Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański
BOŻE NARODZENIE 2023

Rozłąka z ukochanymi siostrami, wsparcie męża. Tak Jolanta Kwaśniewska spędzi święta

Była Pierwsza Dama opowiedziała o rodzinnych tradycjach i podzieliła się wspomnieniami

Konrad Szczęsny 24 grudnia 2023 12:22
Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 25/2012
Fot. Robert Wolański

Ukochana Pierwsza Dama Polaków. Kobieta z niezwykłą klasą i silną osobowością. Jolanta Kwaśniewska udzieliła wywiadu telewizyjnego, w którym nie tylko wspominała świąteczny czas, który spędziła wraz z rodziną w Pałacu Prezydenckim. Zdradziła także , jak będzie wyglądał ten szczególny okres w jej domu w tym roku. Mówi m.in. o tęsknocie za siostrami oraz wsparciu ukochanego męża...

Jolanta Kwaśniewska spędzi święta w gronie najbliższych. Mówi o rozłące z siostrami

Od zawsze podkreśla, że święta to dla niej czas bliskości. Już w 2012 roku w wywiadzie dla „VIVY!” Jolanta Kwaśniewska zdradziła, że przy wigilijnym stole zasiadało w jej domu wielu członków rodziny, by razem ucztować, radować się, spędzać wspólnie chwile...

„U nas zawsze w Wigilię zbierało się przy stole znacznie więcej osób, niż liczyła nasza rodzina – mój tata, moje dwie siostry, dwóch szwagrów, ich troje dzieci, siostra Olka z mężem, mieszkająca w Szwajcarii. Kiedy wszyscy mogli pojawić się w Warszawie, przy wigilijnym stole było minimum 12 nakryć, no i wolny talerz dla wędrowca”, opisywała w rozmowie z Krystyną Pytlakowską.

A jak będzie w tym roku? Tym Jolanta Kwaśniewska podzieliła się z redakcją „Dzień Dobry TVN”. Okazuje się, że nie zabraknie charakterystycznej krzątaniny, przygotowywania potraw i... pomocy ze strony najbliższych członków rodziny. Jak się okazuje, w kuchni świetnie odnajduje się były prezydent. „Mój mąż to moje potyrcze [ktoś, komu można coś powierzyć — red.]. Mój mąż jak gotuje, to gotuje sam, nie znosi, jeśli ktokolwiek się kręci. Świetnie gotuje, cieszę się, że lubi to robić, podobnie jak Ola, która jest genialna w kuchni”, chwaliła ukochanego i córkę w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim.

Niestety, jak się okazuje – w tym roku przy wigilijnym stole zabraknie zarówno siostry Aleksandra Kwaśniewskiego, jak i rodzeństwa była pierwszej damy. 

Moje siostry mają własne rodziny, są już synowe, zięciowie, wnuki. W związku z tym nie spotkamy się w tym roku razem”, zwierzyła się. Dodała też, że wraz z małżonkiem co roku jeżdżą na święta do Szwajcarii, gdzie mieszka siostra Aleksandra Kwaśniewskiego. Na rewanż nie mogą liczyć. Dlaczego? „Ona ze względu na bardzo marny stan zdrowia nie może podróżować”, ujawniła. 

Czytaj także: Katarzyna Dowbor nie będzie mogła spędzić Wigilii i Świąt z synem: „Trudno znaleźć kogoś, kto…”

Jolanta Kwaśniewska
Fot. Robert Wolański

Jolanta Kwaśniewska w świątecznej sesji dla magazynu „VIVA!”, grudzień 2012 roku

Jolanta Kwaśniewska o świętach w Pałacu Prezydenckim. Czuła się samotna

Przy okazji tej wyjątkowej rozmowy Jolanta Kwaśniewska wspominała okres świat Bożego Narodzenia z Pałacu Prezydenckiego. Wiadomo, że wówczas wraz z małżonkiem starali się zapraszać do stołu również przedstawicieli Biura Ochrony Rządu i innych współpracowników. „Było dużo szumu i bardzo wesoło. Wtedy jeszcze mieszkaliśmy w Pałacu Prezydenckim i przez te chwile zapominaliśmy, że nasza rodzina liczy tylko trzy osoby”, mówiła w 2012 Krystynie Pytlakowskiej.

Niestety, nie zawsze czas w pałacu był pełen radości. Zdarzały się również chwile samotności, opuszczenia... „Miałam takie momenty, gdy czułam się bardzo, bardzo samotna. Mąż bardzo późno wracał z drugiego na trzecie piętro w pałacu. Ale najtrudniejszym momentem było, gdy Ola wyprowadziła się w 2004 roku i zostałam tam naprawdę sama. Ta pustka po odejściu Oli myślę, że była dla mnie największa. Obojętnie jak bardzo byłam zajęta, gdy wpadałam do naszego apartamentu, to zawsze kierowałam się na prawo do Oleńki, żeby z nią zamienić parę zdań, wypytać się, co u niej się działo. A tu takie wejście do apartamentu, skierowanie się na prawo, po nic. To jest właśnie ten syndrom pustego gniazda, który odczułam niezwykle”, zwierzała się Jolanta Kwaśniewska.

