Polska w Unii Europejskiej
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Sześć polskich miast straciło dotacje z Unii Europejskiej. Powód? Strefy wolne od LGBT

Samorządowcy zapłacili wysoką cenę za homofobię...

Rafał Kowalski 29 lipca 2020 11:59
Polska w Unii Europejskiej
Fot. ADOBE STOCK

Komisja Europejska odrzuciła wnioski sześciu polskich miejscowości, które starały się o pieniądze z programu Town Twinning dotyczącego partnerstwa miast. Samorządowcy nie otrzymają ani złotówki z przygotowanych na ten 2,4 milionów euro, ponieważ wcześniej uchwalili w swoich miastach lub gminach tak zwane strefy wolne od LGBT. Jak podkreślono w uzasadnieniu takiej decyzji, w Unii nie ma miejsca na homofobię.

Strefy wolne LGBT w Polsce a dotacje z Unii – szczegóły

W ramach wspierania miast partnerskich Unii Europejskiej, co roku około 2 do 4 milionów euro przeznaczanych jest na inicjatywy mające przybliżyć do siebie społeczność wybranych miejscowości. Każda z nich może otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku nawet 25 tysięcy euro. Niestety, przez wykluczenie społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych w sześciu polskich miastach, ich samorządy nie otrzymają żadnych funduszy. Na ten moment nie wiadomo, o jakie miejscowości chodzi dokładnie.

Decyzję ogłosiła i skomentowała w sieci unijna komisarz ds. równości. „Każde z państw członkowskich oraz osoby sprawujące władze w tych państwach mają obowiązek przestrzegania podstawowych praw i wartości Unii Europejskiej. Właśnie dlatego odrzucono wnioski o uczestnictwo w Town Twinning sześciu polskich miast, które wcześniej przyjęły uchwały o "strefie wolnej od LGBT" lub przyjęły "Samorządową Kartę Praw Rodzin"”, napisała na Twitterze Helena Dalli. Jej zdanie poparł między innymi komisarz do spraw sprawiedliwości. „W Unii Europejskiej nie ma zgody dla jakiejkolwiek formy dyskryminacji. Unijne wartości muszą być przestrzegane przystępując do wszystkich programów finansowanych z unijnych środków, w tym także w ramach Town Twinning”, napisał w sieci Didier Reynders.

Na 147 wniosków z Polski (od miast, gmin i organizacji) pozytywnie rozpatrzono 8 z nich. Pieniądze otrzymają między innymi: Opole – 12 tysięcy euro, gmina Września -5 tysięcy euro, Zator – 10 tysięcy euro, Dzierzkowice – 7,5 tysiąca euro, gmina Iwkowa – 10 tysięcy euro i  Sopot - 7,5 tysięcy euro. 

strefa wolna od LGBT
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

TAGI #polityka #LGBT

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.