twój styl przywiązania do mediów społecznościowych
Fot. Adobe Stock
VIVA! PSYCHE

Twój styl przywiązania ma wpływ na to, jak korzystasz z mediów społecznościowych

Twoje zachowania na Facebooku mogą wynikać z twojego stylu przywiązania

Redakcja VIVA! 7 maja 2021 17:45
twój styl przywiązania do mediów społecznościowych
Fot. Adobe Stock

Stresujesz się tym, ile polubień dostajesz pod postem? Używasz mediów społecznościowych, by uciec przed trudnymi emocjami? Według teorii przywiązania (zwanej też teorią więzi), jakość naszych wczesnych relacji z rodzicami ma wpływ na to, w jaki sposób tworzymy więzi z drugim człowiekiem, jak rozwijamy się emocjonalnie, czy postrzegamy świat jako miejsce pozytywne i bezpieczne, a samych siebie jako jego wartościową część. Dowiedli tego już wiele lat temu psychologowie John Bowlby i Mary Ainsworth.

Ostatnie lata wzbogaciły tę teorię o nowe aspekty. Pojawiły się pytania, czy style przywiązania mają wpływ na nasze funkcjonowanie również w wirtualnym świecie. Jak pisze magazyn „Psychology Today”, nowe badania wskazują, że tak. Zwłaszcza na to, jak traktujemy media społecznościowe i swoją w nich obecność.

Zobacz również: Mapa emocji w ciele. Gdzie odczuwamy różne emocje?

Trzy główne style przywiązania

Mary Ainsworth, amerykańsko-kanadyjska psycholożka rozwoju człowieka, jedna z głównych twórczyń teorii przywiązania, wyróżniła wśród dzieci trzy style przywiązania.

Bezpieczny styl przywiązania

To styl najczęstszy, oparty na poczuciu bezpieczeństwa. Opiekunowie są stale dostępni, dostrojeni emocjonalnie i empatyczni. Reagują na potrzeby dziecka. Mały człowiek ufa matce, czuje się przy niej pewnie, wie, że jest zawsze dostępna i gotowa otoczyć go opieką. Bezpieczny styl przywiązania buduje stabilne poczucie własnej wartości i przekonanie, że mamy prawo do miłości. W dorosłym życiu osoby te potrafią tworzyć trwałe, zdrowe relacje i kontrolować emocje. Nie boją się bliskości, ale zachowują własną odrębność. Nie obawiają się odrzucenia. Związki z innymi ludźmi kojarzą im się ze szczęściem i zaufaniem. W mediach społecznościowych ludzie o bezpiecznym stylu przywiązania są najmniej narażeni na negatywne emocje. Wirtualny świat to w ich przypadku przedłużenie zdrowych relacji z innymi, opartych na zaufaniu, wzajemnym poszanowaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Lękowo-ambiwalentny styl przywiązania

Ten styl przywiązania rozwija się u dzieci, które doświadczają chaotycznej i niespójnej opieki. Raz czują się kochane, innym razem odrzucane. Takie dziecko nigdy nie ma pewności, że otrzyma pomoc i pocieszenie w momencie zagrożenia, toteż stale upewnia się, czy rodzic jest blisko. Gdy mama próbuje się oddalić, dziecko gwałtownie protestuje. Po jej powrocie cieszy się, ale okazuje złość. W dorosłym życiu osoby o lękowo-ambiwalentnym stylu przywiązania zamartwiają się, czy na pewno są kochane. Mogą stać się chorobliwie zazdrosne i czuć się niedoceniane przez partnera oraz inne ważne osoby. Na portalach społecznościowych to osoby o lękowo-ambiwalentnym stylu przywiązania mają największą skłonność do porównywania się z innymi, potrzebę lajków i silne pragnienie, by publikowane przez nich treści były komentowane i udostępniane. One także narażone są najbardziej na stres związany z korzystaniem z social mediów. Facebook czy Instagram to dla nich z jednej strony wyzwalacz lęku, z drugiej – narzędzie służące jego łagodzeniu. Tu poszukuje się miłości i akceptacji, a zarazem mocno przeżywa ich niedobory.

Unikający styl przywiązania

Ten styl przywiązania kształtuje się wtedy, gdy dziecko żyje w strachu przed opiekunem, a siebie samego doświadcza jako kogoś bezbronnego i bezsilnego. Takie dzieci czują się karane za próby nawiązania z matką bliskiego kontaktu fizycznego, czują się odrzucone. W efekcie mały człowiek zaprzestaje wyrażania emocji i poszukiwania wsparcia. W dorosłym życiu ludzie o unikającym stylu przywiązania często mają niskie poczucie własnej wartości, boją się odrzucenia, szukają u innych wsparcia i aprobaty. Angażują się w romanse bez zobowiązań. Jako dorośli, osoby o unikającym stylu przywiązania są często nieufne. Unikają intymności. Nie okazują pragnienia bliskości, ciepła lub uczucia. W mediach społecznościowych są najmniej aktywni. Badania sugerują, że używają ich głównie jako sposobu na odwrócenie uwagi od swoich negatywnych myśli, emocji i doznań. 

Przeczytaj również: Emocjonalność nie jest niczym złym”, mówi Natalia de Barbaro, autorka książki „Czuła Przewodniczka”

Autorka: Anna Zaleska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA SKRZYNECKA I MARCIN ŁOPUCKI o tym, jak przez 15 lat budowali związek, w który weszli z bagażem doświadczeń. JERZY STUHR: odszedł legendarny polski aktor. Jaki był na scenie i poza nią? PAT BOGUSŁAWSKI święci triumfy jako reżyser ruchu na pokazach mody światowych projektantów. HALINA FRĄCKOWIAK: charyzmatyczna piosenkarka niezwykle szczerze opowiada o 60 latach kariery.