Historia miłości Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg 
Fot. East News/Polfilm/Jerzy Plonski / RSW / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Rozstali się przez zazdrość. Historia miłości Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg 

Małżeństwo nie było im pisane

Dorota Falkowska 4 lutego 2023 11:15
Historia miłości Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg 
Fot. East News/Polfilm/Jerzy Plonski / RSW / Forum

Poznali się w Łodzi, gdzie oboje stawiali pierwsze kroki na drodze do aktorskiej kariery, jednak uczucie zaskoczyło ich kilka lat później. Związek z Andrzejem Kopiczyńskim był dla Marii Chwalibóg pierwszą, tak poważną relacją. Aktor miał już za sobą jedno małżeństwo. Oboje byli młodymi, początkującymi aktorami, gdy stanęli na ślubnym kobiercu, ale udane małżeńskie życie nie było im pisane. Maria Chwalibóg obchodzi dziś 90. urodziny, z tej okazji przypominamy jej historię z Andrzejem Kopiczyńskim. 

Maria Chwalibóg: droga do aktorstwa

Aktorka urodziła się 4 lutego 1933 w Warszawie, dorastała wraz z braćmi i siostrą w Mysłowie, w pobliżu stolicy. Rodzice mieli tam bowiem swoje ziemie. Siostrą Marii była Elżbieta Chwalibóg, która w dorosłym życiu częściowo również związała swoje życie z aktorstwem. Jako absolwentka Akademii Sztuk Pięknych pracowała w studenckim teatrze Bim-Bom, gdzie poznała swojego ukochanego, Zbigniewa Cybulskiego.

Wybuch wojny zakłócił spokojne życie rodziny Chwalibóg w Mysłowie. W pierwszych dniach bombardowano dom, w wyniku czego doszło do rodzinnej tragedii — najmłodszy brat Marii, kilkumiesięczny Tadeusz, zmarł. Rodzina opuściła Mysłów dopiero w 1944 roku. Kiedy uciekali do Warszawy, Maria miała 11 lat. Po tym, jak działania zbrojne dobiegły końca, dziewczynka przeniosła się z rodziną do Łeby. Kilka lat później rozpoczęła studia aktorskie w Łodzi. To właśnie tam po raz pierwszy spotkała Andrzeja Kopiczyńskiego

W swoim aktorskim dorobku Maria Chwalibóg doczekała się wielu świetnych ról teatralnych i filmowych. Zalicza się do niej przede wszystkim kreacja w filmie Agnieszki Holland "Kobieta samotna". Premiera odbyła się dopiero sześć lat po jego powstaniu ze względu na stan wojenny i nie pozostawiła aktorki bez ogromnego wyróżnienia w postaci nagrody za pierwszoplanową rolę kobiecą na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Widzowie polskiego kina mogą kojarzyć Marię Chwalibóg również z takich produkcji jak: "Poszukiwany, poszukiwana", "Niedzielne dzieci", "Panny i wdowy", "1968. Szczęśliwego Nowego Roku".

Zobacz też: „Jesteśmy ze sobą szczęśliwi” – mówił Andrzej Kopiczyński o swoim związku z Moniką Dzienisiewicz

Andrzej Kopiczyński: pierwsze małżeństwo 

Andrzej Kopiczyński, młodszy o rok od Marii Chwalibóg, wychowywał się we Wrocławiu. Kiedy zadecydował o zostaniu aktorem, wyjechał na studia na Wydział Aktorski łódzkiej PWST. 21-letniego adepta sztuk teatralnych trafiła strzała amora. Zakochał się on bowiem bez pamięci w pewnej studentce, która wkrótce została jego żoną, ale nie była to, jak podawał za swojego życia Andrzej Kopiczyński, Maria Chwalibóg. Z nią los połączy go dopiero za pewien czas. Aktor wraz z poznaną w Łodzi koleżanką z roku (jak podaje kilka źródeł, była nią Kalina Pieńkiewicz) po ukończeniu szkoły wyjechał do Olsztyna, ale tam ich drogi się rozeszły.

„Pierwsza żona — owoc studenckiego romansu, dzięki Andrzejowi zaangażowała się do teatru do Olsztyna, ale zaangażowała się też w uczucie z zupełnie innym panem. Zostawiła Andrzeja”, czytamy w książce Krystyny Gucewicz „Jak być kochanym”. 

Zobacz także: Andrzej Kopiczyński nie miał trzech, a cztery żony. Dlaczego pierwszej się wyparł?

