zdjęciu).

3/5
Księżna Diana w sukience midi
Copyright @Getty Images
3/5

Ten nietypowy, związywany na boku krój o nierównej linii był odważnym wyborem. Jednak Diana w 1991 roku udowodniła, że nawet w niezbyt podkreślającej figurę sukni od Bellville Sassoon prezentuje się pięknie. 

4/5
Księżna Diana w mini
Copyright @ Getty Images
4/5

W 1995 roku księżna Diana pokazała się na premierze filmu Apollo 13 w prostej, ale efektownej minisukience od Versace na szerokich ramiączkach z dwoma ozdobnymi guzikami. Wyglądała świetnie.

5/5
Księżna Diana z okrytymiramionami
Copyright @Getty Images
5/5

Błyszcząca, długa do ziemi kreacja od Jacques'a Azagury, którą Diana założyła na przyjęcie w Tate Gallery w 1997 roku, do dziś robi wrażenie. Podobnie jak jej głęboki dekolt!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.