Freddie Mercury, relacja z mamą
Fot. east news
O TYM SIĘ MÓWI

Ukrywał orientację i to, że był śmiertelnie chory. W taki sposób lider Queen wyrażał miłość do mamy

Oto historia niezwykłej relacji Freddiego Mercurego i Jer Bulsary

Rafał Kowalski 5 lipca 2021 18:59
Freddie Mercury, relacja z mamą
Fot. east news

Dla milionów fanów był Freddiem Mercurym z Queen, a dla niej jednej „kochanym chłopcem”, którego prawdziwe imię i nazwisko to Farrokh Bulsara. Mama legendarnego muzyka to osoba, dla której syn był w stanie zrobić niemal wszystko. By chronić Jer Bulsarę, muzyk nie używał publicznie prawdziwego nazwiska, nie opowiadał też mamie, jak naprawdę wyglądał show-biznes oraz ukrywał przed nią informację o tym, że śmiertelnie zachorował… W listopadzie minie 30 lat od śmierci lidera Queen a także 5 lat od odejścia jego mamy. Jakie były ich relacje?

Relacja Freddiego Mercurego z mamą – dzieciństwo i wczesna dorosłość

Był początek września 1946 roku, gdy w Stone Town na Zanzibarze przyszedł na świat Farrokh Bulsara. Dla swojej 18-letniej wtedy mamy od razu stał się oczkiem w głowie. Młoda kobieta wraz z mężem robili wszystko, by chłopiec żył zgodnie z trzeba zasadami: dobre myśli, dobre słowa, dobre uczynki. Dlaczego? To bowiem najważniejsza myśl dla Parsów, czyli wyznawców zaratusztrianizmu, którymi byli rodzice niezwykłego chłopca.

Freddie spędził na wyspie 18 pierwszych lat życia. Chodził do szkoły, w której nauczały zakonnice, jako 12-latek założył pierwszy zespół, i choć - jak wspomina jego mama - z czasem stawał się coraz mniej religijny, to zawsze miał szacunek do tradycji, zasad i po prostu był dobrym człowiekiem.

Dobrym i empatycznym, bo po tym, gdy cała rodzina opuściła w 1964 roku Tanzanię i wyprowadziła się do Wielkiej Brytanii, a Freddie budził pierwsze zainteresowanie, młodzieniec zadbał o to, by jego kariera nie wpłynęła na matkę. Jer Bulsara wierzyła z resztą długo, że jej syn nie wybierze drogi artystycznej a pewny zawód. Tak się nie stało i w końcu po latach wspólnego życia początkujący wokalista przeprowadził się blisko Ealing Art College, gdzie kilka lat studiował sztukę i grafikę.

Mama lidera Queen

 Jer Bulsary
Fot. Dave M. Benett/WireImage

By jego rodzice – a szczególnie ukochana mama – czuli spokój, gwiazdor Queen zrezygnował z używania swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Bardzo długo nie chciał też powiedzieć skąd dokładnie pochodzi i jakie ma korzenie. Wszystko to miało zapewnić anonimowość jego bliskim. Szczególnie, że mama charyzmatycznego piosenkarza, nawet gdy ten stawał się popularny i bogaty, nigdy nie porzuciła pracy kasjerki w sklepie Marks&Spencer

By nie narazić się mamie Freddie Mercury długo też tłumił w sobie i wypierał homoseksualną orientację seksualną. Zdarzyło się mu nawet przyprowadzić do domu dziewczynę. Pojawienie się pod dachem domu rodzinnego niejakiej Mary Austin było dla rodziców artysty ogromnym świętem. Para wkrótce się jednak rozstała, bo lider Queen dojrzał do tego, kim jest. „Marzyłam kiedyś, że się pobiorą i będą wieść zwykłe życie z dziećmi. Jednak nawet gdy się rozstali, wiedziałam, że nadal kochała mojego chłopca i pozostali przyjaciółmi do samego końca”, opowiadała potem jego mama, której religia nazywała homoseksualizm grzechem i formą oddawania czci demonom. Jer Bulsara mimo to wykazywała się wielką wyrozumiałością i miłością. Nigdy nie oceniła wyborów syna.

CZYTAJ TEŻ: Opublikowano nieznaną dotąd wersję słynnego utworu Freddiego Mercury'ego!

Freddie Mercury ukrył AIDS przed mamą. Jak go wspominała Jer Bulsara?

Powyższe historie to nie jedyne przykłady na to, że legendarny muzyk chciał ochronić mamę przed niewygodną prawdą. „Mamo, tamto to biznes, a to rodzina", zwykł mawiać Freddie Mercury bardzo często, gdy Jer Bulsara pytała go, jak naprawdę wyglądają kulisy kariery w przemyśle muzycznym. Obecność narkotyków, alkoholu i licznych romansów w życiu wokalisty Queen nie było tym, co – zdaniem samego zainteresowanego - powinna o nim wiedzieć jego mama.

Nie inaczej było w sprawie zakażenia HIV i chorowania na  AIDS, o czym Freddie Mercury dowiedział się wiosną 1987 roku. Piosenkarz nie chciał jednak przyjąć tych informacji do wiadomości i jako kolejne w swoim życiu je wypierał. Do tego, że wkrótce umrze nie mogły go przekonać nawet takie zaawansowane chorobowe objawy jak mięsaki Kaposiego na dłoniach czy twarzy. Czas powolnego gaśnięcia wokalisty był ostatnią okazją dla muzyka do ochrony swojej mamy. Freddie nie chciał jej powiedzieć, co się z nim dzieje i starał się nie dopuszczać jej blisko siebie, by nie musiała patrzeć na to, jak jest słaby. 24 listopada 1991 roku zmarł. Choć dla jego rodziców to był koszmar, mama piosenkarza rozumiała, że syn chciał ją oszczędzić. „Teraz jest inaczej, ale wtedy trudno było mu o tym mówić, a my szanowaliśmy jego uczucia”, wspominała po śmierci syna Jer Bulsara.

20 lat po odejściu jednego z najlepszych artystów wszechczasów mama Freddiego udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała m.in. o pogodzeniu się ze śmiercią dziecka. „Bóg kochał go bardziej i chciał, by był z nim i to zawsze powtarzam sobie w myślach. Żadna matka nie chce widzieć umierającego syna, ale jednocześnie zrobił dla świata więcej podczas swojego krótkiego życia, niż wielu mogłoby uczynić w ciągu 100 lat”, tłumaczyła w The Telegraph wiekowa mama artysty.

Pani Jer Bulsara zmarła we śnie 13 listopada 2016 roku  w wieku 94 lat. Pozostawiła po sobie dobro, ciepło i zasadę nieoceniania ukochanego syna, który wyróżniał się na tle innych dzieci, a potem dorosłych. I właśnie tak najpiękniej można wyrazić miłość… 

Freddie Mercury
Fot. east news

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.