Jak sobie z tym radziła? Okazuje się, że podejmowała jakąkolwiek aktywność fizyczną, by nie myśleć o tym, co czuje. „Jak mi jest bardzo źle, to muszę rzucić się do jakiejś pracy. W związku z tym, mimo że zawsze były osoby, które sprzątały w Pałacu Prezydenckim, to ja wtedy łapałam za płyn do mycia okien i myłam lustra, myłam okna. Musiałam się czymś zająć, żeby po prostu wyszedł ze mnie ten smutek, to poczucie krzywdy. To był taki moment, że było mi naprawdę źle”, zapewniła.

A jakie były te pierwsze święta, spędzone wspólnie z małżonkiem? Tata byłej Pierwszej Damy był osobą bardzo konserwatywną, więc miało to miejsce dopiero po ślubie pary (który odbył się w listopadzie 1979 roku). „Pamiętam, jak Olek przyszedł do niego i powiedział, że bardzo by chciał, żebyśmy wspólnie przeszli przez życie. I że dostał propozycję pracy w Warszawie, więc pragnie, żebym z nim tam zamieszkała. Na to mój tata odpowiedział: „Więc natychmiast ślub!”. Jedynym wolnym terminem był 23 listopada i choć ostrzegano nas, że w nazwie miesiąca nie ma litery „r”, pobraliśmy się mimo wszystko. I myślę, że cały czas tworzymy dobry związek”, wspominała na łamach „VIVY!” ponad dekadę temu.

Z kolei teraz, w wywiadzie dla „Dzień Dobry TVN” ujawniła, że te pierwsze wspólne święta były dla niej źródłem... ogromnego stresu! „Mama rozładowywała atmosferę. (...) Mój teść nie miał pojęcia, że istnieję, bardzo długo. Parę miesięcy przed ślubem mój mąż powiedział: żenię się”, ujawniła.

A co lubiła przygotowywać Jolanta Kwaśniewska? W wywiadzie dla „VIVY!” zdradziła, że specjalizowała się w lepieniu i gotowaniu uszek. Później zaś były to już pierogi. „Pamiętam te zaparowane okna, bo uszka do wrzątku wrzucało się na końcu. Teraz pierogi lepię wcześniej, żeby nie zostawić wszystkiego na ostatnią chwilę”, deklarowała.

Jak się okazuje, Fundacja „Porozumienie Bez Barier”, którą założyła Jolanta Kwaśniewska, zorganizowała w tym roku akcję „Wolne miejsca”. Ma ona na celu pomoc i wsparcie osobom samotnym, które nie mają z kim spędzić świąt...

Na koniec była Pierwsza Dama przekazała Polakom za pośrednictwem transmisji telewizyjnej szczere, proste i piękne życzenia.

Pojednania. Wzajemnego szacunku. Wsłuchania się w siebie. Miłości. Spokoju. Wytchnienia. Zdrowia.

My również się do nich dołączamy...  

Czytaj także: Świąteczne wspomnienia Jolanty Kwaśniewskiej… Tak spędzała je z rodziną w Pałacu Prezydenckim

Jolanta Kwaśniewska
Fot. Robert Wolański

Jolanta Kwaśniewska
Fot. Robert Wolański

Jolanta Kwaśniewska Aleksandra Kwaśniewska  wywiad rozmowa o macierzyństwie jak wygląda relacja matki i córki
Fot. Krzysztof Wojcik / Forum

Jolanta Kwaśniewska, Aleksandra Kwaśniewska Aleksander Kwaśniewski, lata 90. XX wieku

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
-20% na zakupy powyżej 100 zł
-20% na zakupy powyżej 100 zł
Rabat -20% na zakupy powyżej 1... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-20% na zakupy powyżej 100 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat -20% na zakupy powyżej 100 zł. Promocje nie łączą się. Oferta i szczegóły promocji dostępne w drogeriach stacjonarnych i na zikodermo.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-30% od AVA
-30% od AVA
AVA- to co najlepsze w naturze... więcej»
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
+
-30% od AVA
Online

AVA- to co najlepsze w naturze połączone z możliwościami współczesnej biotechnologii,  pielęgnacja wszech czasów. Rabat 30% na cały asortyment na ava-kosmetyki.pl. Przy zakupach za min. 150 zł przesyłka gratis. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.  

Najniższa cena pianki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 31,90 zł. 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 22,33 zł.  

Najniższa cena dezodorantu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 32,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 23,03 zł.

Najniższa cena kremu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 44,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 32,43 zł.


Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do 30% na meble i dodatk... więcej»
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online

Rabat do 30% na meble i dodatki do Twojego domu. Oferta nie łączy się z innymi akcjami promocyjnymi. Promocja dostępna na sfmeble.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ30
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.