księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Czy wiecie, że księżna Diana przerabiała swoje ubrania?

Jej sukienki zmieniały swój krój, biżuteria swoje przeznaczenie…

Marcin Brzeziński 28 kwietnia 2020 09:59
księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

Choć trudno w to uwierzyć, jedna z najbogatszych kobiet tamtych czasów księżna Diana… przerabiała swoje ubrania! Dzisiaj ekscytację mediów budzi fakt, że księżna Kate czy Meghan zakładają wielokrotnie te same ubrania: sukienki czy bluzki. Równy aplauz wzbudza to, że obie mają swoje ulubione dodatki, z którymi pojawiają się przy różnych okazjach. To wszystko jednak nic, w porównaniu z tym, jak swoją garderobę traktowała matka ich mężów, czyli księżna Diana. A ona nie dość, że pojawiała się w swoich ubraniach wielokrotnie to jeszcze korzystała z usług dworskiej krawcowej i swoje ubrania przerabiała.

Diana Spencer. Królowa przeróbek krawieckich

Zmieniała się w nich długość rękawów, znikały i pojawiały się falbany oraz baskinki. I dotyczyło to nawet kreacji bardzo znanych projektantów takich jak Catherine Walker czy Victor Edelstein! Szczególną zaś pomysłowością wykazywała się księżna Diana jeśli chodziło o biżuterię. Na przykład jej ulubiony szafir raz był wisiorem, a raz broszą. Inne klejnoty z powodzeniem spełniały rolę zarówno opaski na czoło, jak i chokera. Na koniec powiedzmy jeszcze, że przerabianie ubrań było w Polsce w latach 70. I 80. zjawiskiem bardzo powszechnym. Nie wynikało ono jednak z oszczędności czy świadomości ekologicznej, a zwyczajnie z niedostatku. Nowe ubrania były po prostu trudno dostępne. A te dostępne - bywały zwyczajnie brzydkie. Postawa księżnej Diany nie wynikała oczywiście z podobnych pobudek. Mogła mieć wszystko! Ale najwyraźniej z jakichś przyczyn nie chciała. Z tego powodu należy raczej widzieć w księżnej Dianie kobietę praktyczną i twardo stąpającą po ziemi. A także… jedną z pionierek modowego recyclingu. A teraz zobaczcie już najsłynniejsze przerobione kreacje księżnej Diany! O biżuterii też nie zapomnieliśmy!

Najsłynniejsze przerobione kreacje księżnej Diany

1. Suknia Catherine Walker
Księżna Diana pokazała się w tej bladoniebieskiej sukni z długimi rękawami podczas swej wizyty w Lizbonie w 1987. Dwa lata później na balu charytatywnym zobaczyliśmy kreację Catherine Walker ponownie. Ale tym razem straciła rękawy i zyskała seksowny dekolt.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

2. Saudyjskie szafiry
Klejnoty znane jako „saudyjskie szafiry” księżna Diana wykorzystywała w bardzo kreatywny sposób. Wysadzana kamieniami pasek raz pełnił funkcję opaski na czoło, a innym razem stawał się chokerem, który księżna nosiła na szyi.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

3. Sukienka Victora Edelsteina
Księżna Diana uwielbiała ubrania w czarne groszki. I taki właśnie wzór zdobił białą sukienkę Victora Edelsteina. W 1986 roku na zawodach jeździeckich miała jeszcze z tyłu charakterystyczną baskinkę , rok później - tym razem na zawodach polo - baskinka zniknęła.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

4. Zestaw w kwiaty
Księżna wykazywała się intuicją zawodowej stylistki. Zestaw w kwiaty zaprezentowała na Wimbledonie w 1981 roku. Cztery lata później wykorzystała tylko spódnicę, którą wcześniej skróciła by stworzyć całkiem inny, atrakcyjny look.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. East News, Getty Images

5. Zdobiona suknia Catherine Walker
Po raz pierwszy zobaczyliśmy ozdobioną koralikami suknię podczas wizyty księżnej w Nigerii. Sprawdziła się też w Seulu, ale księżna zmieniła tym razem całkowicie dół kreacji Catherine Walker.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

6. Kraciasta suknia Caroline Charles
Rodzina królewska bardzo ceni kratę. Diana nie była tu wyjątkiem. Nobliwą suknię Caroline Charles założyła dwukrotnie. W 1981 roku pojawiła się w niej w Szkocji, cztery lata później ze zmienionym dekoltem i usuniętym paskiem pokazała się w niej ponownie.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

7. Różowa suknia z bufiastymi rękawami
W 1983 roku różowa suknia z bufkami była ozdobą przyjęcia w Melbourne. W 1986 roku straciła baskinkę, a jej rękawy zostały znacznie skrócone. Trzeba przyznać, że w tej wersji wyglądała znacznie lepiej.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. East News, Getty Images

8. Bluzka w abstrakcyjny wzór
Tę bluzkę w czarny abstrakcyjny wzór księżna założyła dwukrotnie w 1983 roku. Za drugim razem kreacja księżnej miała jednak przerobione rękawy i  trochę inny, seksowniejszy dekolt. Wyglądała… zupełnie inaczej!

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

9. Sukienka z rozkloszowanym dołem
Księżna Diana wywarła wielkie wrażenie swoją rozkloszowaną suknią podczas wizyty w Lizbonie w 1987 roku. Kilka miesięcy później zobaczyliśmy ją ponownie w Cannes w zupełnie innym zestawieniu. Widać też, że sukienka została skrócona przed kolano.

księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

10. Sukienka stała się spódnicą w grochy
Elegancka biała sukienka w czerwone grochy, którą księżna Diana założyła podczas wizyty w Melbourne, została później przerobiona na spódnicę i zaprezentowana w casualowej stylizacji w Windsorze. To dopiero modowy recycling!

Księżna Diana przerabiała swoje ubrania
Fot. Getty Images

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.