Stacja naruszyła umowę sprzed lat!

Gabriela Czernecka 22 lutego 2019 17:21

Film Leaving Neverland podejmuje temat rzekomego wykorzystywania seksualnego małoletnich przez Michaela Jacksona. Zwierzenia dwóch mężczyzn, którzy jako dzieci przyjaźnili się z Królem Popu zostały przeniesione na wielki ekran i swoją światową premierę miały na tegorocznym festiwalu Sundance. Podobno przedpremierowy pokaz filmu był tak poruszający, że córka Jacksona, Paris wyszła z jego projekcji jeszcze przed końcowymi napisami. Według najnowszych informacji spadkobiercy Michaela Jacksona mogą zablokować premierę filmu. Dlaczego?

Leaving Neverland - kontrowersyjny film o Michaelu Jacksonie

Film dokumentalny Leaving Neverland miał swoją światową prapremierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance, gdzie był pokazywany w sekcji Wydarzenia Specjalne. Produkcja zebrała bardzo pochlebne recenzje: „Film jest trudnym do oglądania, jeszcze trudniejszym do zignorowania, niemożliwym do zapomnienia... świadectwem odwagi”, pisał dziennikarz magazynu Rolling Stone

Wstrząsający dokument przybliża historię dwóch mężczyzn - Wade'a Robsona i Jamesa Safechucka - którzy jako dzieci przyjaźnili się z Królem Popu. Dziś opowiadają o tym, jakie relacje łączyły ich z Michaelem Jacksonem. Przez 236 minut mamy okazję ze szczegółami słuchać opowieści mężczyzn, którzy wracają pamięcią do bolesnych wydarzeń, by zdać sobie sprawę, jak trwające przez lata molestowanie położyło się cieniem na ich obecnym życiu.

Bohaterowie próbują stawić czoła traumie, analizują wspomnienia i teraz po latach terapii, zabierają głos, by opowiedzieć swoją historie. Przypomnijmy, że Wade Robson był członkiem dziecięcego zespołu tańca. W 1987 roku w wieku 5 lat wygrał konkurs taneczny, w którym główną nagrodą było spotkanie z Jacksonem podczas jednego z jego koncertów. Trzy lata później matka chłopca nawiązała kontakt z artystą, a  ten zaprosił całą rodzinę na weekend do swojej rezydencji. James Safechuck był dziecięcym aktorem. W 1986 roku w wieku 8 lat dostał rolę w reklamie Pepsi, której gwiazdą był Jackson.

Król Popu od samego początku budował z chłopcami relacje przyjacielskie. Nie był nachalny i zawsze sprawiał wrażenie, że darzy dzieci ogromną sympatią. Nic dziwnego, że wielu wciąż ciężko jest uwierzyć, że był w stanie dopuścić się takiego czynu. Dziś James i Wade jako dorośli mężczyźni wspominają, że Jackson od samego początku powtarzał, że ich seksualne kontakty muszą pozostać tajemnicą, bo gdyby ich sekret wyszedł na jaw: „obaj spędziliby w więzieniu resztę swojego życia”. 

Film Leaving Neverland o Jacksonie

Swoją prapremierę film miał podczas festiwalu Sundace. Po jego pokazie rodzina Michaela Jacksona wyraziła swoje rozżalenie całą sytuacją i określiła plan premiery jako próbę publicznego linczu. Podobno pokaz filmu Leaving Neverland tak bardzo wstrząsnął córką Jacksona, Paris, że ta wyszła z jego projekcji jeszcze przed napisami końcowymi. Według najnowszych informacji spadkobiercy Króla Popu mogą zablokować premierę Leaving Neverland. Wszystko z powodu umowy, którą przed laty zawarli prawnicy Jacksona z HBO, w której znalazła się klauzula o zakazie przedstawiania artysty w negatywnym świetle. 

Zdaniem spadkobiercy Jacksona, który złożył pozew o wstrzymanie emisji filmu, podpisana w 1992 roku umowa miała wykluczyć możliwość oczerniania muzyka przy okazji jakichkolwiek materiałów wyprodukowanych przez nich w przyszłości. Stacja HBO dobrowolnie zaakceptowała klauzulę, która zabrania im w jakikolwiek sposób zniesławiać artystę. Zdaniem autora pozwu właśnie to jest głównym celem autorów kontrowersyjnego dokumentu, a odszkodowanie w przypadku naruszenia tej umowy wyceniono podobno na aż 100 milionów dolarów!

Myślicie, że ostatecznie uda się zablokować emisję filmu? Przypomnijmy, że w Polsce film będzie dostępny w HBO GO od 8 marca, a premiera na antenie HBO zaplanowana jest na kwiecień. 

1/5
Michael Jackson molestował, nosił peruki i był królem popu
Copyright @Getty Images
1/5

Rodzina Michaela Jacksona pozywa HBO. Leaving Neverlandmoże się nie ukazać?

2/5
Michael Jackson molestował, nosił peruki i był królem popu
Copyright @Getty Images
2/5

Film dokumentalny Leaving Neverland miał swoją światową prapremierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance. Wstrząsający dokument przybliża historię dwóch mężczyzn - Wade'a Robsona i Jamesa Safechucka- którzy jako dzieci przyjaźnili się z Królem Popu.

3/5
Michael Jackson molestował, nosił peruki i był królem popu
Copyright @Getty Images
3/5

Przez 236 minut mamy okazję ze szczegółami słuchać opowieści mężczyzn, którzy wracają pamięcią do bolesnych wydarzeń, by zdać sobie sprawę, jak trwające przez lata molestowanie położyło się cieniem na ich obecnym życiu.

4/5
Michael Jackson, proces w 1996 roku
Copyright @Screen z DailyMail.com
4/5

Król Popu od samego początku budował z chłopcami relacje przyjacielskie. Nie był nachalny i zawsze sprawiał wrażenie, że darzy dzieci ogromną sympatią. Nic dziwnego, że wielu wciąż ciężko jest uwierzyć, że był w stanie dopuścić się takiego czynu.

5/5
Michael Jackson
Copyright @Getty Images
5/5

Dziś James i Wade jako dorośli mężczyźni wspominają, że Jackson od samego początku powtarzał, że ich seksualne kontakty muszą pozostać tajemnicą, bo gdyby ich sekret wyszedł na jaw: „obaj spędziliby w więzieniu resztę swojego życia”. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.