Elżbieta Witek
Fot. NewsLubuski/East News
Historia miłości

Zawrócił jej w głowie, oboje zostali aresztowani. Elżbieta i Stanisław Witek byli małżeństwem ponad cztery dekady

"Nigdy nie żałowałam tamtego gestu, choć oboje z mężem otrzymaliśmy zwolnienia z pracy"

Aleksandra Frankowska 14 kwietnia 2024 15:43
Elżbieta Witek
Fot. NewsLubuski/East News

Przez długi czas Elżbieta Witek pełniła funkcję Marszałka Sejmu. O jej życiu prywatnym nie wiemy zbyt wiele, chroni swoją prywatność. Ukochanego męża poznała jeszcze w szkole. Wspólnie dzielili pasję do nauczania. W ślady rodziców poszły również ich córki. Jak wyglądała historia miłości Witek i jej męża? Co sprawiło, że ich drogi się połączyły?

Elżbieta i Stanisław Witek - historia miłości

Poznali się w szkole podstawowej w Jaworznie. Stanisław Witek był starszy od swojej żony, bardzo szybko wpadł jej w oko. Był prawdziwym gentlemanem. Przyszły mąż Elżbiety Witek miał duży wpływ na jej decyzje i przyszłościowe działania, zwłaszcza te związane z życiem zawodowym. Wspólnie uczyli się w technikum spożywczym, jednak Elżbieta Witek uznała, że jej jedynym marzeniem jest uczyć innych. Mąż bardzo wspierał jej decyzje, sam także wybrał tę ścieżkę zawodową i został nauczycielem historii. Para pobrała się w 1980 roku i wspólnie rozpoczęła działania dla "Solidarności". Oboje trafili do więzienia. 

ZOBACZ TEŻ: Kayah wspomina szczegóły współpracy z Bregoviciem. Te słowa mogą zaskakiwać

"To była duża, ale pokojowa demonstracja. Władza uważała jednak inaczej, nasłała ZOMO, na dachach siedzieli esbecy i wszystko fotografowali" — wspominała w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Po kilku miesiącach w areszcie udało im się wrócić do pracy, jednak wspólnie wciąż realizowali działania opozycyjne. W 1988 roku na świat przyszła ich córka Marta, zaś w 1990 Gabriela. Córki podziwiały rodziców za ich pracę i determinację. Również wybrały ścieżkę pedagogiczną. Jedna z nich uczy wychowania fizycznego, druga zaś jest przedszkolanką. 

Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu, 25.06.2020
Fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Stanisław Witek nie żyje

Była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek przeżywa teraz trudny czas. Jej mąż Stanisław odszedł po walce z wieloletnią chorobą. Miał 72 lata. W niedziele Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o śmierci Stanisława Witka. 

„W wieku 72 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Witek, były członek Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe i działacz Solidarności oświatowej. Głębokie wyrazy współczucia oraz nasze kondolencje kierujemy do Elżbiety Witek i całej Rodziny zmarłego” - napisano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje mąż Elżbiety Witek, byłej marszałek Sejmu. Stanisław Witek miał 72 lata

Stanisław Witek
Fot. Facebook/Prawo i Sprawiedliwość Okręg legnicko-jeleniogórski nr 1

Mąż Witek był historykiem, jednak regularnie angażował się w działania Solidarności. To dzięki niemu, żona również wkroczyła do polityki. Wychowywali wspólnie dwie córki.

Elżbiecie Witek i najbliższym składamy nasze wyrazy współczucia. 

TAGI #polityka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.