Trzaskowski, Duda, uzupełnienie starej sklejki
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się w Pałacu Prezydenckim

„Rozmawialiśmy o wielu sprawach merytorycznych”

Ksenia Krasko 30 lipca 2020 11:55
Trzaskowski, Duda, uzupełnienie starej sklejki
Fot. East News

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią obu polityków, Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się w czwartek rano w Pałacu Prezydenckim. Prezydent RP zaproponował takie spotkanie jeszcze podczas wieczoru wyborczego 12 lipca, jednak kandydat KO wolał poczekać do ogłoszenia oficjalnych wyników.

Spotkanie Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego

Po półgodzinnym spotkaniu Andrzej Duda przekazał kilka szczegółów mediom. „Wyraziłem żal, że nie spotkaliśmy się w wyborczy wieczór, bo chciałem, żeby tamto spotkanie miało taki charakter symbolu, żeby stało się polską tradycją na przyszłość, tradycją wyborów prezydenckich”, stwierdził polityk.

„Rozmawialiśmy o obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. [...] Rozmawialiśmy też o wielu sprawach merytorycznych. To była spokojna rozmowa, spokojne spotkanie. Mówiliśmy też o przyszłości Polski, jak byśmy chcieli, by się dalej rozwijała”, dodał.

„Zgodziliśmy się obydwaj, że oczywistą sprawą jest, że następne pokolenie, pokolenie naszych dzieci, które będzie po nas przejmowało pałeczkę, będzie patrzyło, jak zdaliśmy egzamin z prowadzenia polskich spraw. My musimy mieć taką świadomość i tak działać, by móc z podniesioną głową im tę Polskę przekazać”, dodał Prezydent RP.

Rafał Trzaskowski o spotkaniu z Andrzejem Dudą

O przebiegu rozmowy opowiedział również Rafał Trzaskowski. „Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, rozmawialiśmy o kwestiach związanych z wolnością mediów, rozmawialiśmy także o kwestii samorządów [...]”, ujawnił podczas spotkania z dziennikarzami. „Mam nadzieję, że prezydent będzie wetował wszelkiego rodzaju złe pomysły, które miałyby samorządy osłabić”, dodał.

Prezydent Warszawy poinformował również, że zaapelował do Andrzeja Dudy, aby ten „nie godził się na żadne rozwiązania, które miałyby przyczynić się do tego, że wybory będą mniej demokratyczne”.

„Zobaczymy, czy te pomysły, które się pojawiają w tej chwili w przestrzeni publicznej, to są tylko i wyłącznie balony próbne, czy one oczywiście będą się potem przekuwały w konkretne inicjatywy. Umówiliśmy się z panem prezydentem, że jeśli będą konkretne propozycje, to przynajmniej zgodzimy się na prawdziwe konsultacje w tej sprawie”, przekazał na spotkaniu z mediami.

„Zaproszenie zostało przedstawione w dniu wyborów. Skończył się czas wyborczy, prezydent chce się spotkać z osobą, z którą rywalizował. To wyraz szacunku dla kontrkandydata i tych wszystkich, którzy na niego głosowali”, informował wcześniej Wojciech Kolarski, prezydencki minister.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się bez udziału mediów. Politykom nie towarzyszyły również żony. 

Źródło: TVN24

Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News, Bartłomiej Wojtkowicz/ Reporter/ East NEws

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.