Dolores O’Riordan
Fot. Getty Images
WSPOMNIENIE

Wizerunek twardej i niezależnej kobiety był u Dolores O'Riordan tylko iluzją!

Depresja, anoreksja, załamanie nerwowe...

Gabriela Czernecka 6 września 2021 20:00
Dolores O’Riordan
Fot. Getty Images

Śmierć Dolores O’Riordan była bolesnym cios dla fanów zespołu The Cranberries. Nikt nie spodziewał sie, że artystka umrze tak młodo. „Irlandzka i międzynarodowa wokalistka Dolores O’Riordan zmarła nagle w Londynie. Miała 46 lat”, czytaliśmy w oświadczeniu. Nieoficjalnie mówiło się, że przyczyną śmierci mogło być przedawkowanie leków lub samobójstwo. Fani artystki uważali te informacje za bardzo prawdopodobne, w końcu Dolores nie miała łatwego życia. Od lat skrywała ból i cierpienie, które dało się usłyszeć jedynie w jej piosenkach. Jak wyglądało życie Dolores O'Riordan? Dziś obchodziłaby urodziny...

Tajemnicza śmierć Dolores O'Riordan

Tysiące fanów na całym świecie opłakiwały śmierć Dolores O'Riordan. Co rusz pojawiało się jednak pytanie, co było przyczyną śmierci wokalistki The Cranberries. Dolores miała zaledwie 46 lat. Na scenie była wulkanem energii, tłumy kochały jej charakterystyczny zadzior w głosie i sceniczne wcielenia, ale poza sceną jej życie wyglądało kompletnie inaczej. Dramaty, z jakimi musiała się zmagać, wyszły na światło dzienne w 2013 roku.

Wówczas wokalistka w rozmowie z magazynem Life zdobyła się na smutne wyznanie - w dzieciństwie była molestowana. Wszystko zaczęło się, gdy miała zaledwie osiem lat. Jak wyznała, nie wie, czy rodzice nie wiedzieli, co się dzieje czy nie chcieli wiedzieć. Nigdy nie opowiedziała im o traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa. Ojcu nie zdążyła - zmarł w 2011 roku na raka. Jego strata była dla niej ogromnym ciosem. Jej oprawca pojawił się na pogrzebie, co tylko spotęgowało poczucie straty i bólu.

Czytaj także: Szokujące informacje na temat szczegółów śmierci wokalistki The Cranberries...

Dolores O'Riordan, wokalistka The Cranberries, Nowy Jork, czerwiec 1995 roku
Fot. Bob Berg/Getty Images

Dolores O'Riordan, wokalistka The Cranberries, Nowy Jork, czerwiec 1995 roku

Pogodzić się z przeszłością

Rok później w rozmowie z Belfast Telegraph Dolores wciąż próbowała pogodzić się z przeszłością. W wywiadzie w 2014 roku wyznała, że seksualne wykorzystywanie w dzieciństwie doprowadziło ją do „poczucia nienawiści”. Przyznała, że dwa lata wcześniej próbowała popełnić samobójstwo w wyniku przedawkowania. Nieustannie rosnąca presja sławy i ciągłe bycie na świeczniku odcisnęły bolesne piętno na jej zdrowiu. Wokalistka The Cranberries zmagała się z anoreksją, którą za wszelką cenę próbowała ukryć, nawet przed samą sobą. Od lat leczyła się psychiatrycznie, ale stan jej zdrowia nie ulegał poprawie.

Rok 2014 nie był dla niej łatwy. W trakcie lotu z Nowego Jorku zaatakowała stewardessę. Policja, która doprowadziła wówczas do zatrzymania gwiazdy wykluczyła, że Dolores była wtedy pod wpływem środków odurzających. Matka Dolores O'Riordan była załamana kondycją psychiczną córki. „Była w pokoju, leżała na podłodze zwinięta w kłębek. Miała zakrytą twarz i głowę. Próbowała się jakoś chronić. Przytuliłam ją i próbowałam z nią rozmawiać, ale ona nie była świadoma tego, że jestem obok”, mówiła ze łzami w oczach.

Prawnicy gwiazdy, próbując ją chronić, zmuszeni byli wyznać mediom, że u Dolores zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Matka artystki ujawniła, że dzień przed tym wydarzeniem rozmawiała z córką przez telefon. Eileen twierdziła w wywiadach, że już wtedy przeczuwała, że coś jest nie tak. Córka od dłuższego czasu nie utrzymywała z nią kontaktu, a od kilku tygodni regularnie do niej wydzwaniała. „To byłoby okropne, gdyby coś złego wydarzyło się jej w Nowym Jorku. Nie miałaby tam wsparcia od nikogo”, mówiła Eileen O'Riordan irlandzkim mediom.

Czytaj także: Edyta Górniak o trudnych relacjach z tatą. Jego zniknięcie odcisnęło na niej bolesne piętno

Limerick, Irlandia, pogrzeb Dolores O'Riordan, wokalistki The Cranberries. Członkowie zespołu niosą jej trumnę, 21.01.2018 rok
Fot. Charles McQuillan/Getty Images

Limerick, Irlandia, pogrzeb Dolores O'Riordan, wokalistki The Cranberries. Członkowie zespołu niosą jej trumnę, 21.01.2018 rok

Rodzina Dolores O'Riordan

Jak się później okazało, Dolores od wielu tygodni narzekała na zmęczenie, była osłabiona. Wpływ na jej zły stan fizyczny miały problemy związane z życiem prywatnym. Dolores O'Riordan rozstała się z mężem po 20-latach małżeństwa. Gwiazda od czterech lat pozostawała z Donem Burtonem w separacji. Para wspólnie wychowywała trójkę dzieci: Taylora, Molly i Dakotę.

W 2017 roku zespół The Cranberries odwołał część europejskich koncertów. Wówczas za powód podał pogarszający się stan zdrowia wokalistki. Niestety, szybko okazało się, że problemy zdrowotne Dolores O'Riordan zmusiły zespół do anulowania niemal całej trasy koncertowej po Europie. Dolores O'Riordan zmarła w poniedziałek 15 stycznia 2018 roku. Ostatnimi czasy pracowała nad nowym albumem. O śmierci wokalistki The Cranberries poinformował media jej rzecznik. 

Pół roku później ujawniono, że nie popełniła samobójstwa. Artystka zmarła na skutek upojenia alkoholowego, a bezpośrednią przyczyną zgonu było utonięcie w hotelowej wannie. Brytyjskie media podały także, że poziom promili w organizmie piosenkarki był w chwili śmierci przekroczony czterokrotnie, porównując do dopuszczalnej normy, bezpiecznej dla zdrowia...  

Czytaj także: Wokalistka i aktorka Aaliyah zginęła 20 lat temu. Czy księżniczka r&b mogła uniknąć tragedii?

Dolores O'Riordan, wokalistka The Cranberries, Nowy Jork, czerwiec 1995 roku
Fot. Bob Berg/Getty Images

Dolores O'Riordan, wokalistka The Cranberries, Nowy Jork, czerwiec 1995 roku

Fot. Getty Images

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.