Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wybory prezydenckie 2020: Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zmierzą się w II turze

Ksenia Krasko 30 czerwca 2020 08:35
Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we wtorkowy poranek. W II turze zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Uzyskali odpowiednio 43,5% oraz 30,46% poparcia.

Wybory 2020: oficjalne wyniki pierwszej tury

Jak przekazała PKW, frekwencja wyniosła 64,51% (dla porównania, pięć lat temu wyniosła 48,96%). Podczas konferencji prasowej dodano, że „w pierwszej turze oddano 58 301 nieważnych głosów, co stanowi 0,3% wszystkich głosów”.

Według oficjalnych wyników, opartych na danych z protokołów komisji obwodowych, pozostali kandydaci  na Prezydenta RP uzyskali:

  • Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny) - 13,9%
  • Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji) - 6,78%
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat PSL) - 2,36%
  • Robert Biedroń (kandydat Lewicy) - 2,22%
  • Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy) - 0,3%
  • Marek Jakubiak (kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej) - 0,17%
  • Paweł Tanajno (kandydat bezpartyjny) - 0,14%
  • Waldemar Witkowski (członek Unii Pracy) - 0,14%
  • Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa) - 0,11%

Jak zagłosować w II turze?

Wniosek złożony przed pierwszą turą wyborów, automatycznie przechodzi na drugą turę. Wyborcy, którzy przed pierwszą turą dopisali się do spisu w wybranej gminie, mogą oddać swój głos w tym samym miejscu.

Wyborcy, którzy nie dopisywali się do spisu przed I turą, mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie do 7 lipca. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Wyborcy, którzy będą chcieli zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, do 10 lipca mogą złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie można oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, w którym składano wniosek przed I turą. 

Źródło: TVN24

Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski
Fot. East News

Wybory prezydenckie 2020, Andrzej Duda
Fot. East News

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.