Andrzej Kopiczyński, 1989 r.

Historia miłości Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg 
Fot. PAP-Janusz Mazur /bp/

Andrzej Kopiczyński i Maria Chwalibóg: historia miłości 

23-letnia Maria Chwalibóg po zostaniu absolwentką łódzkiej szkoły aktorskiej przeprowadziła się do Białegostoku. Tam na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki występowała przez kolejne cztery lata. Kiedy w 1960 roku zdecydowała się na wyjazd do Bydgoszczy, spotkała swojego dawnego kolegę ze studiów, Andrzeja Kopiczyńskiego. Aktorzy przez kolejne lata, aż do końca lat 60. będą wspólnie występować na scenach teatrów w Bydgoszczy i Szczecinie. Gdy pomiędzy artystami zaczęło rodzić się uczucie, zapadła decyzja o wspólnej przyszłości. Data ślubu Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg nie jest jednak znana. 

W codzienne małżeńskie życie pary z czasem wkradły się częste rozłąki i zazdrość. Oboje byli bardzo atrakcyjnymi, młodymi aktorami, ale to wokół Andrzeja Kopiczyńskiego najczęściej pojawiały się wielbicielki. Zawsze podobał się kobietom, był szarmancki, miał dużo uroku. Podobno, gdy grywał w Teatrze w Szczecinie, zawsze po spektaklach czekał na niego tłumek adoratorek. Tak dużego zainteresowania mężem przez inne kobiety nie umiała tolerować Maria Chwalibóg. Młode małżeństwo nie doczekało się jeszcze dzieci, co zaważyło na ich decyzji o rozstaniu. Postanowili, że nie będą się ze sobą męczyć i każde poszło w swoją stronę. 

Od lewej: Andrzej Kopiczyński, Janusz Kłosiński i Maria Chwalibóg w przedstawieniu Teatru Telewizji "Księżyc świeci nieszczęśliwym" 

Czytaj też: Niezwykłe życie Bogusławy Blajfer, pierwszej żony Andrzeja Seweryna

Andrzej Kopiczyński: rozstanie z Marią z Chwalibóg

Ich rozstanie pokryło się z wyprowadzką aktora do stolicy. W 1970 roku upomniała się o Kopiczyńskiego Warszawa, gdzie dostał angaż w Teatrze Narodowym. Pierwsze kroki stawiane na scenach wielkiego miasta zbliżą go wkrótce do jego przełomowego momentu w karierze, tj. do roli słynnego „40-latka” z serialu Jerzego Gruzy. Sam Kopiczyński uzna później ten etap w swojej karierze za przekleństwo, bo przyćmi cały jego dorobek, ale nie da się ukryć, że przyniesie mu także ogromną popularność.

Po rozwodzie z Marią Chwalibóg aktor związał się z Ewą Żukowską, z którą doczekał się córki Katarzyny. Jednak trzecia żona również nie okazała się tą jedyną i na całe życie. Aktor spotkał taką miłość dopiero w 1977 roku, gdy zakochał się w Monice Dzienisiewicz-Olbrychskiej. Aktorzy wzięli ślub dopiero po dwóch dekadach i byli ze sobą aż do śmierci. Oboje odeszli w 2016 roku. 

Czytaj też: Kiedy była u szczytu sławy, niespodziewanie porzuciła karierę. Co dziś robi Ewa Glinicka z serialu "W labiryncie"?

Maria Chwalibóg: jak potoczyło się życie aktorki?

Maria Chwalibóg po rozstaniu ze swoim pierwszym mężem znalazła szczęście u boku Marka Bargiełowskiego, aktora znanego z takich ról, prokurator Bielecki w "Pokoju z widokiem na morze" lub ginekolog z "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Małżonkowie byli ze sobą aż do śmierci aktora, który zmarł w tym samym roku, co Andrzej Kopiczyński...

Maria Chwalibóg świętuje dziś swoje 90. urodziny. Jej ostatnim dziełem na wielkim ekranie był film "Carte Blanche" w reżyserii Jacka Lusińskiego, w którym zagrała w 2015 roku. Aktorka wcieliła się wówczas w matkę głównego bohatera, w tej roli wystąpił Andrzej Chyra 

Maria Chwalibóg i Agnieszka Grochowska w filmie "Podróż Niny", 2005 r. 

Historia miłości Andrzeja Kopiczyńskiego i Marii Chwalibóg 
Fot. PAP/JACEK TURCZYK jt/bp

Źródła: plejada.pl, Paula Rodak YT

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.