Patrick Swayze, marzec 2009 roku
Fot. FAME PICTURES / Backgrid USA / Forum
Wspomnienie

Po usłyszeniu diagnozy podsumował ją jednym zdaniem. Te słowa wstrząsnęły żoną Patricka Swayze

Lisa Niemi opowiedziała o tym trudnym czasie

Marta Nawacka 11 kwietnia 2024 12:51
Patrick Swayze, marzec 2009 roku
Fot. FAME PICTURES / Backgrid USA / Forum

Był utalentowanym, popularnym i lubianym aktorem, a także szczęśliwym mężem. W 2008 roku życie Patricka Swayze wywróciło się do góry nogami, gdy usłyszał druzgocącą diagnozę: rak trzustki. „Jestem trupem”, stwierdził wówczas, co wstrząsnęło jego żoną. Mimo wielu starań i pozytywnego nastawienia małżonków, aktorowi nie udało się wygrać tej walki... Lisa Niemi opowiedziała o tym bolesnym doświadczeniu.

Patrick Swayze o Lisie Niemi: „Bez niej byłbym martwy”. Byli razem ponad trzy dekady

Gdy poznał swoją przyszłą żonę miał zaledwie 19 lat, a ona była cztery lata młodsza. Spotkali się w szkole tańca prowadzonej przez mamę Patricka Swayze w 1970 roku, a już pięć lat później powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. „Była inna niż wszyscy, których znałem. Jak kwiat. Gdybym zaczął swoje "macho wygłupy", szybko by mnie odcięła”, mówił aktor w wywiadzie dla magazynu People w 1984 roku.

„Bez niej byłbym martwy. Pomogła mi przełamać moje autodestrukcyjne tendencje. Byłem małym, niepewnym siebie dzieckiem. Nigdy nie widzę nas osobno. Jest moją kreatywną partnerką”, dodał Patrick Swayze. Z Lisą Niemi był przez ponad trzy dekady, aż do swojej śmierci w 2009 roku. Niedawno, 8 kwietnia, żona aktora opowiedziała o ich wspólnej walce z chorobą oraz o chwili usłyszenia diagnozy w podcaście „Amy and T.J. Podcast”.

Czytaj też: Stanisława Ryster zamierzała odejść na własnych zasadach. Córka gwiazdy TVP ujawniła prawdę o jej ostatnich chwilach

Patrick Swayze, Lisa Niemi
Fot. Helmut Reiss/United Archives via Getty Images

Patrick Swayze, Lisa Niemi, 1980 rok

Patrick Swayze z żoną Lisą Niemi, 1987 rok
Fot. Images Press/IMAGES/Getty Images

Patrick Swayze z żoną Lisą Niemi, 1987 rok

Patrick Swayze: choroba. Usłyszał, że ma raka trzustki

W styczniu 2008 roku życie Patricka Swayze wywróciło się do góry nogami, gdy usłyszał, że cierpi na raka trzustki. „Jestem trupem”, stwierdził w odpowiedzi na diagnozę. To wstrząsnęło jego żoną... „Nie wiedziałam zbyt wiele o raku trzustki, ale on wiedział. Miał świadomość, że gdy usłyszałeś, że ktoś ma raka trzustki, to było równoznaczne ze słowami: »Cóż, już go tu nie ma«”, opowiadała Lisa niemi w podcaście.

Po endoskopii potwierdzono diagnozę aktora. Lisa Niemi zastanawiała się nad odpowiednim momentem, by przekazać mu tę informację, jednak dowiedziała się, że lekarz już to zrobił. Medyk zasugerował także Patrickowi Swayze porządkowanie swoich spraw... Od tej chwili „każda uncja energii, jaką mieliśmy, miała pomóc mu przeżyć”. Pierwszym krokiem było skontaktowanie z onkologiem z Teksasu, a aktor dostał propozycję udziału w badaniu klinicznym.

Choć małżonkowie byli świadomi niskich szans na powodzenie i szczęśliwy finał, to cały czas starali się utrzymać pozytywne nastawienie. „Byliśmy bardzo pozytywnie nastawieni do wszystkiego, ale to było życie w kompletnym koszmarze 24/7”, zwierzyła się Lisa Niemi. Okazuje się, że jednym z najboleśniejszych momentów był spacer po ranczu, gdy Patrick Swayze z trudem powstrzymując łzy wyznał: „Chcę żyć”. Zmarł 14 września 2009 roku, niecałe dwa lata po usłyszeniu diagnozy. Prochy aktora zostały rozsypane na jego ukochanym ranczu.  

Zobacz także: „To jest samolot prezydencki, takie się nie rozbijają” mówiła jej córka. 14 lat po śmierci Krystyny Bochenek pamięć o niej wciąż trwa

Patrick Swayze, 7.08.2001
Fot. Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Patrick Swayze, 7.08.2001

Patrick Swayze, Lisa Niemi
Fot. Ethan Miller/Getty Images

Patrick Swayze, Lisa Niemi, 2005 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.