Olga Tokarczuk
Fot. EastNews
O TYM SIĘ MÓWI

Minister Finansów nadał Oldze Tokarczuk szczególny przywilej. To pierwszy taki raz w historii

Część internautów nie jest z tego zadowolona...

Rafał Kowalski 15 października 2019 13:56
Olga Tokarczuk
Fot. EastNews

Niewątpliwy sukces polskiej pisarki Olgi Tokarczuk, która w zeszłym tygodniu została uhonorowana Literacką Nagrodą Nobla, podzielił Polaków. Zdecydowana większość obserwatorów gratulowała 57-latce najważniejszego odznaczenia świata, jednak znaleźli się i tacy, którzy skupili się na krytyce poglądów artystki. Na szczęście, wśród dobrodusznych osób jest obecny Minister Finansów powołany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, który zwolni prozaiczkę z podatku od nagrody pieniężnej.

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla

Kilka dni temu na swoim Twitterze Jerzy Kwieciński przekazał wiadomość, która na pewno ucieszy Olgę Tokarczuk. Na świeżo upieczonej Noblistce nie zarobi ani grosza fiskus. „Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie”, napisał w sieci Minister Finansów.

Decyzja ta oznacza, że do państwa nie trafi nawet 955 tysięcy złotych, bo tyle wynosi maksymalny możliwy podatek od nagrody pieniężnej, którą 10 grudnia otrzyma Olga Tokarczuk. Pisarka będzie mogła więc wydać tak jak chce całą nagrodę pieniężną – na polską walutę będzie to w przeliczeniu ze szwedzkich koron około 3,5 miliona złotych. Według polskiego prawa zwolnieni od podatku PIT od nagród są wszyscy, którzy zdobyli je dzięki dokonaniom artystycznym czy naukowym. Wyróżnienie nie może być jednak większe, niż 2000 złotych. W tym przypadku, mimo przekroczenia limitu o około 1750 razy, dojdzie do wyjątku.

Internauci przyjęli decyzję polityka z dystansem zaznaczając, że sama Noblistka nie wnosiła prośby o ulgę, stąd nagle dany jej przywilej wydaje się niezrozumiały… Rzecznik Ministra Finansów, Paweł Jurek, zapowiedział jednak, że decyzja ta będzie dotyczyła także wszystkich innych Polaków, którzy w przyszłości sięgną po Nagrodę Nobla. Prace nad odpowiednim rozporządzeniem trwają.

Autorce tak ważnych książek jak Bieguni czy Księgi Jakubowe serdecznie jeszcze raz gratulujemy. Życzymy też dużo spokoju i weny, ponieważ wiemy, że pisarka przygotowuje powieść o relacjach Polaków i Ukraińców… 

Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.