Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wybory prezydenckie 2020: Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki

Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zmierzą się w II turze

Ksenia Krasko 30 czerwca 2020 08:35
Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. East News

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we wtorkowy poranek. W II turze zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Uzyskali odpowiednio 43,5% oraz 30,46% poparcia.

Wybory 2020: oficjalne wyniki pierwszej tury

Jak przekazała PKW, frekwencja wyniosła 64,51% (dla porównania, pięć lat temu wyniosła 48,96%). Podczas konferencji prasowej dodano, że „w pierwszej turze oddano 58 301 nieważnych głosów, co stanowi 0,3% wszystkich głosów”.

Według oficjalnych wyników, opartych na danych z protokołów komisji obwodowych, pozostali kandydaci  na Prezydenta RP uzyskali:

  • Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny) - 13,9%
  • Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji) - 6,78%
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat PSL) - 2,36%
  • Robert Biedroń (kandydat Lewicy) - 2,22%
  • Stanisław Żółtek (kandydat Kongresu Nowej Prawicy) - 0,3%
  • Marek Jakubiak (kandydat Federacji dla Rzeczpospolitej) - 0,17%
  • Paweł Tanajno (kandydat bezpartyjny) - 0,14%
  • Waldemar Witkowski (członek Unii Pracy) - 0,14%
  • Mirosław Piotrowski (kandydat Ruchu Prawdziwa Europa) - 0,11%

Jak zagłosować w II turze?

Wniosek złożony przed pierwszą turą wyborów, automatycznie przechodzi na drugą turę. Wyborcy, którzy przed pierwszą turą dopisali się do spisu w wybranej gminie, mogą oddać swój głos w tym samym miejscu.

Wyborcy, którzy nie dopisywali się do spisu przed I turą, mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie do 7 lipca. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, albo elektronicznie przez profil zaufany ePUAP.

Wyborcy, którzy będą chcieli zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania, do 10 lipca mogą złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie można oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy, w którym składano wniosek przed I turą. 

Źródło: TVN24

Wybory prezydenckie 2020, Rafał Trzaskowski
Fot. East News

Wybory prezydenckie 2020, Andrzej Duda
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.